آغاز هفته وحدت
1391/04/20 13:17:17
سرویس بین الملل
آلیا تاکید کرد:

ضرورت تشکیل کمیته هماهنگی زنان نماینده مجالس آسیایی

عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر اشتراکات تمدنی و تاریخی کشورهای آسیایی، تشکیل کمیته هماهنگی زنان نماینده مجالس آسیایی را خواستار شد و گفت: به طور قطع تشکیل چنین کمیته‌هایی به ارتقای تصویب قوانین موثر در حوزه زنان خواهد انجامید.
ضرورت تشکیل کمیته هماهنگی زنان نماینده مجالس آسیایی عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر اشتراکات تمدنی و تاریخی کشورهای آسیایی، تشکیل کمیته هماهنگی زنان نماینده مجالس آسیایی را خواستار شد و گفت: به طور قطع تشکیل چنین کمیته‌هایی به ارتقای تصویب قوانین موثر در حوزه زنان خواهد انجامید. https://cdn.icana.ir/d/019/537.jpg ضرورت,تشکیل,کمیته,هماهنگی,زنان,نماینده,مجالس,آسیایی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فاطمه آلیا در نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی در توضیح جایگاه زنان و خانواده در ایران افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زنان با توجه به خط مشی جمهوری اسلامی ایران ترسیم کرده و در قانون اساسی به صراحت بر آن تاکید شده پیشرفت زیادی داشتند.

نماینده مردم تهران، ری‌، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران براساس سطح بالای دموکراسی، زنان و مردان به صورت یکسان در انتخابات شرکت می‌کنند و مردم فارغ از بحث جنسیتی به افراد موثر رای می‌دهند.

عضو فراکسیون زنان در مجلس نهم با تاکید بر حضور زنان در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نمایندگان زن مجلس جمهوری اسلامی ایران با توجه به تخصص و توانمندی‌های خود در کمیسیون‌های مختلف اعم از امنیت ملی و سیاست خارجی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه در 8 دوره گذشته مجلس قوانین مترقی بی‌شماری برای زنان به تصویب رسیده است، تصریح کرد: اگر در کمیته‌هایی فرصت برای تبادل تجربه و نظر بین نمایندگان مجالس آسیایی وجود داشته باشد می‌توانیم از تجربیات یکدیگر بهره بگیریم.

آلیا با تاکید بر وجود قوانینی درخصوص حقوق و مسئولیت‌های زنان در عرصه داخل و بین‌الملل افزود: ما در کشور شورایی تحت عنوان شورای فرهنگی اجتماعی زنان متشکل از تمامی مشاوران وزرا در امور زنان داریم که سیاست‌های کلان فرهنگی اجتماعی در مورد زنان را به تصویب می‌رسانند که البته بخشی از آن در مجلس تبدیل به قانون می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر وجود قوانینی که منجر به ارتقای جایگاه زنان شده است، گفت: امروز در پی تصویب قوانین موثر، شاهد حضور گسترده زنان در سطوح عالی دانشگاهی هستیم به طوری که بیش از 65 درصد دانشجویان در دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

آلیا با بیان اینکه ایران اشتغال زنان را به رسمیت شناخته و شرایط آن را در قوانین کار و دولتی فراهم کرده است، تاکید کرد: نکته قابل اهمیت این است که تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان با لحاظ کردن جایگاه خانواده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس نهم با بیان اینکه امروز دنیا با چالش خانواده بحران زن روبروست، گفت: برهم خوردن ازدواج سالم، فطری و منطقی باعث متلاشی شدن خانواده و عدم تربیت نیروی انسانی کارا و متعهد و تهدید پیشرفت‌ و توسعه کشورها در آینده خواهد شد.

وی خطاب به نمایندگان مجمع مجالس آسیایی گفت: همانطور که در بین‌المجالس جهانی کمیته هماهنگی زنان نماینده مجالس را داریم، ضرورت دارد در مجالس آسیایی نیز این کمیته‌های هماهنگی فعال شود.

این نماینده مجلس نهم در ادامه با تاکید بر اشتراکات تاریخی و تمدنی کشورهای آسیایی تصریح کرد: با توجه به جایگاه مهم خانواده در امور فرهنگی و اجتماعی و توجه به آسیب‌هایی که در پی تزلزل خانواده به وجود می‌آید، ضرورت دارد جلسات هماهنگی و رایزنی در مورد جایگاه زنان، حقوق زنان و امور دختران را داشته باشیم.

عضو فراکسیون زنان در مجلس نهم اظهار امیدواری کرد که برگزاری مجمع مجالس آسیایی طلیعه‌ای برای همگرایی بیشتر کشورها و نقش‌آفرینی مجالس آسیایی در عرصه بازنگری ساختارهای بین‌المللی باشد./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet