خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1387/09/11 18:36:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در اولین نشست خبری:

طرح موضوع رفراندوم کمکی به طرح تحول اقتصادی نمی‌کند

دکتر علی لاریجانی گفت: طرح تحول اقتصادی موارد تخصصی زیادی دارد و تا وقتی که مسیر تخصصی خود را در دولت و مجلس طی نکند، بیان مطالبی درخصوص رفراندوم کمک‌کننده به حل مسئله نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دوشنبه در یک کنفراس مطبوعاتی که با حضور رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد برای اولین بار با بهره گیری از سیستم ویدئو کنفراس به سئوالات خبرنگاران رسانه ها پاسخ گفت.

دکتر علی لاریجانی اظهار داشت: لازم است پیش از اینکه خبرنگاران محترم سئوالات خود را مطرح کنند نکاتی را بیان کنم.

وی افزود: در ابتدا لازم می دانم شهادت آن مرد الهی، مرحوم آیت ا... مدرس را که به همین مناسبت روز مجلس نام نهاده شده و کار بسیار خوبیست گرامی بدارم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: شخصیت مدرس نماد و الگو برای مجلس است اگر به صحنه تاریخ بنگریم افراد نادری هستند که با رفتار خودشان سرنوشت کشور را تغییر می دهند.

وی افزود: یکی از این افراد شهید مدرس است که طی چند دوره پرتحول با اتخاذ مواضع خودش از حقوق ایرانیان صیانت کرد و نگذاشت دیکتاتورهای زمانه شرایطی را بر کشور حاکم کنند که به مردم ستم شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حتی به خاطر دارید که ایران در آن زمان از چند سو به اشغال بیگانگان درآمده بود و شرایط بسیار سختی بر کشور حاکم شده بود و شاهد نوعی یاس و ناامیدی در بین مردم بودیم.

وی افزود: در این شرایط احمد شاه تصمیم به ترک کشور گرفته بود و صمصام السلطنه که نخست وزیر بود هم به دنبال گرفتن اختیارات از مجلس بود که بتواند شرایط پیشنهاد شده از سوی تزارها را بپذیرد در این شرایط تنها مدرس بود که برای پایداری ایران تلاش کرد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: به همین دلیل پاسداشت این مرد بزرگ برای ما بسیار با اهمیت است.

*استراتژی مدون مجلس

وی افزود: نکته دوم اینکه مجلس هشتم همانطور که از ابتدا اعلام شده بود با توجه به قانون اساسی راه دقیقی را انتخاب کرد و این توفیق را داشت که استراتژی مجلس را برای سال های آینده مدون کند و اولویتهای کمیسیون ها را با همکاری مرکز پژوهش ها تعیین کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: براین اساس شاهد تدوین برنامه های قوی در کمیسیون های تخصصی مجلس هستیم که امیدواریم با پی گیری آنها نتایج سودمندی عاید کشور شود.

* رفراندوم طرح تحول اقتصادی

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت، مبنی بر اظهار نظر برخی از نمایندگان درباره به رفراندوم گذاشتن موضوع طرح تحول اقتصادی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری گفت: این موضوع را در رسانه‌ها دیدم و آنگونه که رسانه‌ها موضوع را مطرح کردند  در متن مجلس مشاهده نکردم.
وی افزود: طرح تحول اقتصادی موارد تخصصی زیادی دارد تا وقتی که مسیر تخصصی خود را در دولت و مجلس طی نکند، بیان این گونه مطالب کمک‌کننده به حل مسئله نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی طرح تحول اقتصادی را یکی از اضلاع کلان کشور دانست و گفت: ‌این موضوع احتیاج دارد تا کارشناسان اقتصادی بر روی آن تامل کنند و طرح اینگونه مسائل زود هنگام است و نیازی به این موضوع وجود ندارد. هنوز دولت لایحه مذکور را به مجلس ارائه نکرد و مجلس نیز بررسی‌های لازم را انجام نداده است و چه بسا در این مسیر به فرمول مشخصی برسیم.

* تاکید رییس مجلس بر فضای باز سیاسی

 رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اولین سوال خبرنگاران مبنی بر این‌که مقام معظم رهبری اخیرا تاکید داشته‌اند که برخی رسانه‌ها با بی‌بند و باری در اخبار نقد از دولت می‌کنند و همین رسانه‌ها با استفاده از موضع‌گیری‌های رییس مجلس به زمینه‌ی تخریب دامن می‌زنند؛ نظرتان در این باره چیست؟ گفت: سخن مقام معظم رهبری حکایت از تدبیر صحیح برای ایجاد فضای مطلوب سیاسی در کشور داشت، ضمن آنکه تکثر در جامعه باید وجود داشته باشد و افراد مختلف بتوانند نظرات خودشان را در مورد موضوعات مطرح کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ کنفرانس مطبوعاتی خود با بیان این‌که فضای باز سیاسی و بیان سلایق مختلف در جامعه باید وجود داشته باشد، افزود:  آداب این فضا و بیان سلایق باید رعایت شود، یعنی نقد و بررسی باید عالمانه باشد و نظرات مختلف نیز مطرح شود.

لاریجانی با تاکید بر این‌که بیان نظرات و سلایق با رویکرد تخریبی متفاوت است، گفت: نمی‌دانم چرا شما مساله را این‌گونه ضیق کرده‌اید که اگر نمایندگان نظرات خود را مطرح کنند، این موضوع به تخریب منجر شود، در حالی که موضوع اینگونه نیست و آنچه که در صحنه‌ قوا می‌بینیم گفت‌وگوهای سالم از نظر کارشناسی است و بنا نیست که از این ظرفیتی که ایجاد شده، اینگونه برداشت کنید که یک تک‌صدایی در کشور به وجود آید، زیرا تک‌صدایی برای کشور مضر است.

رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: باید فضایی در کشور ایجاد شود که افراد مختلف بتوانند نظرات خود را بیان کنند، ضمن آنکه نباید از این سخن رفتار تفریطی برداشت شود.

 وی گفت: همیشه مقام معظم رهبری به نقد و بررسی دقیق سفارش کرده‌اند و این فضای آزاد فکری برای فربه کردن فکر در جامعه مفید است.

* رجال الغیب نیستم

وی در پاسخ به این سوال که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از نظر برخی کارشناسان تورم‌زاست و شما نیز عنوان کرده‌اید که طرحی که تورم‌زا باشد، در مجلس تصویب نمی‌کنید، نظرتان در مورد لایحه تحول اقتصادی چیست و آیا آن را تایید خواهید کرد یا نه؟ گفت: من رجال‌الغیب نیستم. در حال حاضر نیز کمیسیون ویژه‌ طرح تحول اقتصادی این طرح را مورد بحث قرار داده‌اند و در آن نظرات کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: اکنون زود است که چنین برداشتی در مورد طرح تحول اقتصادی داشته باشیم و فکر می‌کنم این طرح ابعاد مثبتی هم دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است نارسایی‌هایی هم وجود داشته باشد، اما باید آن را در مجلس مورد بررسی قرار دهیم تا با آرای نخبگان و نظر قوی بررسی شود.

*رئیس جمهور و ارائه لایحه تحول اقتصادی

لاریجانی در مورد حضور رییس جمهور در روز چهارشنبه نیز، گفت: رییس جمهور در این روز گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور خواهند داد و همچنین لایحه تحول اقتصادی را ارایه می‌کنند که در معرض افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

 رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به همایش سی سال قانونگذاری که قرار است فردا برگزار شود، گفت: از همه نمایندگان مختلف ادوار گوناگون مجلس پس از انقلاب دعوت شده تا در مجلس حضور یابند و این جلسه به دلیل سالگرد مجلس پس از 30 سال قانونگذاری و با حضور دوستانی که در این هشت دوره به قانونگذاری اهتمام کرده‌اند، خواهد بود.

*وجود قوانین ماندگار در مجلس

وی در پاسخ به سوالی درباره نقاط ضعف و قوت 30 سال قانونگذاری در کشور با بیان این‌که حدود 100 سال از قانونگذاری در ایران می‌گذرد، گفت: در ادوار مختلف قبل از انقلاب حدود پنج هزار قانون تصویب شده و در این هشت دوره هم حدود دو هزار قانون مورد تصویب قرار گرفته است و حضور این نمایندگان ادوار می‌تواند به قانونگذاری کشور کمک کند.

لاریجانی خاطر نشان کرد: اما نقاط قوتی هم در این ادوار مختلف داشته‌ایم که همه‌ آنها از حقوق ملت و مردم دفاع کرده‌اند و همه نمایندگان نگاه جامعی به حقوق ملت داشته‌اند. ضمن آنکه بعضی از قوانین جامع در این دوره تصویب شده که بسیار ماندگار است و در جهت حرکت و توسعه‌ کشور تاثیرگذار خواهد بود.

لاریجانی با بیان این‌که یکی از نقاط ضعف در قانونگذاری تجمیع زیاد قوانین است، گفت: این تجمیع زیاد قوانین باعث شده که یکی از اهداف مجلس که پیگیری و تنقیح قوانین است کمتر مورد توجه قرار گیرد که البته ما در اصلاح آیین‌نامه به این مورد توجه کرده و ساز و کار موثری برای آن در نظر گرفته‌ایم تا نظارت مجلس بیشتر شود.

* توافقنامه امنیتی و نکات مورد توجه در آن

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره توافقنامه‌ امنیتی بین عراق و آمریکا تصریح کرد: همانطور که مطلع هستید این قرارداد هفت الی هشت مرتبه مورد تجدیدنظر و بررسی قرار گرفته و خوشبختانه آقای مالکی با دلمشغولی زیاد این موضوع را پیگیری کردند که جای تشکر از ایشان دارد.

رییس مجلس افزود: همچنین مجلس عراق اجرای آن را منوط به رفراندوم دانسته است. این در حالی است که هنوز چند نکته در این توافقنامه باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از این موارد آن است که آمریکا به عراق قول داده که آن کشور را از ذیل فصل هفت در می‌آورد، اما هیچ راهکاری برای آن عنوان نکرده است. همچنین بحث کاپیتولاسیون مطرح شد که به شکل مزینی مورد توجه قرار گرفت. همچنین مساله رفت و آمد و بسته‌های مختلف که آمریکا می‌تواند وارد این کشور کند، هنوز مورد بحث است، زیرا عراق تنها نسبت به بسته‌هایی که مشکوک باشد می‌تواند آنها را بازدید کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ کنفرانس مطبوعاتی خود با بیان این‌که مجلس عراق با مطرح کردن بحث رفراندوم در مورد اجرایی شدن توافقنامه امنیتی بغداد - واشنگتن کار درستی را انجام داده است، گفت: امیدواریم با بررسی‌های لازم این توافقنامه به درستی و خوبی اجرایی شود.

*باید سلوک امریکا را دید

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که اگر اوباما بخواهد در ابتدای سال جاری میلادی جدید با ایران گفت‌وگو کند شما چه پیش‌شرطی را برای این گفت‌وگو خواهید داشت؟ اظهار داشت: احتیاجی به این پیشگویی نمی‌بینم. اگر تغییراتی که اوباما در زمینه‌ مسائل منطقه‌ای و روابط گفته است شکل واقعی بگیرد، یک وجه است و اگر بخواهد از تاکتیکی دیگر استفاده کند و" دیپلماسی شکلاتی" را ترویج نماید، باید به نوع دیگری برخورد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید صبور بود و شرایط را ارزیابی کرد که چه حرکتی آنها می‌خواهند انجام دهند و سپس بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم. بنابر این لزومی برای قضاوت نمی‌بینم و بیشتر باید سلوک آنها را در منطقه مورد توجه قرار دهیم، زیرا در حال حاضر منطقه نفرت خاصی نسبت به آمریکا دارد.

* طرح آرائ متفاوت اختلاف افکنی نیست

لاریجانی در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که از نظر شما چگونه باید از تریبون مجلس استفاده کرد تا موجب اختلاف‌افکنی نشود، گفت: به موضوع اختلاف‌افکنی دو جور می‌توان نگاه کرد، یکی ماهیت سخن است، یعنی آنکه مسائل فرعی را بر مسائل اصلی غلبه دهند و ذهن جامعه را به جای آنکه به مسائل اصلی تمرکز کنند به مسائل دیگر بکشانند و به جای مسائل اصلی کشور چه داخلی و چه خارجی به مسائل دیگر بپردازند؛ اما طرح آرای متفاوت که ماهوی تفاوت دارد دال بر اختلاف‌افکنی نیست.

وی افزود: نباید افراط و تفریط صورت گیرد، اما طرح مسائلی که بتواند به بارور کردن ذهن جامعه بیانجامد مفید است و باعث می‌شود که به افکار عمومی و رشد اذهان جامعه کمک کند.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که احساس می‌کنم مجلس هشتم مسیر سالمی از نظر فکری را دنبال می‌کند، گفت: مباحث دوستانه و صمیمانه و همچنین مطالب دردمندانه در مجلس مطرح می‌شود و نمایندگان در مورد چنین مباحثی مسائل خود را مطرح می‌کنند و من در مجلس هشتم حرکتی خلاف این را  نمی‌بینم.

وی خاطر نشان کرد: چنین تفاوت رای‌ها چه در درون مجلس و چه در بیرون مجلس می‌تواند مفید باشد، زیرا بیان این آرای مختلف، اگر به صورت سالم مطرح شود به حال کشور مفید خواهد بود. بنابراین من حرکت مجلس را ستایش می‌کنم و حرکت مجلس هشتم در این چند ماه حکایت از استقلال و داشتن رای است که چنین چیزی برای کشور مفید خواهد بود.

*ارتباط مستقیم با قم

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در این جلسه که برای اولین بار به صورت ویدئو کنفرانس با شهرهای دیگر برگزار شده بود لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که برای آنکه قوانین زودتر تصویب شود چه راهکاری دارید تا شورای نگهبان بتواند سریع‌تر این قوانین را که مجلس تصویب می‌کند مورد بررسی قرار دهد؟ گفت: من به دلیل آنکه نماینده‌ استان قم هستم این ویدئو کنفرانس برای این استان انجام شد و افتخار می‌کنم نماینده‌ این شهر هستم.

وی روند بررسی قوانین مورد تصویب از سوی شورای نگهبان را کند ندانست و گفت: ما در این چند ماه قوانین زیادی نداشتیم که بخواهد در شورای نگهبان مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. البته ما برای بررسی برخی طرح‌ها و لوایح مهم از حضور کارشناسان و نمایندگانی از شورای نگهبان استفاده می‌کنیم تا همزمان این طرح‌ها و لوایح مورد بررسی قرار گرفته و رفع ابهام شود و اگر اشکال شرعی داشت برطرف شود.

*پیش بینی انتخاباتی زود است

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه  این کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره‌ احتمال رسیدن اصولگرایان به اجماع در انتخابات ریاست جمهوری دهم و این‌که بزرگ‌ترین رقیب انتخاباتی احمدی‌نژاد از نظر وی چه کسی خواهد بود، گفت: هم‌اکنون در صحنه‌ سیاسی کشور همه‌ گروه‌ها کاندیداهای خود را معرفی نکرده‌اند، هر چند که سخن‌های پراکنده‌ای در این زمینه گفته می‌شود.

لاریجانی افزود: تا آنجا که اطلاع دارم تنها یک نفر تاکنون اعلام کاندیداتوری کرده است، سایر شخصیت‌ها هر چند که بحث‌هایی می‌کنند که ممکن است حکایت از کاندیداتوریشان در آینده باشد، اما رسما تاکنون چیزی اعلام نکرده‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که هم‌اکنون برای پیش‌بینی فضای انتخاباتی آینده زود است، چرا که صحنه‌ انتخابات آرایش کاملی پیدا نکرده است، گفت: در بین اصولگرایان احزاب مختلف و شخصیت‌های گوناگونی وجود دارند که هنوز به تصمیم جامع برای حضور در انتخابات نرسیده‌اند، هر چند که در رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه می‌شود، اما هنوز به طور قطعی هیچیک از گروه‌های سیاسی کاندیداهایشان را معرفی نکرده‌اند، شاید طرفین هم منتظرند ببینند که در سمت دیگر چه روشی در پیش گرفته می‌شود که این روش‌ها معمول است.

* مجمع به قانون انتخابات ورود نکرده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اصلاح قانون انتخابات و این‌که آیا ورود مجمع تشخیص به بحث اصلاح قانون انتخابات به معنای نادیده گرفتن حق قانونگذاری مجلس شورای اسلامی نیست؟ گفت: تا آنجا که مطلعم مجمع تشخیص مصلحت نظام ورودی به این بحث پیدا نکرده است؛ اما بسیار پسندیده است که ما یک قانون جامع انتخابات داشته باشیم که این مساله برای تقویت بیشتر مردم‌سالاری دینی در کشور بسیار مفید است.

رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام ورودی به این بخش نداشته و تنها مجمع طرح موضوع کرده که این کار به عهده‌ مجمع است، اما تدوین قانون به عهده‌ مجلس می‌باشد. نظیر کاری که در سیاست‌های کلی اصل 44 صورت گرفت که در آنجا مجمع طرح بحث کرد، اما تدوین قانون کار مجلس است و در کل اینجا تقسیم‌بندی کاری صورت گرفته است.

*حاکم شدن صلح  در منطقه خواست ایران است

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال مذاکرات آتی با رییس جمهور منتخب آمریکا و اولویت‌های ملی احتمالی این مذاکرات، گفت: از آنجا که این بحث تاکنون مطرح نبوده، محتوای آن هم بررسی نشده است. اما می‌توان تشخیص داد که در این گونه مذاکرات چه مباحثی مطرح می‌شود.

وی افزود: مسایل مختلفی در صحنه بین‌المللی و در منطقه مطرح است که حکایتگر یک نوع بی‌نظمی و رفتار نادرست از جانب ایالات متحده آمریکا است که باعث نوعی فوران تنفر بین مردم شده است که برخی نظرسنجی‌ها در خود آمریکا هم این بحث را تایید می‌کند.

لاریجانی با بیان این‌که تغییر چنین استراتژی غلطی می‌تواند مساله‌ مهمی باشد، گفت: ملت ایران خواستار حاکم شدن ثبات و صلح در منطقه هستند و می‌خواهند جلوی موضع‌گیری‌های دوگانه گرفته شود و به ملت‌های عراق و افغانستان ظلم نشود.

* بکار گیری مکانیزم لازم برای نظارت مجلس بر سایر قوا

رییس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چطور مجلس هشتم می‌تواند به جایگاه مدنظر آیت‌الله مدرس در مجلس برسد و چطور قصد دارید راه وی را ادامه دهید؟ گفت: در قانون اساسی وظایف قوه‌ مقننه به خوبی روشن شده است و در تجدیدنظری که اخیرا در آیین‌نامه‌ مجلس صورت گرفته تلاش می‌شود، مکانیزم‌هایی در نظر گرفته شود که نحوه‌ نظارت مجلس بر قوای دیگر برای حفظ حقوق ملت به درستی در آن دیده شود.

لاریجانی افزود: اگر ضوابط نظارتی مجلس مطالعه شود متوجه خواهیم شد که راهکارهای جدیدی دارد، یکی از فکرهایی که تا حدی ما را به سلوک آیت‌الله مدرس می‌رساند، این‌گونه ساز و کارها است.

 *مجلس نسبت به مسایل کشور حساس است

رییس مجلس شورای اسلامی، همچنین در پاسخ به سوالی که به اقدام یکی از مسوولان پارالمپیک و انداختن مدال بر گردن یک ورزشکار اسرائیلی اشاره داشت، گفت: حتما این موضوع برای مجلس مهم است و زمانی که کمیسیون فرهنگی وارد این موضوع شده و کمیته‌ ورزشی بر روی آن کار می‌کند به این معناست که مجلس بر روی این موضوع حساس است و از دید مجلس این مساله مغفول نمی‌ماند.

*مصوبه‌ مجتمع فناوری اطلاعات در استان قم

رییس مجلس در ادامه این  کنفرانس مطبوعاتی در ارتباط زنده با استان قم در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص مصوبه‌ مجتمع فناوری اطلاعات در استان قم گفت: در گذشته و در سفر رییس جمهور به قم به این موضوع توجه شده و با توجه به قابلیت‌های این استان و ظرفیت‌هایش در زمینه‌ فناوری و اطلاعات، مجتمعی در قم ایجاد شده و مشکلاتی که بانک‌ها برای دادن تسهیلات به این طرح‌ها دارند، باید پیگیری شود، هر چند که بسیاری از طرح‌ها با این مشکلات مواجهند، اما در کل پیگیری می‌شود که رفع مشکل گردد.

*وضعیت غزه حکایت از وحشی‌گری برخی کشورها دارد

لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد محاصره‌ غزه توسط اسرائیل و موضع ایران درباره بسته شدن مرزهای مصر اظهار داشت: وضعیت غزه حکایت از وحشی‌گری برخی کشورهای غربی دارد، تعداد زیادی از مردم فلسطین در این محاصره هستند و این یک حادثه‌ کم‌نظیر است. کسانی که شعار حقوق بشر می‌دهند در فشار آوردن به یک ملت به راحتی آن را مباح می‌کنند.

وی یادآور شد: این اقدامات در عین حال نشانگر وضعیت متزلزل رژیم صهیونیستی است ، اگر کشوری اقتدار داشته باشد، دست به این کارها نمی‌زند. نابسامانی و آشفتگی درون این رژیم باعث فرافکنی آنها می‌شود، کما این‌که در جنگ‌های 33 روزه هم شاهد این قضیه بودیم.

رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت ایجاد هوشیاری در صحنه‌ بین‌المللی تصریح کرد: برخی اقدامات کشورهای اسلامی که گاهی سکوت می‌کنند و گاهی هم داد و ستدهایی با اسرائیل دارند، برای آنها در تاریخ نقطه سیاهی بیش نمی‌گذارد.

*مجلس نشان داد قدرت راست کردن ناراستی و کجی را دارد

رییس مجلس در ادامه کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه جایگاه مجلس در قانون اساسی قابل تضعیف شدن نیست،یادآور شد: حالی که من در مجلس هشتم می‌بینم از جنسی نیست که دچار پدیده‌ی مظلومیت شود و این مجلس می تواند  از حق خود دفاع کند و سخنان خود را به خوبی بیان کند،تا کنون نیزرفتار مجلس نشان داده است آنجا که ناراستی و کجی ببیندِ، قدرت راست کردن آن را دارد و اگر سخنی را هم به حق ببیند، به حمایت از آن برخاسته که معنای استقلال هم همین است.

*کسری 30 هزار میلیارد ریالی را تائید نمی کنیم

رییس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به خبرنگاری  که پرسید برای رفع تورم با توجه به کسری بودجه‌ 30 هزار میلیارد تومانی چه خواهید کرد؟ گفت: ما به این محاسبه نرسیده‌ایم که 30 هزار میلیارد تومان کسری داریم و با توجه به گفت‌وگوهایی که با دولت داشتیم، این رقم را تایید نمی‌کنیم.

لاریجانی در خصوص پایین آمدن قیمت گفت: در مورد تنظیم بودجه در سال گذشته سعی ما بر این بود که متناسب با پیشرفت قیمت نفت این بودجه را تنظیم کنیم و به نحوی بودجه تنظیم شود که کسری بودجه نداشته باشیم. در این راستا سیاست مجلس این است که از طرح‌ها و لوایح تورم‌زا عبور کند و این کار را ما برای اقتصاد مفید می‌دانیم. تلاش ما برای رونق اقتصادی این است که زمینه‌های منع محدودیت برای سرمایه‌گذاری را کاهش داده و از سویی هم جلوی گشاده‌دستی برای خرج و هزینه‌های دولت و یا قوای دیگر را بگیریم؛ لذا در آینده نیز زمان برای تنظیم بودجه‌ای که این وضع را داشته باشد، وجود دارد .

رئیس مجلس در خصوص اقدامات مجلس برای کاهش طلاق اظهار داشت: این نوع مسایل باید به یک عادت اجتماعی درآید و لزومی ندارد که همه‌ معارف در کشور به شکل قانون درآید. در نظام تربیتی اسلام فرهنگ‌سازی اهمیت بالایی دارد، هر چند که در دولت و مجلس روی این مساله مشغول کار هستیم، اما توصیه‌مان این است که دستگاه‌هایی که جنبه‌ فرهنگ‌سازی دارند به این موضوع بیشتر بپردازند، تا زیست اجتماعی ما منطبق با آداب و سنن اسلامی شود.

*بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی مردم سالاری دینی است

لاریجانی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید بزرگترین دستاورد و بزرگترین چالش انقلاب اسلامی چیست، تصریح کرد: بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی در طول 30 سال گذشته مردمسالاری دینی است ،دستاورد انقلاب این بود که در کشور استقلال سیاسی واقعی به وجود آمد و البته جلوی تک‌صدایی و یک‌جانبه‌نگری که آمریکا می‌خواست حاکم کند توسط ایران گرفته شد که  این دستاورد بزرگی است.

وی افزود: سیاست آمریکا انکار انقلاب اسلامی است، این سیاستی است که همچنان آمریکا دنبال می‌کند البته به نفس‌های آخر خود می‌رسد، امروز توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در حدی است که دشمنان از این سیاست‌ها مایوس شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که باید به ایران مسلط به دانش هسته‌ای که توانمندی یک بازیگر قوی را در منطقه دارد به نحو دیگری سخن بگویند که این نشانگر قوت ایرانیان است.

رییس مجلس در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی  در خصوص همایش 30 سال قانونگذاری و نظارت یادآور شد: تلاش این است که در کشور از ظرفیت‌های مختلفی استفاده شود. طبعا سلایق مختلفی در دولت‌ها وجود دارد اما این کاستی که همیشه از همه‌ی ظرفیت‌ها در دولت‌ها استفاده نمی‌شود در همه‌ دولت‌ها با فراز و نشیب وجود داشته و این مسئله اختصاص به امروز ندارد و ما همیشه با این پدیده مواجه بودیم. اصل استفاده از ظرفیت‌های مختلف در کشور صحیح است، توانمندی‌های مدیریتی کشور در حد خوبی است و باید از همه‌ ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که  آیا نگاه انتخاباتی به طرح تحول اقتصادی در مجلس وجود دارد؟ اظهار داشت: در مجلس نظرات متفاوتی درباره‌ این طرح وجود دارد اما اینکه در صحنه‌ فکری و سیاسی جامعه به این طرح نگاه انتخاباتی شود را نفی نمی‌کنم و برخی آراء حکایت از این مسئله دارد اما در مجلس چنین نگاهی به این موضوع نداریم.

*همه باید برای اعتلای کشور با تمام وجود کار کنیم

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی برای انتخابات آینده بحث تشکیل دولت ائتلافی را مطرح می‌کنند، ارزیابی  شما در این مورد چیست؟ اظهار داشت: اینکه در صحنه‌ی رسانه‌ها نظرات متفاوتی مطرح است مربوط به کسانی است که خود را برای انتخابات مطرح می‌کنند ضمن آنکه اگر دولت‌ها بتوانند تا آنجا که ممکن است از این ظرفیت‌های کشور برای دولت خود استفاده کنند به نفع کشور خواهد بود. اینکه نظر من در مورد پیدایش دولت ائتلافی چیست، مهم نیست زیرا بنده کاندیدای این انتخابات نیستم و کسانی که می‌خواهند در این امر وارد شوند باید در مورد این موضوع نظر داشته باشند.

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که اگر به احتمال یک درصد دولت دهم به دست اصلاح‌طلب‌ها باشد شما چه چهره‌ای خواهید داشت؟ ‌گفت: باید ببینیم وضعیت و شرایط سیاسی چگونه است و رفتار کسانی که در راس کشور قرار می گیرند چگونه خواهد بود اگر رفتار آن‌ها تمرکز بر روی منافع کشور و همچنین دلسوزی نسبت به مسائل کشور باشد و به سلامت فکری کشور توجه کنند و مسائل منطقه را مورد توجه قرار دهند مورد حمایت مجلس نیز قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه  اکنون نمی‌توان قضاوت کرد،گفت: همچنین باید ببینیم آن‌ها نسبت به صیانت از قانون اساسی و منافع کشور چگونه رفتار می‌کنند ،در صورتی که از قانون اساسی صیانت کنند ما پشتیبان آن‌ها خواهیم بود اما اگر به دنبال درگیری سیاسی باشند ما چنین چیزی را برای کشور مفید نمی‌دانیم ضمن آنکه امروز همه باید برای اعتلای کشور با تمام وجود کار کنند و ما پشتیبان چنین دولتی خواهیم بود.

* اصل 44 قانونی اساسی قانون  خوبی است

لاریجانی  در پاسخ به این سوال که بهترین و بدترین قانونی که در این 30 سال قانونگذاری به تصویب رسیده است، از نظر شما چیست، اظهارداشت: باید یک استفسار کامل صورت گیرد تا به نتیجه برسیم که چه قوانینی بهترین و بدترین بوده ضمن آنکه قوانین مختلف از وجوه مختلف تنظیم شده و باید در عرصه‌های متفاوت آن را مورد توجه قرار داد، به نظر من قانون اجرایی شدن اصل 44 قانونی اساسی خوب است البته نمی‌توان گفت بهترین است اما قانون بسیار خوبی است زیرا اگر به درستی اجرا شود فضای کسب و کار و اقتصاد کشور بسیار متحول خواهد شد در مورد بدترین قانون وضع شده باید اجازه دهید دیگران در مورد آن قضاوت کنند.

*سفرهای استانی ابتکار خوبی است

وی در خصوص بحث تحقیق و تفحص از سفرهای استانی رییس جمهور گفت: به نظر بنده نیز سفرهای استانی ابتکار خوبی است و اینکه دولت با قبول زحمت به استان‌های مختلف سفر می‌کند کار بسیارپسندیده ای است. البته اینکه بخواهند مجلس و نمایندگان براین سفرها نظارت بیشتری داشته باشند حق مجلس است و آن را نفی نمی‌کنیم اما به هر حال این سفرها را مطلوب می‌دانم.

*تورم زائیده رفتار اجرائی است

رئیس مجلس در پاسخ به این  سوال که شما در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کردید که تورم ربطی به مجلس ندارد، پس دلیل اصلی تورم چیست؟ گفت: بحثی که من مطرح کردم آن بود که بین قوا تقسیم کار وجود دارد، قوه مقننه وظیفه قانونگذاری و نظارت را دارد و قوه مجریه نیز کار اجرایی را دنبال می‌کند و هر کدام از قوا نیز باید کار خود را به خوبی انجام دهند، تبعا تورم از سوی مجلس نیست بلکه زائیده‌ی رفتار اجرایی است، اما ما تلاش داریم که در مجلس طرح‌ها و لوایحی که تورم‌زا است تصویب نکنیم و به آن طرح‌ها پاسخ مثبت ندهیم.

*دیدار رجل سیاسی با هم چیز مطلوبی است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عنوان شده شما با آقای میرحسین موسوی دیدار داشته‌اید،‌موضوع دیدار شما در چه مورد بوده است،تصریح کرد: من هم این خبر را شنیده‌ام که در رسانه‌ها گفته شده بنده با آقای باهنر این دیدار را انجام دادیم که ما چنین ملاقاتی را نداشتیم البته نمی‌دانم چرا فضای سیاسی کشور نسبت به این مساله حساس است،اینکه رجل سیاسی با یکدیگر دیدار داشته باشند چیز مطلوبی است. بنده با آقای میرحسین موسوی در طول این سال‌ها بارها دیدار داشتم و زمانی که در دبیرخانه بودم در مورد موضوعات هسته‌یی گاهی اوقات با ایشان مشورت داشتیم کما اینکه با سایر صاحب‌نظران نیز ما این گفتگوها را انجام می‌دادیم.

رئیس مجلس گفت: من این گفتگوها را مفید می‌دانم که مسئولان کشور از این ظرفیت‌ها استفاده کنند و با نظرات و ظرفیت‌ها مسائل را مورد بررسی قرار دهند.ما از این دیدارها و گفتگوها با افرادی همچون آقای ناطق نوری و آقای کروبی هم داشته‌ایم و من هیچ منعی در این زمینه حس نمی‌کنم و آن را مفید می‌دانم.

*لایحه مالیات بر ارزش افزوده بار تورمی ندارد

وی در خصوص لایحه مالیات برارزش افزوده اظهار داشت: همان طور که می‌دانید لایحه‌ی مالیات بر ارزش افزوده بار تورمی ندارد ضمن آنکه میزان مالیات در برخی از موارد کمتر شده است، ‌البته هنوز این لایحه به دست ما نرسیده است.

رییس مجلس ورود زودهنگام به مباحث انتخاباتی را باعث ایجاد برخی چالش‌ها دانست و افزود: باید منتظر ماند تا اقبال عمومی را نسبت به کاندیداهای انتخابات متوجه شویم تا آن زمان بتوان به قضاوتی در این زمینه رسید.

*اگر در یک وزارتخانه چند تغییر رخ دهد، به معنای چند تغییر نیست

لاریجانی در خصوص استیضاح وزرا گفت: توصیه‌ من همواره این بوده که با توجه به زمان کوتاه تا پایان دولت، مجلس کمتر از ابزار استیضاح استفاده کند. برداشت شخصی من از قانون اساسی این است که اگر در یک وزارتخانه چند تغییر رخ دهد، به معنای چند تغییر نیست. به عنوان مثال اگر در یک دولت نیز هیچ وزیری تغییر نکند، اما مثلا وزیر ارتباطات 10 بار تغییر کند، این به این معنا نیست که کل کابینه باید از مجلس مجددا رای اعتماد بگیرد،البته این برداشت شخصی من از قانون اساسی است و در این دوره معتقدم هر چند در وزارت کشور سه بار تغییر صورت گرفته، اما این به معنای سه بار تغییر محسوب نمی‌شود .

وی افزود: توصیه‌ من این است که در شرایط فعلی تا آنجا که ممکن است نمایندگان از سایر ابزارهای نظارتی خود استفاده کنند، هر چند که استیضاح حق نمایندگان است و اگر اصرار به استیضاح داشته باشند، این کار صورت می‌گیرد، اما با توجه به مجموعه‌ شرایط کشور توصیه من به دوستانم این است که این اتفاق در این شرایط نیفتد.

رییس مجلس شورای اسلامی، درخصوص نامه سناتورهای آمریکائی به وی خاطر نشان کرد:چندین نامه از سوی برخی سناتورها رسیده است که حکایت از این دارد که ما احساس می‌کنیم وقت آن است که مذاکرات را در مسایل فیمابین داشته باشیم. البته باید بدانیم که حول و حوش چه مواردی می‌خواهند مذاکره انجام شود.

*در بستر انتخابات سمت و سوی وحدت روی منافع ملی باشد

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که به طرح تشکیل دولت وحدت ملی و استقبال لاریجانی از این موضوع اشاره داشت، گفت: تا آنجا که ممکن است باید در بستر انتخابات سمت و سوی وحدت روی منافع ملی را داشته باشیم و این فکر پسندیده‌ای است.

وی ادامه داد: تمرکز ذهنی سیاستمداران روی مولفه‌های ملی همیشه کمک کننده است که به جای مناقشات بر روی سلایق و دیدگاه‌های مشترک تمرکز شود، در اداره مجلس هشتم من عنوان کردم که به جای این‌که جریانات مختلف در مجلس به پراکندن نظرات و اختلافات سلایق سیاسی بپردازند، ذهن کارشناسی آنها روی موضوعات منافع ملی متمرکز شود که احساس می‌کنم دوستان ما در مجلس پاسخ خوبی به این مساله دادند و به جای چالش‌های نفس‌گیر سیاسی روی مسایل اصلی کشور متمرکز شدند .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet