روز مجلس
1391/04/20 12:03:00
سرویس اجتماعی
قربانی با هشدار از افزایش بیماری‌های قابل انتقال میان حیوان و انسان؛

سلامت جامعه فدای علایق قشری خاص نشود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ با انتقاد از نگهداری غیر اصولی حیوانات خانگی مانند سگ٬ گربه و میمون در کشور به‌ویژه شهر تهران٬ گفت: نباید سلامت جامعه را فدای علایق گروهی خاص کرد؛ به همین منظور برای جلوگیری از انتقال بیماری این حیوانات، تلاش و برنامه‌ریزی تمام سازمان‌های انتظامی٬ اجتماعی و حقوقی الزامیست.
سلامت جامعه فدای علایق قشری خاص نشود عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ با انتقاد از نگهداری غیر اصولی حیوانات خانگی مانند سگ٬ گربه و میمون در کشور به‌ویژه شهر تهران٬ گفت: نباید سلامت جامعه را فدای علایق گروهی خاص کرد؛ به همین منظور برای جلوگیری از انتقال بیماری این حیوانات، تلاش و برنامه‌ریزی تمام سازمان‌های انتظامی٬ اجتماعی و حقوقی الزامیست. https://cdn.icana.ir/d/019/22331.jpg سلامت,جامعه,فدای,علایق,قشری,خاص,نشود Icana

محمدحسین قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ به مناسبت هفته مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان٬ اعلام کرد: متأسفانه با شروع تابستان این‌گونه بیماری‌ها میان انسان و حیوان افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی٬ با انتقاد از رشد بی‌رویه نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ٬ گربه و میمون در کشور به‌ویژه شهر تهران٬ افزود: با وجود هشدارهای وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی در رابطه با انتقال بیماری میان حیوان و انسان٬ شاهد واردات و فروش گسترده‌ این‌گونه حیوانات هستیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید سلامت جامعه را فدای علایق گروهی خاص از جامعه کرد٬ یاد‌آور شد: جلوگیری از افزایش نگهداری غیر اصولی این موجودات در جامعه٬ تنها با تلاش و برنامه‌ریزی تمام سازمان‌های انتظامی٬ اجتماعی و حقوقی صورت می‌گیرد.

این نماینده مجلس نهم٬ با انتقاد از اجرای ناقص قانون مبارزه با نگهداری٬ تردد سگ و حیوانات مضر در کشور اعلام کرد: با وجود تصویب این قانون در کشور هنوز اجرایی نشده است؛ از این‌رو دولت باید هر چه سریع‌تر اقدام به اجرای این قانون کند.

قربانی رواج سگ ‌گردانی و نگهداری برخی حیوانات را معضلی فرهنگی، اجتماعی و همچنین نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ غرب خواند و تصریح کرد: ترویج و انجام دادن این‌گونه اقدامات به‌طور واضح و کامل با شرع و دین مبین اسلام تناقض دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ متولی کنترل و نظارت بر انتقال بیماری میان حیوان و انسان را بر عهده وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی دانست و اظهار داشت: این وزارتخانه باید افزون‌بر کنترل شدید جامعه٬ با استفاده از طرح‌های فرهنگسازی خطرات نگهداری از این موجودات را به مردم گوشزد کند.

کالا آزار نوعی بیماری انگلی مزمن است که توسط پشه خاکی از بدن حیوانات آلوده مانند سگ به انسان منتقل می شود و علامت مشخصه آن نیز بزرگی طحال است. افزون‌بر این موضوع بیماری هاری نیز از میمون به انسان منتقل می شود؛ چرا که میمون حیوان پستانداری است که اگر در معرض ویروس هاری قرار گیرد به این بیماری مبتلا می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet