هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ابوترابی در پاسخ به تذکر قوامی:

عدم رای مساوی با رای ممتنع و به معنای مشارکت در رای گیری است

سرویس صحن
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم اسفراین تصریح کرد: عدم اعلام رای نمایندگان در بررسی طرح ها و لوایح مساوی با رای ممتنع و به معنای مشارکت در رای گیری است.
دوشنبه 18 آذر 1387 ساعت 12:42

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "هادی قوامی" در جلسه علنی روز دوشنبه با استناد به بند 4 ماده 23 آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: معمولاً در جلسات علنی مجلس، آمار کل حاضران به کل نمایندگان معمولاً زیر 60 درصد است یعنی 40 درصد نمایندگان در مجلس حضور ندارند.

وی افزود: همچنین نسبت مشارکت کنندگان به حاضران بین 75 تا 80 درصد است یعنی 25 تا 30 درصد از نمایندگان در رای گیریها مشارکت ندارند. آمار مشارکت کنندگان نسبت به کل نمایندگان 50 درصد است.

نماینده اسفراین با بیان اینکه براساس ماده 182 آیین نامه وقتی تذکری وارد باشد باید به آن ترتیب اثر داده شود، گفت: هیات رئیسه باید تدابیری اتخاذ کند تا حضور نمایندگان در بررسی طرح ها و لوایح بیشتر شود.

وی در بخش دیگری از تذکر خود اظهار داشت: موضوع دیگر حضور نمایندگان دولت در صحن است که اگر مرتبط با بررسی طرح ها و لوایح باشد توجیه دارد اما حضور بدون توجیه نمایندگان دولت بعضاً باعث می شود نمایندگان برای گفتگو ازدحام کنند و نمی توانند در رای گیریها شرکت نمایند.

قوامی یاد آور شد: بحث آوردن تلفن همراه هم به صحن علنی قابل رسیدگی است و می توان تلفن همراه ها را قطع کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر مورد تذکر من اصل 94 قانون اساسی است که براساس آن دولت باید قانون را اجرا کند اما 2 ماه است که اجراء قانون ارزش افزوده به تعویق افتاده است.

"محمد حسن ابوترابی فرد" که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: شما می توانید پیشنهادات راهگشای خود را در زمینه مدیریت مجلس به صورت مکتوب به هیات رئیسه بدهید تا از آن استفاده کنیم.

وی افزود: در خصوص تعداد حضار، مجلس هشتم شاخص خوب و قابل دفاعی دارد و ما معمولاً شاهد حضور خوب همکارانمان در جلسات علنی هستیم البته تعدادی از نمایندگان در مرخصی و ماموریت هستند.

نایب رئیس مجلس گفت: در مورد مشارکت نمایندگان در رای گیریها باید بگوییم عدم اعلام رای نماینده مساوی با رای ممتنع است و این خود به معنای مشارکت است اما چون ما با سیستم الکترونیکی رای گیری می کنیم برای اینکه این گمان به ذهن کسی خطور نکند از نمایندگان خواهش می کنیم رای ممتنع خود را هم با کلید اعلام کنند.

وی افزود: قانون ارزش افزوده، قانونی است که مجلس تصویب کرده و دولت موظف به اجرای آن است، امیدواریم شاهد اجرای دقیق و صحیح قوانین مجلس شورای اسلامی باشیم.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000