آغاز هفته وحدت
1391/04/19 12:49:18
سرویس اقتصادی
قطعه سازان دست به دامان مجلسی ها شدند

غول‌های جاده مخصوص در راه بهارستان

مشکلات اقتصادی در صنایع خودرو و قطعه‌سازی به حدی جدی شده است که پای قطعه‌سازان را به بهارستان باز کرده و آنها برای دریافت مطالباتشان دست به دامان مجلسی‌ها شده‌اند.
غول‌های جاده مخصوص در راه بهارستان مشکلات اقتصادی در صنایع خودرو و قطعه‌سازی به حدی جدی شده است که پای قطعه‌سازان را به بهارستان باز کرده و آنها برای دریافت مطالباتشان دست به دامان مجلسی‌ها شده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/22245.jpg غول‌های,جاده,مخصوص,در,راه,بهارستان Icana

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،صنعت قطعه سازی ایران پس از گذر از روش های تولید سنتی و گرایش تدریجی قطعه سازان به بهره گیری از علوم و فنون جدید کم کم در شرف ورود به جمع قطعه سازان معتبر جهانی است.این تغییرات اگرچه، عام و فراگیر نیست ولی آنان که پیش تاخته اند، هم اکنون قطعات شان نزد انجین سازان اروپایی از مقبولیت برخوردار است.می توان گفت که طی دهه اخیر در توسعه صنعت خودروسازی و اوج گیری کمی تولید، قطعه سازی نقش محوری را ایفا کرده است.در حال حاضر حدود دو هزار قطعه ساز کوچک و بزرگ به صورت مستقیم و غیرمستقیم با خودروسازان کشور همکاری و قطعات مورد نیاز خطوط تولید و بازار لوازم یدکی را تامین می کنند.اما متاسفانه در حال حاضر صنعت قطعه سازی کشور با تنگناهای مالی مواجه است وحتی با پیگیری های انجام شده از سوی مقامات دولتی برای دریافت تسهیلات به قطعه سازان در سال های گذشته برای حل بخشی از مشکلات این صنعت راه به جایی نبرده است و مشکلات قطعه سازان به قوت خود باقی است.امابا وجود اینکه طی چند سال گذشته قطعه سازان بارها اظهار داشته‌اند که این صنعت نوپا و بعضاً تأثیر گذاردر صنعت خودرو به دلیل کمبود نقدینگی در آستانه ورشکستگی قرار دارد ،چرا که با توجه به رفتارهای معمول چند سال اخیر قطعه سازان ایران به گونه‌ای بوده که همواره در غیاب خودروسازان، نسبت به بدحسابی آنها انتقاد کرده و حتی کیفیت پایین قطعات تولیدی برخی خودروها را ناشی از خواسته خودروسازها عنوان می‌کردند، به گفته بسیاری از قطعه سازان در حالی که گوشت قطعه ساز همواره لای دندان خودروسازاست، بخش خصوصی در مواجهه با دولتی‌ها گریزی جز سکوت ندارد.

با بحرانی شدن وضعیت صنعت قطعه سازی  و با توجه به اینکه صنعت خودرو کشور نیز  این روزها حال و روز خوبی ندارد  و اوضا در این صنعت حساس برانگیز شده است مجلسی‌ها قصد دارند به زودی مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور را به بهارستان فرابخوانند و از آنها بابت وضع پیش‌آمده در تولید توضیح بخواهند.هرچه هست، مشکلات اقتصادی در صنایع خودرو و قطعه‌سازی به حدی جدی شده است که پای قطعه‌سازان را به بهارستان باز کرده و آنها برای دریافت مطالباتشان دست به دامان مجلسی‌ها شده‌اند.

خودروسازان به تعهدات خود پایبند نیستند

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص وضعیت صنعت قطعه سازی گفت:با توجه به شرایط موجود در قطعه سازی کشورو نیز به منظور بررسی مشکلات این بخش از صنعت کشور، در روزهای گذشته، اعضای کمیسیون صنایع و معادن با انجمن قطعه سازان خودرو جلسه ای داشته اند که در این جلسه موضوعات و مسایل مختلف در حوزه قطعه سازی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عزیز اکبریان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت تأکید کرد: در راستای پیگیری مسایل و معضلات قطعه سازان و دو خودرو ساز بزرگ کشور، جلسه ای پس از تعطیلات تابستانی مجلس، با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و قطعه سازان و نیز بانک مرکزی در محل کمیسیون صنایع و معادن برگزار خواهد شد.

وی به عمده مشکلات قطعه سازان و مطالبات به حق آن ها از دو خودروسازی بزرگ کشور، اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر قطعه سازان، مطالبات بسیاری از خودرو سازان دارند به نحوی‌که برخی از آن ها حدود 8 الی 9 ماه است که به دلیل تحریم ها درتأمین مواد اولیه با مشکل مواجه شده و از طرفی نیز خودروسازان هم در قبال تعهدات خود به آنها مبنی بر پرداخت هزینه های قطعات خریداری شده پایبند نیستند.

اکبریان ادامه داد: احداث سایت ها و راه اندازی خطوط تولید در خارج از سوی دولت به خودروسازان تحمیل می شود که آن ها نیز برای جبران هزینه های خود به اجبار از تسهیلات بانکی استفاده کرده اند که به دلیل مشکلات بوجود آمده در این بخش، بیشتر این وام های بانکی با دیر کرد روبرو شده که دولت باید برای جبران هزینه ها چاره ای بیندیشد.

 
قطعه سازان داخلی توان ساخت قطعات خودرو با کیفیت بالا دارند، اما با وجود این باز هم شاهد واردات بی رویه محصولات به کشور هستیم.
 

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن  یادآور شد: انتظار می رود در جلسه ای که هفته آینده با مسئولین ذیربط در حوزه صنعت خودرو خواهیم داشت، تا حدودی این مشکلات بر طرف شده و راهکاری برای جبران هزینه های خودروسازان در نظر گرفته شود که این مسئله نیز نیازمند حمایت های دولت و بانک مرکزی است.

اکبریان با انتقاد از واردات بی رویه قطعات خودرو به کشور، گفت: بر اساس برآوردهای بدست آمده، قطعه سازان داخلی توان ساخت قطعات خودرو با کیفیت بالا دارند، اما با وجود این باز هم شاهد واردات بی رویه محصولات به کشور هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن  افزود: مهمترین عامل در واردات بی رویه قطعات خودرو به کشور، رانت ها و ارتباط برخی واسطه ها با دولتی هاست که این موضوع باعث شده تا شرکت های قطعه سازی در داخل کشور با مشکلاتی رو برو شده و از طرفی نیز خودروسازان هم نتوانند به تعهدات خود در قبال قطعه سازان عمل کنند.

 

نفوذ سودجویان در سیستم دولتی

عضو دیگرکمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز از برگزاری جلسه مشترکی با حضور قطعه سازان، نمایندگان  بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و اظهارداشت: این جلسه که قرار است پس از تعطیلات مجلس در کمیسیون صنایع و معادن برگزار شود، مطالبات قطعه سازان از دو خودرو ساز بزرگ کشور و نیز کاهش هزینه های تولید قطعات خودرو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 نادر قاضی پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از واردات بی رویه قطعات خودرو به کشور، گفت: یکی از مهمترین دلایل واردات قطعات خودرو به کشور، در کنار نفوذ برخی افراد سود جو در دولت که در بدنه خودروسازی فعالیت می کنند، گرانی قطعات داخلی است.

وی، تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت های مطلوبی برای تولید قطعات خودرو در کشور وجود دارد که متأسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد و نفوذ در بدنه خودروسازی و همین طور در سیستم دولتی، توانسته اند از خلاء موجود استفاده کرده و نسبت به واردات بی رویه قطعات خودرو به کشور اقدام کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:یکی دیگر از دلایل واردات قطعات خودرو به کشور، قیمت بالای قطعات تولید داخل نسبت به مشابه خارجی آن است که به همین علت خودروسازان نیز به دلیل مقرون به صرفه بودن تمایل بیشتری به استفاده از قطعات خارجی از خود نشان می دهند. 

 
تعرفه بالای واردات خودرو، رشد نرخ ارز و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را از علت‌های افزایش بهای خودرو در ایران است.
 

قاضی پور تعرفه بالای واردات خودرو، رشد نرخ ارز و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را از علت‌های افزایش بهای خودرو در ایران برشمرد و گفت: به دنبال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، هزینه‌ جانبی شرکت‌های خودروساز برای تولید افزایش یافته است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  با بیان این که اعمال برخی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در افزایش قیمت خودرو مؤثر بوده است، یادآور شد: به طور کلی می‌توان گفت اعمال  تعرفه‌ بالا برای واردات خودرو، رشد نرخ ارز و آثار ناشی از تحریم‌ها موجب افزایش قیمت قطعات وارداتی و در نتیجه افزایش هزینه‌ تمام شده تولید خودرو شده است

گزارش از میثم حمزه لو

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet