آغاز هفته وحدت
1391/04/19 11:21:03
سرویس اجتماعی
اخوان بیطرف مطرح کرد:

حضور زنان در جایگاه قضاوت با تایید موازین شرع

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس حضور زنان در جایگاه قضاوت را منوط به تایید شرع اسلام و قوانین نظام دانست و گفت: نباید حضور زنان در این عرصه مغایرت با مبانی فقهی داشته باشد.
حضور زنان در جایگاه قضاوت با تایید موازین شرع عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس حضور زنان در جایگاه قضاوت را منوط به تایید شرع اسلام و قوانین نظام دانست و گفت: نباید حضور زنان در این عرصه مغایرت با مبانی فقهی داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/4530.jpg حضور,زنان,در,جایگاه,قضاوت,با,تایید,موازین,شرع Icana

نیره اخوان‌بیطرف در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اقدام معاونت آموزشی قوه قضاییه مبنی بر جذب قضات زن در دادگستری، اعلام کرد: زنان در عرصه‌های مختلف بسیار موفق بوده‌اند و همواره شاهد توفیقات آنها هستیم و حتی در قوه قضاییه هم از باب مشاوره و دادیار( دستیار قاضی) عملکرد مطلوبی داشته‌اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با مد نظر قرار دادن عملکرد دادیار زن و تاثیر نظر آنان در اخذ رای ادامه داد: در مواقعی  دادیار زن می‌تواند با حکم قاضی مخالفت کند و با ارائه این نظر پرونده دوباره برای صدور حکم به شور گذاشته می‌شود.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: تحقق حضور زنان در جایگاه قضاوت، منوط به تایید شرع اسلام و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران است.

اخوان‌بیطرف گفت: نباید حضور زنان در این عرصه با مبانی فقهی مغایرت داشته باشد.

 

 رئیس قوه قضاییه موافقت کرده که در آزمون جذب قضات، زنان نیز پذیرفته شوند، موافقتی که سال گذشته و به هنگام برگزاری همین آزمون وجود نداشت 
 

 

چندی پیش از ساختمان قوه قضاییه خبر رسید که رئیس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه گفته است که آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه موافقت کرده که در آزمون جذب قضات، زنان نیز پذیرفته شوند، موافقتی که سال گذشته و به هنگام برگزاری همین آزمون وجود نداشت و فقط مردان اجازه داشتند در آن شرکت کنند.

حالا علیرضا عالی‌پناه رئیس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه گفته است که ریاست قوه قضاییه با امکان جذب زنان برای تصدی مسندهای مربوط به قضاوت موافقت کرده و قرار است در آزمون کتبی امسال از زنان نیز ثبت نام و از بین پذیرفته شدگان این آزمون٬ تعدادی از زنان در روند گزینش جذب شوند. از سوی دیگر و بر اساس اعلام او قرار است به دستور ریاست قوه قضاییه٬ از میان ۵۰۰ قاضی ویژه شورای حل اختلاف نیز تعدادی از قضات زن جذب شوند.

60 قاضی زن؛ در انتظار قاضی شدن

اما خبرها در این مورد فقط به همین جا ختم نمی‌شود. سه روز بعد از اظهارنظرهای رئیس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه٬ غلامرضا موحدیان مدیر کل آموزش قضاوت معاونت آموزش قوه قضاییه نیز از حضور زنان قاضی بر کرسی‌های قضاوت در دادگاه‌ها خبر داد. او گفته هم‌اکنون 60 زن در انتظار قاضی شدن هستند.

مدیرکل آموزش قضات معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه در تشریح بیشتر جذب قضات زن در دادگستری٬ گفته است: «هم اکنون 30 زن در دانشکده علوم قضایی و 30 زن دیگر در مراکز آموزشی دستگاه قضا در حال گذراندن دوره های قضاوت‌اند که به اعتقاد من این زنان می‌توانند نقش مهمی در دادگاه‌های خانواده داشته باشند؛ البته حضور آنان در سمت‌های معاون دادستان و دادیار و بازپرس قطعی است ولی در صورت اعلام نیاز٬ این زنان می‌توانند در دستگاه قضا گزینش شوند.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet