هدر اصلی
1391/04/23 11:01:00
سرویس سیاسی
حیدرپور:

وزارت خارجه سهم 20 درصدی ایران در دریای خزر را تعقیب کند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حق ۲۰ درصدی خود از دریای خزر را تملک کرده است‌، گفت: وزارت خارجه باید به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کرده و سهم ۲۰ درصدی ایران از منابع دریای خزر را تعقیب کند.
وزارت خارجه سهم 20 درصدی ایران در دریای خزر را تعقیب کند عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حق 20 درصدی خود از دریای خزر را تملک کرده است‌، گفت: وزارت خارجه باید به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کرده و سهم 20 درصدی ایران از منابع دریای خزر را تعقیب کند. https://cdn.icana.ir/d/019/8541.jpg وزارت,خارجه,سهم,20,درصدی,ایران,در,دریای,خزر,را,تعقیب,کند Icana

عوض حیدرپور شهرضایی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر حق حاکمیت ایران بر 20 درصد آب‌های دریای خزر، افزود: در گذشته که دریای خزر بین دو کشور ایران و شوروی قرار داشت، طبق پروتکلی بنا بود دو کشور از آب‌ها استفاده کرده اما برداشتی از منابع زیرین نداشته باشند.

نماینده مردم شهرضا و سمیرم‌سفلی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بعد از تجزیه شوروی سابق و ایجاد 4 کشور مستقل، به طور طبیعی در یک تقسیم بندی باید 5 سهم 20 درصدی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمان حاضر در اکتشافات نفتی، کشتیرانی و ماهیگیری، حق حاکمیت 20 درصدی خود را  لحاظ کرده است، تاکید کرد: اگرچه این موضوع هنوز به صورت مدون به امضای کشورهای ساحلی نرسیده اما طرح آن به طور ضمنی در آخرین نشست، مورد موافقت کشورهای همسایه قرار گرفت.

این عضو اصولگرای مجلس نهم،‌ با تاکید بر ضرورت پیگیری‌های وزارت خارجه در این زمینه، تصریح کرد: وزارت خارجه باید به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کرده و  سهم 20 درصدی ایران از منابع دریای خزر را تعقیب کند.

حیدرپور با ابراز امیدواری از انعقاد قرارداد نهایی برای تثبیت سهم 20 درصدی ایران از دریای خزر در آینده‌ای نزدیک، گفت:‌ با نهایی شدن چنین قراردادی بر اساس معاهده جدید بین‌المللی نقاطی که در حوزه 20 درصد قرار دارد به هم وصل شده، به این ترتیب ایران در حوزه خود قادر به بهره برداری از دریا و مناطق زیر دریا خواهد بود.

وی درباره میزان بهره‌برداری ایران از منابع دریای خزر در حوزه 20 درصدی، ‌تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمان حاضر  20 درصد خود را تملک کرده و تاکنون تمام برنامه‌ریزی‌های خود را در حوزه اکتشافات نفتی، ماهیگیری و کشتیرانی بر مبنای 20 درصد انجام داده است، البته این موضوع باید در مذاکرات آینده با کشورهای ساحلی ثبت و نهایی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری نصب سکوی اکتشافی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر، تصریح کرد: سکوی اکتشافی ما در منتهی علیه منطقه‌ای است که حق 20 درصدی جمهوری اسلامی ایران را تثبیت می‌کند، اگرچه در این سکو متخصصان ما در حال کار اکتشافی هستند اما چنانچه امکان بهره‌برداری وجود داشته باشد، برای استخراج در دریای شمال وارد فاز عملیاتی خواهیم شد./

پایان پیام

    

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet