آغاز هفته وحدت
1387/09/13 15:01:00
سرویس صحن

نماینده‌ ارومیه از پاسخ وزیر بهداشت و درمان قانع نشد

قاضی پور نماینده ارومیه از پاسخ وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مورد مخالفت با استقرار دستگاه MRI توسط تامین اجتماعی در شهرستان مذکور قانع نشد و سئوال جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، قاضی پور نماینده ارومیه در خصوص عدم دسترسی به امکانات پزشکی در شهرستان مذکور گفت: جانبازان و مردم این شهرستان برای استفاده از حداقل امکانات با مشکل روبرو هستند.

وی گفت: آیا مسئولان وزارت بهداشت این مسائل و مشکلات مردم را نمی دانند.

وی گفت: آیا آذربایجان غربی جزء ایران نیست؟ چرا استان آذربایجان غربی تنها دو دستگاه MRI دارد؟ و هر دو دستگاه نیز اکثراً تعطیل است این در حالی است که در استان همجوار ما هفت دستگاه و در تهران دهها دستگاه MRI وجود دارد.

قاضی پور افزود: آیا تعداد دستگاهها براساس تعداد جمعیت است یا براساس محرومیت و یا آدمیت است که استان آذربایجان غربی در این خصوص مورد بی مهری و بی توجهی عمیق حضرتعالی قرار گرفته است.

نماینده ارومیه گفت: آقای وزیر، نصب و راه اندازی دستگاهها خواست دوازده هزار خانواده اعم از جانباز و ایثارگر است.

وی گفت: سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان چه ضرری به بخش شما دارد چه اشکالی دارد، در همه شهرستانها دستگاه MRI وجود داشته باشد.

سپس لنکرانی وزیر بهداشت و درمان در پاسخ به سئوال نماینده ارومیه در دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: طبق ماده 89 قانون برنامه چهارم توسعه موظف هستیم که وزارتخانه به منظور دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی و منطقی نمودن آن متناسب با نیاز در نقاط مختلف کشور نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی کشور را مبتنی بر سطح بندی خدمات ایجاد و طراحی نماید.

وی گفت: تبصره ای ذیل این ماده واحده وجود دارد که آنجایی که از طریق سرمایه گذاری و اداره بخش خصوصی کارشان انجام می شود مستثنی شده و از سطح بندی طبق این ماده خارج شده است.

لنکرانی افزود: در تاریخ تیرماه سال جاری نامه ای را مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی برای دانشگاه علوم پزشکی آذربیجان غربی ارسال می کند و تقاضا می کند که دستگاه MRI در شهرستان ارومیه نصب شود. متعاقب این مسئله سئوال نماینده محترم ارومیه در تاریخ مرداد ماه، از بنده مطرح می شود و بنده در کمیسیون برای ایشان توضیح دادم که هر دستگاهی برای مجوزی که می خواهد صادر کند یکسری ضوابط و فرمهایی باید تکمیل شود و تا آن زمان هم درخواستی به وزارتخانه داده نشده بود. اولین مکاتبه ای که به وزارتخانه تحویل داده شد در مهرماه 87 و سپس در آبانماه 87 است که نهایتاً در کمیسیون ماده 30 موضوع مطرح می شود.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت استان آذربایجان غربی در مورد تعداد دستگاهها و مجوزهای صادره گفت: سال گذشته به دلیل همین تبصره ای که ذیل ماده 89 وجود دارد 3 مجوز برای بخش خصوصی برای MRI در شهر ارومیه داده ایم. بخش عمومی هم تقاضا کرده است و توصیه شده به لحاظ اینکه استان آذربایجان غربی یک استان طولی است و بین بالاترین نقطه شمالی تا پایین ترین نقطه جنوبی آن فاصله نسبتاً طولانی وجود دارد توصیه می شود در شهرستان خوی یا قسمت جنوبی تر این دستگاه نصب شود و با اصل وارد کردن دستگاه موافقت شد.

گفتنی است پس از دفاع لنکرانی از عملکرد حوزه وزارتخانه خود نماینده ارومیه از پاسخ وزیر قانع نشد و سئوال جهت بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet