آغاز هفته وحدت
1391/04/19 16:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:

لزوم پیگیری جدی تر اعدام اتباع ایرانی در عربستان

طبق کنوانسیونهای بین المللی و طبق حقوق کنسولی حاکم بر روابط دولت ها این ایرانیان از حق استخدام وکیل برخوردار بودند؛اما عربستان هیچ یک از حقوق آنها را رعایت نکرد چرا که در حقیقت در هدف اعدام این اتباع و توهین به شان کلی ایرانیان بوده است.
لزوم پیگیری جدی تر اعدام اتباع ایرانی در عربستان طبق کنوانسیونهای بین المللی و طبق حقوق کنسولی حاکم بر روابط دولت ها این ایرانیان از حق استخدام وکیل برخوردار بودند؛اما عربستان هیچ یک از حقوق آنها را رعایت نکرد چرا که در حقیقت در هدف اعدام این اتباع و توهین به شان کلی ایرانیان بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/8389.jpg لزوم,پیگیری,جدی,تر,اعدام,اتباع,ایرانی,در,عربستان Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ سید حسین نقوی حسینی به  مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی) گفت: اقدام دولت عربستان سعودی در اعدام تعدادی از اتباع کشورمان به اتهام حمل موادمخدر اقدامی کاملا، غیرحقوقی و سیاسی‌ خارج از عرف کنوانسیون‌های بین‌المللی، قضایی و روابط دیپلماتیک بود
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که وزارت خارجه باید با جدیت بیش تری پیگیر رسیدگی حقوقی به این پرونده باشد،افزود: وزارت امور خارجه هر چه سریع تر سفیر عربستان را احضار کند و در این خصوص از وی توضیح قانونی بخواهد.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی (رهروان ولایت) ، با تاکید بر این که اقدام عربستان در خصوص اعدام اتباع ایرانی مخالف کنوانسیون های بین المللی بوده است ، گفت: بر اساس قوانین کنوانسیون های بین المللی، عربستان سعودی مسئول حفظ حقوق ایرانیان اعدام شده بوده است.با توجه به سابقه روابط بین دو کشور، هیچ شکی در سیاسی بودن این اعدام ها نیست.
وی ادامه داد: طبق کنوانسیون های بین المللی و طبق حقوق کنسولی حاکم بر روابط دولت ها این ایرانیان از این حق برخوردار بودند تا وکیل استخدام کنند و در مورد جرائم مطرح و نسبت داده شده به آنها، دولت جمهوری اسلامی حضور و حمایت لازم را داشته باشد. اما عربستان هیچ یک از این حقوق را رعایت نکرد چرا که در حقیقت در هدف عدام این اتباع و توهین به شان کلی ایرانیان بوده است
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که عربستان مجری سیاست های غرب در منطقه است، افزود:دولت عربستان سعودی  از بهار عربی که در منطقه در حال پیشروی است سخت به تنگ آمده و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران را منشا تحولات منطقه می داند.
وی افزود: اقدام کینه توزانه دولت عربستان در خصوص اعدام اتباع ایرانی نباید با تسامح وزارت امورحارجه رو به رو شود و به نظر می رسد باید در خصوص کاهش  روابط دیپلماتیک با این کشور جدی تر وارد عرصه فکر و عمل شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر این که عربستان از شرایط تحریم علیه ایران سواستفاده می کند، گفت: برخورد دنیای استکبار  و دست نشانده های آنان در منطقه مثل عربستان با ما ناشی از پیشرفت‌های سریع و شتابان کشور است  و این اقدامات به دلیل تحقیر ناشی از عقب‌افتادگی عربستان نسبت به جمهوری اسلامی است و این تعبیری است که رهبر انقلاب نیز همیشه بر آن تاکید دارند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خاتمه تاکید کرد: انتظار می رود وزارت امور خارجه در خصوص این اقدام عربستان با جدیت و اقتدار عمل کرده و ان را بی پاسخ نگذارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet