خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1387/09/02 11:30:00
سرویس سیاسی
هشدار لاریجانی در همایش پدافند غیرعامل بسیج:

تغییر شعارها در آمریکا به معنی تغییر استراتژی نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساده‌انگارانه است که ما فکر کنیم با تغییر برخی شعارها در آمریکا، استراتژی آنها نیز تغییر می‌کند، تصریح کرد: پروسه دیپلماسی آمریکا پروسه صلبی است که به این سادگی تغییر نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در همایش پدافند غیرعامل بسیج که در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد با اشاره به گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی در مورد پرونده اخیر ایران اظهار داشت: با این نوع گزارش معلوم است که ما باید تا قیامت شاهد این حرف‌های دو پهلو باشیم و این توصیه‌هایی که در گزارش آمده است معلوم نیست در کجای مقررات حقوقی جای دارد.

وی افزود: آژانس باید به عنوان یک نماد حرفه‌ای مر قانون را مبنی قرار دهد و زیاده از این وظیفه آژانس نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه آمریکا نهادهای حرفه‌ای را مخدوش کرده است گفت: آمریکا از این طریق بستری برای ماجراجویی خود به وجود آورده است که این ماجراجویی می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: رفتار آمریکا در بحث پرونده هسته‌ای ایران ماجراجویانه بود.

وی با اشاره به نتیجه انتخابات اخیر در آمریکا اظهار داشت: شعارهای مطروحه در آمریکا رویگردانی نظامی در سیاست های عمومی‌شان را نشان می‌دهد. اگر کسی به این رویه بسنده کند ممکن است ضررهایی را برای کشورش داشته باشد چون این رویه بطن‌هایی هم دارد.

لاریجانی گفت: اگر سوال شود حرکت صهیونیست‌ها تغییر کرده است یا نه؟ پاسخ این است که چنین اتفاقی نیفتاده است چون در طول تاریخ فلسطین چنین فشاری بر یک مجموعه انسانی وجود نداشته است که در حال حاضر در غزه شاهد هستیم، یعنی استراتژی صهیونیست‌ها تغییر نکرده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه هنوز صهیونیست‌ها شهوت گرفتن دنیا از نیل تا فرات را دارند یادآور شد: فشار امروز به غزه یک علامت است که هنوز در سطح تعاملات استراتژیک در دنیا تغییری به وجود نیامده است.

وی افزود: اگر سوال شود رفتار کشورهای اسلامی نیز در شرایط فعلی تغییر کرده است یا خیر باز باید گفت: نه؛ ممکن است بعضی جاها برخی کشورهای اسلامی سکوت کرده باشند اما کارهای پنهانی را نیز دنبال می‌کنند که نشانه سرگردانی کشورهای عربی است.

وی با اشاره به کنفرانس گفتگوی ادیان در آمریکا اظهار داشت: رویه این حرکت این بود که سران کشورهای شرکت کننده لیوان‌هایشان را به هم بزنند اما بطن آن حکایت از چیز دیگری دارد که آنها به دنبال یک همگرایی در پشت صحنه هستند.

رئیس مجلس با بیان اینکه ما شاهد یک نوع تحرک موذیانه در منطقه هستیم، گفت: این اقدامات می‌تواند یک نوع ماجراجویی جدید را در منطقه ایجاد کند.

وی افزود: نکته دیگر زد و بندهای مفتضحانه در افغانستان است. در صحبت‌های رئیس جمهور جدید آمریکا عنوان شده بود که آمریکا اولویت برای مبارزه را، افغانستان قرار می‌دهد اما آنها با همان کسانی که می‌خواهند مبارزه کنند پشت صحنه معامله می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به ساختار متصلب سیاسی در آمریکا تاکید کرد: دیپلماسی آمریکا یک پروسه دارد تا بارور شود و برای تغییرش باید نشانه‌هایی هم وجود داشته باشد و باید نوع تعاملات نشان‌دهنده تغییرات باشد.

وی خاطرنشان کرد: ساده‌انگارانه است که ما فکر کنیم با تغییر برخی شعارها در آمریکا، استراتژی آنها نیز تغییر می‌کند. پروسه دیپلماسی آمریکا پروسه صلبی است که به این سادگی تغییر نمی‌کند.

نماینده مردم قم ادامه داد: درست است که تئوری یک جانبه‌گرایی آمریکا حالت سوخته پیدا کرده است اما آنها می‌خواهند هر لحظه اقتدار خود را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه ما با یک پدیده دو وجهی مواجه هستیم گفت: یک لایه بحث شعار تغییرات است اما بطن آن استراتژی صلبی آمریکا است و همچنان باید آمریکا و صهیونیست برای ما به عنوان یک تهدید آمریکا مطرح باشد و ما باید این تهدید را مبنا قرار دهیم و فریب رویه آن را نخوریم.

لاریجانی تاکید کرد: به همین دلیل ما باید یک آمادگی متناسب با شرایط را در درون کشور به وجود آوریم که این آمادگی باعث می‌شود جنبه بازدارندگی انقلاب تقویت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقوله پدافند غیرعامل آنقدر وسیع است که تحقق آن به جز فکر و اراده بسیج امکان‌پذیر نیست.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت بصیر بودن نسبت به اهداف و آرمان‌های انقلاب گفت: آرمان‌های انقلاب یک امر زودگذر نیست بلکه پایه‌های یک حرکت طولانی است. آرمانی‌های کشوری که براساس تفکر اسلامی بنا شد و قصدش اقامه عدل است همیشه ثابت است و تنها هر زمان ممکن است که تاکتیک‌هایش عوض شود.

وی با بیان اینکه یک بسیجی باید همیشه دلبستگی عمیقی نسبت به آرمان‌های انقلاب داشته باشد، یادآور شد: نکته دیگر بصیر بودن به شرایط زمانه است چون اگر ما تحلیل جامع و عمیقی نسبت به شرایط زمانه نداشته باشیم. در وادی ساده‌اندیشی گرفتار می‌شویم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: داشتن نگاه نافذ به بطن. استراتژی‌های بین‌المللی برای کسی که داعیه‌دار دفاع از آرمان‌های انقلاب است امری ضروری است.

وی در ادامه گفت: بسیج به نوعی آمادگی نظری و عملی را توامان دارد، البته یک بخشی آمادگی دفاعی است که لازم است اما کافی نیست. بسیج یک نوع آمادگی منبسط برای کارهایی است که انقلاب به آن نیاز دارد و این توان ملی باید هر جا که انقلاب و اهدافش به آن نیاز دارد حاضر شود.

لاریجانی تصریح کرد: اگر ما در زمینه پدافند غیرعامل داهیانه عمل کنیم این جنبه بازدارندگی خواهد داشت.

وی افزود: در قانون برنامه نکات ارزشمندی برای پدافند غیرعامل منظور شده است اما در مقابل حجم وسیع کار، مشکلاتی نیز وجود دارد که به نظر می‌رسد باید در این زمینه استراتژی دقیق‌تری را دنبال کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه یک سطح از کار پدافند غیرعامل، پدافند در مقابل حوادث طبیعی است، گفت: برای مصون سازی کشور در این زمینه مقررات خاصی نیاز است و مجلس آمادگی دارد در این زمینه کمک‌های لازم را ارائه کند.

لاریجانی یادآور شد: نکته دوم آمادگی کشور در مقابل تهدیدات آمریکا و صهیونیست‌ها است. مطالعه در رفتار جنگی صهیونیست‌ها در لبنان و نوع تجهیزات بکار گرفته شده و همچنین رفتار جنگی آمریکا در عراق و افغانستان می‌تواند به شما تفسیری بدهد و روش‌های خاصی را برای مصون‌سازی در مقابل این تهدیدات دیکته کند.

وی با تاکید بر تهیه یک استراتژی مدون در این زمینه گفت: استراتژی شما باید یک نوع موازی‌سازی در امکانات باشد تا حریف به اشتباه بیافتد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: نوعی موازی‌سازی در امکانات حساس و حیاتی که دشمن نتواند روی آن متمرکز شود می‌تواند در پوشش پروژه‌های عمرانی تحقق یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet