شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

موافقت مجلس با الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با اعمال غیر قانونی علیه ایمنی دریانوردی

سرویس صحن
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با اعمال غیر قانونی علیه ایمنی دریانوردی و پروتکل پیوست موافقت کردند.
چهارشنبه 13 آذر 1387 ساعت 10:56

به گزارش خانه ملت، این لایحه با 139 رای موافق، بدون رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب رسید.

براساس این مصوبه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود به کنوانسیون مقابله با اعمال غیر قانونی علیه ایمنی دریانوردی و پروتکل پیوست آن در خصوص مقابله با اعمال غیر قانونی علیه ایمنی سکوهای ثابت واقع در فلات قاره مورخ 10 مارس 1988 میلادی برابر با 19/12/1366 هجری شمسی با اعلام شروط مندرج در تبصره های 1 و 2 زیر ملحق گردد و سند الحاق را نزد امین کنوانسیون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تودیع نماید.

در تبصره 1 ماده واحده این مصوبه دولت جمهوری اسلامی ایران، طبق بند 2 ماده 16 کنوانسیون، اعلام می‌نماید که خود را متعهد به ترتیبات بند 1 ماده 16 در خصوص مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری برای حل و فصل اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای مقررات کنوانسیون و پروتکل ضمیمه آن نمی‌داند.

در ادامه این تبصره آمده است: جمهوری اسلامی ایران اعلام می نماید که در هر مورد، رضایت کلیه طرف‌های اختلاف شرط لازم برای ارجاع موضوع به دیوان بین المللی دادگستری است. دولت جمهوری اسلامی ایران می تواند در هر مورد که ارجاع به داوری را برای حل و فصل هر اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای مقررات کنوانسیون و یا پروتکل ضمیمه به مصلحت بدند، مطابق شرایط مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیگر قوانین مربوط اقدام نماید.

همچنین در تبصره 2 منضم به این مصوبه اعلام شده است: دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای بند 4 ماده 11 کنوانسیون تنها صلاحیت کشور محل وقوع جرم را به منظور استرداد مجرمان محرز تلقی می نماید. در مواردی که بین کشور درخواست کننده استرداد و کشور محل وقوع جرم، موافقتنامه استرداد مجرمان وجود داشته باشد، مطابق آن اقدام خواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000