آغاز هفته وحدت
1391/04/19 11:16:31
سرویس استان ها
اسفنانی با اشاره به افزایش برداشت‌های غیرقانونی هشدار داد:

زاینده‌رود پشت سد نابودی

نماینده فریدون، فریدون‌شهر و چادگان در مجلس با اشاره به کاهش سطح آب در سد چادگان و افزایش برداشت‌های غیرقانونی از زاینده رود، اعلام کرد: این امر زاینده‌رود را به مرز نابودی کشانده و به طور قطع در صورت استمرار شرایط، از نظر تأمین آب شرب با بحران مواجه می‌شویم.
زاینده‌رود پشت سد نابودی نماینده فریدون، فریدون‌شهر و چادگان در مجلس با اشاره به کاهش سطح آب در سد چادگان و افزایش برداشت‌های غیرقانونی از زاینده رود، اعلام کرد: این امر زاینده‌رود را به مرز نابودی کشانده و به طور قطع در صورت استمرار شرایط، از نظر تأمین آب شرب با بحران مواجه می‌شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/3372.jpg زاینده‌رود,پشت,سد,نابودی Icana

محمد علی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، با بیان این‌که در صورت تداوم شرایط اصفهان از نظر تأمین آب شرب با بحران مواجه می‌شود، گفت: رودخانه زاینده رود شاهرگ حیاتی منطقه است و نیاز به مدیریت دارد.

نماینده فریدون، فریدون‌شهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانونی در رابطه با زاینده رود در حدود 400 سال‌ به نام طومار شیخ بهایی نوشته شده بود که مقدار آب رودخانه و حقابه کشاورزان را با توجه به نوع کشت آنها تعیین کرده بود.

وی با بیان این‌که فعالیت پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های ذوب آهن، فولاد مبارکه حقابه دیگر بخش‌ ها را تحت تأثیر قرار داده است گفت: مصرف بیش از حد آب توسط این کارخانه‌ها اجازه نمی دهد دیگران از سهم خود برداشت کنند.

اسفنانی با اشاره به وجود کانال‌های در مسیر آب زاینده رود، گفت: میزان ورودی آب در حدود 400 میلیون متر مکعب است اما برداشت آب در حدود 490 میلیون مترکعب است که نشان می‌دهد به مدیریت آب نیاز است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم با اشاره به این‌که مدیریت آب برداشتی از رودخانه زاینده رود در استان چهارمحال بختیاری ضعیف است، گفت: برداشت‌ های بی رویه آب، خشکسالی، کمبود بارش باعث شده تا میزان خروجی آب از سد زاینده‌رود نیز کاهش یابد.

وی با بیان این‌که برداشت‌های غیرقانونی زاینده‌رود را تا مرز نابودی کشانده است از وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی استان چهارمحال بختیاری اظهار تأسف کرد و افزود: سیستم غرق آبی در باغات باعث شده تا بدون مدیریت، آب زیادی مصرف شود.

اسفنانی با اشاره به بازدیدی اخیرش از سد چادگان واعلام خبر کاهش سطح آب آن، گفت: با توجه به آغاز فصل گرما، میزان مصرف آب نیز بیشتر خواهد شد و این درحالی است که ازنظر ورودی و خروجی آب به سد تعادلی وجود ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم با بیان این‌که هنوز روستاهایی در حوزه انتخابیه بنده وجود دارد که از طریق تانکر آب رسانی می‌شوند، گفت: با این شرایط از نظر تأمین آب شرب نیز با بحران مواجه خواهیم شد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet