خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1391/04/18 10:44:43
سرویس فرهنگی
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس عنوان کرد:

حوزه علمیه مطالعه روشمند پیرامون حقوق بشر اسلامی را آغاز کند

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه علمیه قم باید به صورت روشمند، جامع و به دور از هر گونه شتابزدگی و اقدام شعاری و به صورت متمرکز و تخصصی و با اتخاذ رویکردی معطوف به غنای ادبیاتی و مفهومی، به مطالعه حقوق بشر دست زند و از ظرفیت ها و قابلیت های نهفته و ناشناخته در فقه و منابع آن یعنی آیات، روایات، عقل و اجماع بهره گیرد.
حوزه علمیه مطالعه روشمند پیرامون حقوق بشر اسلامی را آغاز کند رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه علمیه قم باید به صورت روشمند، جامع و به دور از هر گونه شتابزدگی و اقدام شعاری و به صورت متمرکز و تخصصی و با اتخاذ رویکردی معطوف به غنای ادبیاتی و مفهومی، به مطالعه حقوق بشر دست زند و از ظرفیت ها و قابلیت های نهفته و ناشناخته در فقه و منابع آن یعنی آیات، روایات، عقل و اجماع بهره گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/4950.jpg حوزه,علمیه,مطالعه,روشمند,پیرامون,حقوق,بشر,اسلامی,را,آغاز,کند Icana

به گزارش سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست علمی تحت عنوان "ظرفیت ها و قابلیت های فقه برای ارتقا بخشی مباحث حقوق بشر در سطح جهانی" در جمع اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه  در قم، گفت: اگر حوزه علمیه قم به فکرمطالعه منسجم، منظم، روشمند، جامع و پرحوصله در مورد حقوق بشر نباشد، ممکن است در آینده ای نه چندان دور، در وضعیت علمی و عملی منفعل قرار گیرد؛ وضعیتی که خروج از آن دشوار و پرهزینه خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که حقوق بشر،  از مسائلی است که افزایش حساسیت های آن، جهشی و گسترش چالش های آن تزایدی است، تاکید کرد: اگر حوزه در خصوص حقوق بشر اسلامی، سریع دست به کار راه انداختن مطالعه ای عمیق، جامع و برخوردار از مقدمات علمی و روشی لازم و نیروی متفکر انسانی کافی نگردد، ممکن است ابعاد رو به گسترش حقوق بشر، چالش هایی را فراروی اصل دین بگستراند.

  وی افزود: اگر در شرایطی که مخاطبان ما یعنی نسل نو با ادبیات ویژه، نیازهای جدید، مفاهیم گسترده و ابزارهای مدرن به میدان آمده اند و به صورت جدی زاویه هایی را برای به داوری نشستن و به باور رسیدن پیدا کرده اند، ما  از پیش، محتواهای نهایی شده، نگاه های تحقیق شده  و اندیشه های پر عمق و جامع الاطراف را بر اساس اسلام آماده نکرده باشیم، قطعا در وضعیت انفعالی قرار خواهیم گرفت.

رییس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با تاکید بر اهمیت جایگاه مسئله حقوق بشر در دین اسلام تصریح کرد: به جای آن که فرصت های حوزه به طور کامل  در صلاة و طهارت که  البته به نوبه خود، بسیار مهم هم هستند، مصروف گردد، لازم است بخشی از این فرصت ها در امری حیاتی و بنیادین مثل حقوق بشر که چالش های آن به سمت دین نشانه رفته است، هزینه شود.

وی ادامه داد: اگر اصل دین تضعیف شود، پرداختن به این ابواب چه سودی در بر دارد و حتی گاه لغو خواهد بود.

مبلغی با اشاره به اصول روش حاکم بر عملیات مطالعاتی در زمینه حقوق بشر اسلامی گفت: دست یابی به "زبان مفاهمه ای" و بکارگیری آن یکی از این اصول است.

 وی در این خصوص   تاکید کرد : نباید از سر خود مفاهیمی بسازیم که قابلیت فهم شدن یا مورد مفاهمه قرار گرفتن را نداشته باشد. مفاهمه امری یکطرفه نیست، جالب و آموزنده آن که خداوند متعال هم که می خواهد با بشر صحبت کند با زبان بشر حرف می زند، ما در یک موضع برتر نسبت به خداوند نیستیم،  اگر خدای ناکرده، چنین وضعیتی رخ دهد باب گفتگو با نسل ها بر روی مان بسته خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی فعال کردن سنت تقریری در سه حوزه " ارتکازهای تقریر شده"، "سیره های تقریر شده" و "وضعیت های تاریخی تقریر شده"، فعال کردن سنت عملی معصومان، ضرورت استکشاف پیش فرض های نهفته در خصوص و تولید مفاهیم پایه را از دیگر اصول روشی برای حقوق بشر اسلامی معرفی کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet