روز مجلس
1391/08/07 12:27:00
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در جلسه استانداری اردبیل با حضور فعالان اقتصادی استان:

آمریکا باید بداند روزگار امپراتوری های دروغین به سرآمده است

رئیس مجلس شورای اسلامی توصیه های رهبر انقلاب را بهترین الگو برای تدوین راهبردهای چند جانبه توصیف و تصریح کرد: نظریه رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی که سال گذشته نیز آن را بسان دیگری بیان کردند کلید رستگاری است.
آمریکا باید بداند روزگار امپراتوری های دروغین به سرآمده است رئیس مجلس شورای اسلامی توصیه های رهبر انقلاب را بهترین الگو برای تدوین راهبردهای چند جانبه توصیف و تصریح کرد: نظریه رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی که سال گذشته نیز آن را بسان دیگری بیان کردند کلید رستگاری است. https://cdn.icana.ir/d/019/27840.jpg آمریکا,باید,بداند,روزگار,امپراتوری,های,دروغین,به,سرآمده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود به استان اردبیل با حضور در استانداری این استان در جلسه همراه با فعالان اقتصادی، استاندار و مسئولان استان شرکت کرد و گفت: مایل بودم در این سفر فعالان اقتصادی و مسئولان استان بیشترین زمان صحبت را در اختیار داشته باشند تا دریافت های بیشتری در خصوص این استان داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: شرایط امروز کشور به نحوی است که باید فهم مشترکی از موضوعات داشته باشیم تا بتوانیم با تلاش مشکلات موجود را برطرف کنیم.

لاریجانی در تشریح وضعیت های مختلف کشور از ابتدای انقلاب تا کنون گفت: در سال های بعد از انقلاب از نظر بین المللی وضعیت های مختلفی را تجربه کردیم که نخستین دوره زمانی بود که رفتارهای تند منطقه ای با پشتیبانی آمریکا علیه ما اعمال می شد.

وی ادامه داد: در دوره بعدی که مربوط به مسائل عراق و افغانستان می شد آمریکا در پی این بود تا نقش قدرت برتر را برای دنیا داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موفقیت جمهوری اسلامی ایران در طی کردن این دو دوره تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن استراتژی درست این دو دوره را پشت سر گذاشت و در تمام طول مدت آن رفتارهای درستی از خود نشان داد.

لاریجانی اشغال افغانستان و عراق را مقدمه ای برای اعمال مسائل بعدی بر منطقه توصیف و تصریح کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران براساس یک استراتژی درست رفتار می کرد نقشه های آمریکا برای هر دو دوره عقیم ماند و طراحی های آنها برای خاورمیانه بزرگ محقق نشد.

 

 ایران نقش مهمی در عدم تحقق دیکتاتوری بین المللی دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران را دارای سهم عمده ای در عدم تحقق دیکتاتوری بین المللی توصیف و تصریح کرد: با اعمال دیکتاتوری ها از طرف آمریکا کشورهای بزرگ شرقی و غربی یک به یک از مسیر راه آمریکا کنار رفتند و جمهوری اسلامی تنها در برابر این سیاست ها ایستاد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با ایجاد بیداری اسلامی سلطه آمریکا را کنار زد و نشان این مسئله نیز تغییر ادبیات امروز آمریکا نسبت به گذشته است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تشریح این تغییر ادبیات گفت: آمریکا در دوران ریاست جمهوری بوش با ادبیات یک جانبه ای صحبت می کرد اما امروز این ادبیات تغییر کرده و به چند جانبه گرایی رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در مهر باطل زدن بر تصمیمات آمریکا در دوره های گذشته و امروز داشته است.

 

آمریکا باید بداند روزگار امپراتوری های دروغین سرآمده است

دکتر علی لاریجانی نقش امروز آمریکا را نقش پلیس اقتصادی توصیف و تصریح کرد: امروز مرحله ای است که آمریکا نقش پلیس اقتصادی را بازی می کند و این دقیقاً نقطه ای است که ما باید سیاست های درست اتخاذ کرده و آن را عملی کنیم.

وی ادامه داد: رفتارهای امروز آمریکا درست مصداق همان افکار امنیتی و سیاسی است که در گذشته نیز می خواستند آن را دیکته کنند و جمهوری اسلامی مانع از این کار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در حال گذر از مرحله حساسی هستیم افزود: اگر آمریکا در شرایط امروز پیشروی داشته باشد از نطاق کشورهای کوچک سخت می گیرند .

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکا باید بداند روزگار امپراتوری های دروغین سرآمده است افزود: شرایط امروز یک آزمون بزرگ است و موقعیتی است که جمهوری اسلامی ایران باید از آن سربلند بیرون آید.

دکتر علی لاریجانی مسائل هسته ای را بهانه های غرب علیه ایران توصیف و تصریح کرد: مشکل دنیای غرب با جمهوری اسلامی ایران مسئله هسته ای نیست و مسائل از این دست حرف ها بسیار بزرگ تر است.

وی با تأکید بر اینکه همه باید به صورت همه جانبه کار کنیم افزود: باید برای عبور از مراحلی که پیش رو داریم طراحی های همه جانبه اعم از سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک داشته باشیم و به صورت متوازن از مسائل عبور کنیم.

 

منویات رهبر انقلاب برترین الگو برای تدوین راهبردهای چند جانبه است

رئیس مجلس شورای اسلامی توصیه های رهبر انقلاب را بهترین الگو برای تدوین راهبردهای چند جانبه توصیف و تصریح کرد: نظریه رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی که سال گذشته نیز آن را بسان دیگری بیان کردند کلید رستگاری است.

وی ادامه داد: اگر از این راه وارد شویم تهدیدها به فرصت تبدیل شده و آمریکا نمی تواند نظام پلیسی خود را در منطقه و جهان پیاده کند.

دکتر علی لاریجانی رفتارهای آمریکا را خلاف قوانین بین الملل اعلام و تأکید کرد: رفتارهای آمریکا علیه ایران ارتباطی به مصوبات شورای امنیت ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی آمریکا را در نقش قلدر عرصه بین الملل دانست و گفت: قطعنامه های شورای امنیت محدوده های مشخصی دارد اما آمریکا با قلدری پا از این محدوده ها فراتر گذاشته و فساد می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همفکری را فاکتور لازم برای شناسایی مختصات اقتصاد مقاومتی و تحقق آن توصیف و تصریح کرد: اخیراً در مجلس هم کمیسیونی برای شناسایی مختصات اقتصاد مقاومتی در نظر گرفتیم تا پایه این رفتارها در آینده باشد.

دکتر علی لاریجانی رفتارهای موجودات بداخلاق در عرصه بین المللی را ادامه دار خواند و گفت: به نظر نمی رسد وضعیت فعلی عوض شود به همین دلیل باید در داخل کشور به یک ثبات برسیم.

 

اقتصاد مقاومتی بدون تحقق اقتصاد مردمی قابل اجرا نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در توصیف مختصات اقتصاد مقاومتی گفت: اگر اقتصاد کشور مردمی نشود تحقق اقتصاد مقاومتی غیر ممکن است.

وی ادامه داد: توصیه های رهبر انقلاب بر لزوم اجرای اصل 44 قانون اساسی بسیار دقیق است و باید تلاش کنیم تا ظرفیت ها برای تجلی اقتصاد مردمی ایجاد و فعال شود.

دکتر لاریجانی با تأکید بر لزوم تغییر نظام بودجه ریزی گفت: بودجه سال 91، 144 هزار میلیارد تومان بود که 43 هزار میلیارد تومان آن سهم بودجه های عمرانی و بقیه سهم بخش بودجه های جاری کشور بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر فضای کشور تأکید کرد: در شرایط امروز فضایی به وجود آمده است که این بودجه محقق نشده و فشار اصلی آن نیز به بخش های عمرانی وارد می شود.

وی با انتقاد از سهم زیاد دولت در ساختارهای اقتصادی افزود: با توجه به اینکه اقتصاد ما اقتصاد دولتی است این معادله باید تغییر کند.

رییس مجلس  در تشریح شرایط بودجه سال 92 گفت: اگر در شرایط حاضر بخواهیم بودجه سال 92 را تنظیم کنیم سهم بودجه های عمرانی حدود 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود و با این اعتبار نمی توان آبادانی ایجاد کرد.

وی تأکید کرد: راه حل این مشکل این است که تسهیلات، کمک و یارانه های لازم به بخش خصوصی داده شود تا به فعالیت های مورد نظر بپردازد و اگر این مکانیزم به وجود آید با 15 هزار میلیارد اعتبار بخش عمرانی می توان ظرفیت 5 برابر این اعتبار آبادانی ایجاد کرد.

 

تمرکز اصلی باید بر تولید باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی حرکت متوازن در تمامی عرصه ها را ضروری توصیف و تصریح کرد: با وجود اینکه مسکن مهر را اقدام مناسبی می دانم اما اینکه همه اعتبارات به یک سمت برود و تولید بدون اعتبار باقی بماند کار نادرستی است.

وی در تشریح لزوم حرکت متوازن افزود: برخی از روستاها بعد از انقلاب با وجود اینکه آب، برق و تلفن داشتند اما از آنها مهاجرت صورت می گرفت چرا که چرخه فعالیت اقتصادی در آنها کامل نبود.

لاریجانی عدم پرداخت سهم تولید از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را عاملی در ایجاد مشکلات تولد در شرایط امروز توصیف و تصریح کرد: ماده 28 و 29 قانون هدفمندی با این نگاه تدوین شد که از افت واحدهای تولیدی در زمان اجرای قانون ممانعت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات بانک ها در خصوص ارائه تسهیلات تأکید کرد: بانک ها نیز درگیر مشکل هستند اما امروز مسئله اصلی تولید است و در این زمینه به نظر می رسد بانک ها به درستی عمل نکردند.

نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه تسهیلات بانکی باید متناسب ارائه شود افزود: از اساس بنا نبود صندوق توسعه ملی کمک های غیر ارزی داشته باشد اما شرایط به شکلی پیش رفت که از این صندوق کمک های ریالی برای بخش کشاورزی و تولید در نظر گرفته شد.

دکتر لاریجانی توجه و ارتقاء تولید در کشور را عاملی در شکوفایی استعدادها توصیف و تأکید کرد: استعدادهای زیادی به خاطر واردات در کشور شکوفا نشده است و اگر همت کنیم تا تولید رونق بگیرد نقدینگی موجود در جامعه به سمت تولید رفته و استعدادها نیز شکوفا می شود.

 

خودکفایی در محصولات استراتژیک گام مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی است

دکتر علی لاریجانی خودکفایی در محصولات استراتژیک گام مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سرمایه گذاری ها در کشور باید به شکلی باشد که به سمت خودکفایی حرکت کنیم.

وی در تشریح این مطلب مثال زد: اگر سدی در اردبیل وجود دارد باید بررسی شود که تکمیل و توسعه این سد تا چه اندازه در خودکفایی نقش دارد و اگر این نقش مهم بود تکمیل آن باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه منابع مالی باید جهت دار صرف شود افزود: با برنامه ریزی برای جهت دادن به منابع مالی قدرت مانور افزایش پیدا می کند و در نیازهای اساسی خودکفا می شویم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه نباید منتظر کمک غربی ها به خصوص کشورهای اروپایی بود گفت: واحدهای تحقیق و توسعه باید راه اندازی شده تا استعدادها رشد داده شود و مؤسسات دانش بنیان نیز باید در این راستا مورد حمایت ویژه قرار گیرند.

 

مزیت های مرزهای مشترک با کشورهای همسایه مورد توجه قرار گیرد

رئیس مجلس  در ادامه در تشریح موارد لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: داشتن مرز مشترک با کشورهای همسایه مزیتی است که باید معنا شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به جایگاه ویژه استان اردبیل در مقام تأسیس تفکر شیعی گفت: استان اردبیل در کشور ما جایگاه خاصی دارد و اگر در جریان تولید صنعتی دچار عقب افتادگی شده است باید به آن توجه شود.

وی با تأکید بر اهمیت بخش خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: برخی از بنگاه های غیر دولتی هستند که ظرفیت سرمایه گذاری دارند اما توصیه می کنم در این استان بخش خصوصی تقویت شده و از آنها استفاده شود.

رییس قوه مقننه  ادامه داد: به نظر می رسد این استان افراد مناسبی برای فعالیت در بخش خصوصی دارد که باید حمایت های لازم از آنها صورت بگیرد و ما نیز در قانون بودجه موارد لازم را لحاظ خواهیم کرد.

دکتر لاریجانی در ادامه این مطلب افزود: راه آهن پروژه ای استراتژیک برای کل ایران  است و برای اردبیل نیز اهمیت زیادی دارد.

وی در خصوص بودجه سال 92 تأکید کرد: تمهیدات بودجه سال 91 در ارتباط با تهاتر  با شرکت های دیگر مناسب بود که فکرهای لازم دیگر نیز باید در بودجه 92 لحاظ گردد.

 

فرهنگ دینی استان اردبیل مورد حمایت و توجه ویژه قرار گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فرهنگ دینی استان اردبیل مورد حمایت و توجه ویژه قرار گیرد گفت: شاید امسال به خاطر برخی مشکلات مالی فرهنگ دینی کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما امیدوارم همه استان از جمله استاندار و مسئولان برای زنده نگه داشتن این فرهنگ تلاش های لازم را بکنند.

بیکاری مشکل اصلی استان اردبیل است

در ادامه این جلسه میرقسمت موسوی اصل نیز که به عنوان هیأت همراه رئیس مجلس در این جلسه حاضر شده بود در خصوص مشکلات استان اردبیل گفت: بیکاری اصلی ترین مشکل استان اردبیل است و در شهرستان های این استان این مسئله با شدت بیشتری وجود دارد.

نماینده مردم‌گرمی در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب تأکید کرد: متأسفانه فرصت های شغلی به اندازه جوانان تحصیلکرده در این استان وجود ندارد و این مسئله تا اندازه ای آزار دهنده است که برخی از ما شرم از حضور در حوزه های انتخابیه داریم.

این نماینده مجلس همچنین خواستار توجه ویژه مجلس و دولت برای تمرکز بیشتر بر عرصه تولید در این استان شد و گفت: حمایت از فرصت های عرصه تولید می تواند فرصت های شغلی زیادی را در این استان به وجود آورده و مشکل بیکاری را حل کند.

 

مجلس توجه ویژه به استان اردبیل در بودجه سال 92 داشته باشد

حبیب برومند نیز در این جلسه در ادامه صحبت های میرقسمت موسوی و ضمن تأیید اظهارات وی در خصوص مشکل بیکاری گفت: بیکاری در استان اردبیل بسیاری از خانواده ها را تحت فشار قرار داده و جوانان تحصیلکرده روحیه سرخورده ای از این مشکل پیدا کرده اند.

نماینده مردم بیله سوار در مجلس شورای اسلامی خواستار توجه ویژه مجلس به اعتبارات مربوط به استان اردبیل در بودجه سنواتی سال 92 شد و تأکید کرد: ایجاد فرصت های شغلی در این استان نیازمند تصویب اعتبارات کافی است و امیدواریم مجلس شورای اسلامی مسائل و مشکلات این استان را در بودجه سال 92 مدنظر قرار دهد.

کمال الدین پیرمؤذن نیز در این جلسه با اشاره به شرایط خاص و ویژه استان اردبیل در کشور حضور رئیس مجلس را فرصتی برای بررسی مسائل و مشکلات این استان توصیف و تصریح کرد: استان اردبیل مطلع فرهنگ شیعه در ایران است و نیز فرصت های خاصی از لحاظ جذب گردشگر به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی دارد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی خواستار ارتقاء اعتبار مالی استان اردبیل در بودجه سنواتی سال 92 شد و گفت: استان اردبیل فرصت های ویژه و پتانسیل های بالایی دارد که با توجه به آنها می توان شرایط خاصی را برای آن در کشور ایجاد کرد.

حسین پیرمؤذن رئیس اتاق بازرگانی، صنعت و تجارت استان اردبیل نیز در این جلسه در بیان مسائل و مشکلات حوزه تولید در این استان گفت: افزایش قیمت ها فشارهای زیادی را به تولید کنندگان وارد کرده و بخشی از این مسئله ناگزیر از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، تجارت و کشاورزی استان اردبیل با انتقاد از اجرای سلیقه ای قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت تأکید کرد: به نظر می رسد دولت در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی مجلس را دور زده است.

پیرمؤذن با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان در استان اردبیل گفت: تولیدکنندگان استان اردبیل مشکل جدی در زمینه اعتبارات دارند که باید در این زمینه از آنان حمایت های ویژه به عمل آید.

وی ضمن تقدیر و تشکر از عنایت رئیس مجلس به بخش خصوصی تأکید کرد: امیدواریم حمایت های لازم از فعالان بخش خصوصی در تمامی کشور به خصوص استان اردبیل از جانب مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

اکبر نیکزاد استاندار اردبیل در این جلسه با اشاره به تشریح موقعیت جغرافیایی و انسانی استان اردبیل گفت: در 7 سال اخیر اقدامات بسیار مناسبی در استان اردبیل انجام گرفته که در سال های قبل از آن هرگز انجام نگرفته است.

استاندار اردبیل پتانسیل های استان در دو بخش کشاورزی و گردشگری را دارای توجه توصیف و تصریح کرد: استان اردبیل 8 هزار کیلومتر مربع اراضی کشاورزی دارد و 37 منطقه نمونه گردشگری نیز در آن به ثبت رسیده است.

نیکزاد با اشاره به برنامه تکمیل سدهای در دست احداث استان اردبیل افزود: 194 زمین دیم به اراضی آبی تبدیل می شود و در نتیجه میزان اراضی آبی به 57 درصد می رسد و 48 هزار فرصت شغلی نیز در این زمینه ایجاد می شود.

وی در خصوص وضعیت گردشگری در این استان تصریح کرد: تهیه زیرساخت های گردشگری امروز باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

استاندار استان اردبیل افزود: جاده سازی از مهمترین زیرساخت های گردشگری در این استان است که توجه دولت و مجلس برای ارتقاء سطح آن ضروری است.

وی تأکید کرد: اجرای راه آهن در کوه هایی با شیب تند و احداث تونل های ویژه که به آبادانی ابنیه رسیده است از اقدامات مهمی است که مهندسان این استان انجام دادند.

استاندار استان اردبیل همچنین با تأکید بر حمایت از سرمایه گذاران برای ارتقاء وضعیت استان گفت: شرکت کشت و صنعت مغان در مالکیت دولت است و اگر دولت و مجلس اجازه دهند این کشت و صنعت به بخش خصوصی فروخته شود دولت می تواند چندین کشت و صنعت دیگر در این منطقه ایجاد کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet