آغاز هفته وحدت
1387/09/07 08:25:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: مجمع مجالس آسیایی باید به سمت نقش آفرینی در آسیا حرکت کند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مجمع مجالس آسیایی باید به سمت نقش آفرینی در آسیا حرکت کند و اگر دیپلماسی آسیا فعال شود، نتیجه آن نقش آفرینی و قدرت آفرینی در آسیا خواهد بود .

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به اندونزی، دکتر علی لاریجانی روز پنجشنبه در سخنانی در سومین اجلاس مجالس آسیایی در جاکارتا با اشاره به موضوعاتی که در حال حاضر به عنوان چالش های پیش روی جهان وجود دارد، افزود : یکی از این مسایل بحث افعانستان در سال 2001 بود که آمریکایی ها با طرح این که به دنبال دستگیری بن لادن و ملاعمر رهبران تروریست طالبان و مبارزه با موادمخدر هستند ، وارد افغانستان شدند . امروز بعد از هشت سال این سووال مطرح است که چه اقدامی در این خصوص صورت گرفته و کدامیک از این اهداف محقق شده است .

وی افزود : ما اعلام کردیم که آمریکا یی ها در این گونه مسایل با دوچهره "مبارزه با تروریسم در ظاهر" و " حمایت پنهانی از تروریست ها" وارد عمل شدند .

لاریجانی گفت: در بحث مواد مخدر در سال 2001 که 200تن مواد مخدر در افغانستان تولید می شد اما امروز در سال 2008 می بینیم که این میزان به 9000 تن رسیده است .

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حضور آمریکایی ها در عراق اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با حمله آمریکا به عراق مخالف بود ، علیرغم این که این کشور هشت سال جنگی را به ایران تحمیل کرده بود می دانستیم که آمریکایی ها برای مردم عراق مشکل ایجاد خواهند کرد .

وی افزود : حضور آمریکایی ها 800 هزار کشته برای عراق و پنج هزار کشته نیز برای امریکایی ها به دنبال داشته است .

وی همچنین اظهار داشت: امروز آنها با بیان این که اوباما رییس جمهور آمریکا اعلام می کند ظرف 18 ماه آینده از عراق خارج خواهند شد، متوجه اشتباها ت گذشته خود شده اند .

وی تصریح کرد: مهم این است، که هزینه این اشتباهات را باید مردم عراق بدهند.

لاریجارنی با اشاره به موافقت نامه ای که در عراق مطرح است، اظهار داشت : آمریکایی ها در قالب موافقت نامه بحث خروج از عراق را مطرح کردند اما توجه به محتوای این توافق نشان می دهد که آنها به دنبال تثبیت خود در عراق هستند.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به چالش آفرینی آمریکا در کشورهایی چون لبنان و فلسطین گفت: آنها در لبنان صهیونیست ها را تحریک کردند که جنگ 33 روزه راه اندازند و تصور می کردند که ظرف یک هفته حزب ا... را شکست خواهند داد. اما کار بزرگی که حزب ا... انجام داد و درس بزرگی برای اسرائیل داد این بود با مقاومتی که در برابر صهیونیستها نشان داد اجازه نداد اسرائیل به اهداف تجاوزگرانه خود دست یابد.

لاریجانی گفت: ماجرای فلسطین نیز داستان غم انگیز دیگری است، آنها فلسطین را محاصره کرده و آب و غذا و بهداشت در اختیار آنها قرار نمی دهند، در حالی که پیش از آن در آناپولیس گفته بودند ما ظرف یک سال مشکل را حل می کنیم اما آنا پولیس به مردم دنیا نشان داد که اسرائیل بیش از پیش به دنبال تجاوزگری و ظلم در حق مردم فلسطین است.

وی در ادامه اظهارداشت: همان شکستی که صهیونیست ها از حزب ا... خوردند در آینده نزدیک در غزه نیز خواهند خورد، چرا که زمان یکجانبه گرایی به پایان رسیده است

 رئیس مجلس شواری اسلامی سپس موضوع هسته ای ایران را یکی از چالش های منطقه آسیا عنوان و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده فعالیت هسته ای خود را تحت نظر آژانس بین المللی و به صورت صلح آمیز انجام خواهد داد اما امریکایی ها هر روز به یک شکل برای فعالیت هسته ای ایران مانع ایجاد کرده اند .

وی افزود: ما با دبیر کل آژانس یک مدالیته را تعریف کردیم اما هر بار که این توافق به سمت نتیجه نزدیک می شد امریکایی ها وارد شده و مانع از پیشرفت کار شدند چرا که دارا بودن فن آوری پیشرفته برای کشورهای آسیایی چیزی نیست که آمریکایی ها آنرا بخواهند.

وی در ادامه با تاکید بر همبستگی و همگرایی اعضای مجالس آسیایی اظهار داشت: ما با همبستگی و همگرایی این امکان را خواهیم داشت که به عنوان یک چهره قدرتمند در عرصه بین المللی نقش آفرینی کنیم. آنچه مسلم است این است که فرد یا گروهی یا کشور یا مجموعه کشورهایی از بیرون آسیا  نمی توانند مشکلات کشور های آسیایی را حل کنند.

ما باید پیش از آنکه منتظر حضور بیگانه برای حل مشکلاتمان باشیم ، با تاکید بر همبستگی، فرهنگ و هویت مان، خود به حل این مشکلات بپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرصتهای پیش روی آسیا اظهار داشت: در آسیا ظرفیتهای مهمی از جمله نیروی انسانی وسیع با تخصص های مختلف، منابع مهم، انرژی و تکنولوژی در دسترس است.

وی افزود: عنصر مهم فرهنگ، مجموعه این ظرفیتهای ارزشمند را ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: فرصتهای آسیا مخصوصاً در شرایط کنونی قابل توجه می باشد که امیدواریم کشورهای آسیایی با تلفیق تکنولوژی، نیروی متخصص و فرهنگ بتوانند در سطح بین المللی به عنوان یک بازیگر فعال و تعیین کننده حاضر شوند.

سومین اجلاس مجالس آسیایی روز پنجشنبه در جاکارتا پایتخت اندونزی با حضور هیات پارلمانی ایران به ریاست دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران آغاز شد .

هیات ایرانی را آقایان ابوترابی فرد ، دکتر حداد عادل ، پزشکیان ، ملک محمدی و خانم زهره الهیان از مجلس شورای اسلامی همراهی می کنند .

در آغاز این اجلاس "لاک سونو " رییس مجلس اندونزی و رییس جمهوری این کشور سخنرانی کردند .     

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet