خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1387/09/10 11:02:00
سرویس سیاسی

رئیس مجلس: سیاست ایران مبتنی بر استفاده بهینه از نیروگاه های هسته ای است

دکتر علی لاریجانی که در اولین همایش بین المللی "نیروگاه های هسته ای، محیط زیست ، توسعه پایدار و کارگاه‌های جانبی" سخن می گفت، اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی استفاده از همه انرژی های مطرح، از جمله نیروگاه های هسته ای است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران در تدوین چشم انداز برنامه توسعه تا سال 2025 میلادی راه های گسترش تامین انرژی را بررسی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: رشد مصرف انرژی تنها در بخش الکتریسیته حدود 9 درصد در سال است که نیاز به سرمایه گذاری در نیروگاه های تولید برق را اجتناب ناپذیر کرده است.

لاریجانی افزود: تامین این انرژی تنها از طریق احداث نیروگاه های حرارتی ممکن و مسیر نمی باشد، زیرا از یک طرف نیاز به سرمایه گذاری های قابل توجه دارد و در عین حال مقادیر متنابهی آلاینده از جمله دی اکسید کربن را در هوا منتشر می کند.

وی در ادامه با اشاره به بهره گیری انحصاری آمریکا از انرژی هسته ای گفت: حقیقت مطلب این است که قرن بیستم با نگاهی سیاسی و انحصاری در استفاده از انرژی هسته ای سپری شد.

رئیس مجلس اظهار داشت: اکنون در آستانه قرن 21 نیز شاهد رویکرد دوگانه آمریکا با انرژی هسته ای هستیم.

وی افزود: در این میان آمریکا روابط گسترده ای با کشورهایی که از انرژی هسته ای در بخش غیر صلح آمیز بهره می گیرند، دارد، اما  بر سر راه جمهوری اسلامی ایران که قصد دارد از انرژی هسته ای بهره گیری صلح آمیز داشته باشد، سنگ اندازی می کند.

وی تصریح کرد: این رفتار بیمار گونه و موذیانه آمریکا برخواست ملت ایران تاثیر نگذاشت و حتی این بحث را در سطح دنیا مطرح کرد که چند کشورانحصار استفاده از انرژی هسته ای را در اختیار خود قرار داده اند.

لاریجانی با اشاره به موادی از پروتکل NPT گفت: براساس این پروتکل کشورهایی که دارای انرژی هسته ای هستند باید دیگر اعضا را نیز برای دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز کمک کنند، اما اینکار هیچگاه صورت نگرفته مگر به قیمت وابستگی به کشورهای ابرقدرت.

رئیس مجلس زیر سوال رفتن مشروعیت آژانس بین المللی انرژی اتمی طی سال های اخیر را یکی از آسیب های این نهاد بین المللی بر شمرد و افزود: گروه هایی از کشورهای غربی منجمله آمریکا با دخالت و ورود به این نهاد باعث شدند که هویت مستقل آژانس، زیر سوال برود. آمریکا با وارد کردن آژانس های اطلاعاتی خود به این نهاد بین المللی باعث شد که نه تنها بخشی از اطلاعات آژانس به بیرون انتقال پیدا کند بلکه ما شاهد هستیم که این نهاد بین المللی تحت تاثیر این اقدامات به گزاره های دو پهلو در خصوص فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی بپردازد.

لاریجانی ادامه داد: عیب کار در تئوری یک جانبه گرایی آمریکا بود که از آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر نهادهای بین المللی به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود بهره می گرفت.

وی افزود: اما آنچه مسلم است اینکه امروز شرایط بین المللی تغییر کرده و آژانس می تواند به بازسازی هویتی خود بپردازد.

لاریجانی اظهار داشت: فناوری هسته ای در چهارچوب NPT می تواند خدمتی به انسان و محیط زیست اطراف او باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است که مسایلی نظیر حصول اطمینان از نحوه استفاده از این انرژی و اینکه حداقل عوارض و تبعات را برای محیط زیست به همراه داشته باشد از جمله مسایل قابل تامل و با اهمیت است.

لاریجانی اظهار داشت: یکی از دغدغه های امروز بشر اینست که استفاده از انرژی های نوین از جمله انرژی هسته ای به ایجاد مشکلات زیست محیطی منجر نشود.

وی افزود: انرژی هسته ای می تواند نقش مهمی برای بهبود محیط زیست و رفع نیازهای بشری داشته باشد.

رئیس مجلس گفت: براساس آمار منتشره 440 نیروگاه هسته ای در دنیا به فعالیت مشغول هستند و 16 درصد انرژی الکتریسیته دنیا را تامین می کنند که به نظر می رسد با بهره گیری بهتر از منابع موجود می توان این ظرفیت را تا سه برابر افزایش داد.

وی افزود: انرژی هسته ای همچنین می تواند برای تامین پیل سوختی  و کاهش آلایندهای زیست محیطی در وسایل موتوری کاربرد داشته باشد.

لاریجانی گفت: همچنین می توان در سیستم های آب شیرین کن از انرژی هسته ای بدون دغدغه انتشار آلاینده ها بهره گرفت.

وی افزود: با تحلیل رفتن منابع نفتی شیوه های سنتی رفته رفته جای خود را به تکنیک های جدیدتر نظیر استخراج نفت از لایه های صخره ای و شنی خواهد داد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این روش ها از یک طرف هزینه ها را بالا می برد و از سوی دیگر به واسطه مصرف انرژی آلاینده های محیط زیست افزایش می یابد.

وی افزود: بهر حال باید اذعان کرد که انرژی هسته ای در جهت تولید برق، هیدروژن هسته ای در جهت تولید برق، هیدروژن و شیرین کردن آب های شور دریا بخشی از حل مساله است و نه طرح مشکل.

رئیس مجلس در پایان اظهار داشت: اقدام سازمان انرژی اتمی ایران برای برپایی این همایش بین المللی که زمینه ساز گسترش چنین همکاری هایی بوده است در خور تقدیر و تشکر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet