هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

بررسی وضعیت نیروهای حق التدریس و مربیان نهضت سواد آموزی در کمیسیون آموزش و تحقیقات

سرویس کمیسیون ها
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جلسه امروز خود با حضور معاونان آموزش و پرورش به بررسی وضعیت نیروهای حق التدریس و مربیان نهضت سواد آموزی پرداخت.
دوشنبه 11 آذر 1387 ساعت 13:47

به گزارش خبرنگار خانه ملت، طیبه صفایی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات اظهار داشت: این جلسه به شکل اضطراری با توجه به مصاحبه های که وزیر محترم آموزش و پرورش انجام داده بودند و ابهاماتی برای اعضای کمیسیون ایجاد شده بود و ما تحت فشار موکلین خود بودیم، برگزار شد.

وی افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس امروز به شکل ویژه و با حضور مسئولین مربوطه به بررسی وضعیت حق التدریسان پرداخت.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: اعضای این کمیسیون با یک حساسیت ویژه ای مسایل و مشکلات آموزش و پرورش به ویژه معلمین حق التدریس و به ویژه 10 هزار نفری که از گذشته آموزش و پرورش در قبال آنها متعهد بوده را مدنظر قرار دادند و با حضور معاونین وزیر آموزش و پرورش به بررسی این موضوع پرداختند.

صفایی با اشاره به آمار ارائه شده از سوی وزیر آموزش و پرورش به رئیس جمهور در خصوص نیروهای حق التدریس یادآور شد: از دیدگاه کمیسیون این آمار، آمار واقعی و حقیقی نبوده و مغایرت هایی با آماری که کمیسیون به آن رسیده بود، داشت.

وی افزود: آمار ارسالی از طرف وزیر محترم بیش از نیم میلیون نفر نیروی حق التدریس را در بر می گرفت و همین قضیه باعث می شد که به نوعی تصمیم گیری در این خصوص عملی و ممکن نباشد لذا اولین گام این بود که ما با مسئولین آموزش و پرورش به یک تفاهم و توافق مشترکی در مورد تعریف عملیاتی نیروهای حق التدریس برسیم که الحمدالله در این جلسه به یک جمع بندی رسیدیم که منظور ما از نیروهای حق التدریس کدام نیروها هستند.

نماینده تهران گفت: آمار مدنظر مجلس حدود 53 هزار نفر نیروی حق التدریس است که باید در مورد این افراد تصمیم گیری صورت بگیرد.

صفایی خاطرنشان کرد: در این جلسه در خصوص تعیین تکلیف شفاف و به روز نیروهای حق التدریس صحبت شد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات یادآور شد: قرار بر این شد یکشنبه هفته آینده در خدمت وزیر آموزش و تحقیقات و معاونینشان برای ارائه آمار مستند و تعیین تکلیف شفاف این نیروهای حق التدریسی باشیم.

وی تاکید کرد: به نیروهای حق التدریسی این اطمینان را می دهیم که کمیسیون آموزش و تحقیقات پیگیر تعیین تکلیف آنها هست و انشاالله به هیچ وجه مشکلی نخواهند داشت.

این گزارش می افزاید: در این جلسه که با حضور حیدری معاون توسعه و مدیریت و آذرلو معاون حقوقی آموزش و پرورش برگزار شد، آمارهایی از نیروهای حق التدریس به تفکیک جنس، استان و سابقه کار ارائه گردید.

براساس این آمار در حال حاضر نیروهای فارغ التحصیل دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم که جذب شده اند 13 هزار و 500 نفر هستند. نیروهای حق التدریس آزاد مدارس با مدرک کارشناسی یا بالاتر 33 هزار نفر و سایر نیروهای حق التدریس مدارس که امکان گرفتن مدارک کارشناسی برایشان وجود دارد 19 هزار و 207 نفر می باشند.

همچنین آمارهایی در خصوص آموزشیاران نهضت سوادآموزی ارائه شد که برای آن ما در مجموع 56 هزار آموزشیار نهضت داریم که نهضتی های تمام وقت قراردادی 27 هزار و 959 نفر و نهضتی های نیمه وقت حق التدریسی 28 هزار و 728 نفر هستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، آذرلو معاون حقوقی آموزش و پرورش در خصوص این جلسه گفت: خوشبختانه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات همانند وزارت آموزش و پرورش به دنبال به سرانجام رسیدن تکلیف 10 هزار نفر از مربیان پرورشی و حق التدریسانی بودند که در سال قبل به آنها ردیف استخدام تعلق گرفته و گزینش شده اند اما به دلیل کسری اعتبارات آموزش و پرورش کارشان به تعویق افتاده است.

وی افزود: خوشبختانه هم اکنون کلاس های آموزشی مجموع این 10 هزار نفر در برخی استان ها شروع شده و در برخی استان ها به زودی به سرانجام خواهد رسید و ما امیدواریم بتوانیم قبل از پایان سال جاری این مشکل را حل کنیم.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000