هدر اصلی
1391/08/07 16:20:26
سرویس سیاسی
دکترلاریجانی در دانشگاه محقق اردبیلی:

متوازن سازی نیازهای جامعه باید با جدیت پیگیری شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاهیان باید دیدبانان علمی امروز جامعه باشند و متناسب با آن شرایط علمی کشور را پیش ببرند افزود: متوازن سازی نیازهای جامعه ضرورتی جدی است که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم مسئله را در دستور کار خود قرار داده است.
متوازن سازی نیازهای جامعه باید با جدیت پیگیری شود رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاهیان باید دیدبانان علمی امروز جامعه باشند و متناسب با آن شرایط علمی کشور را پیش ببرند افزود: متوازن سازی نیازهای جامعه ضرورتی جدی است که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم مسئله را در دستور کار خود قرار داده است. https://cdn.icana.ir/d/019/27612.jpg متوازن,سازی,نیازهای,جامعه,باید,با,جدیت,پیگیری,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: وظایفی بر دوش دانشگاهیان است و در کنار آن نیز وظایفی بر عهده حاکمان است که هر دو اینها باید از یک تحلیل مبنایی برخوردار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: هنوز از یادها نرفته است که آمریکا در دوره های مختلف فشارهایی را علیه ایران تحمیل کرد.

وی در تشریح این فشارها گفت: در زمان جنگ عراق علیه ایران آمریکا منکر نقش خود در تحریک حمله عراق به ایران داشت.

لاریجانی ادامه داد: البته صاحبنظران در همان زمان دریافتند که آمریکا پشت صحنه این مسئله است و به مرور نیز اسنادی به دست آمد که آمریکا نقش مهمی در ترغیب صدام به جنگ و ارسال اطلاعات به عراق داشته است.

وی با اشاره به خاطرات برخی از سرلشکران اطلاعاتی عراق گفت: در بسیاری از اسناد آمده است که آمریکا چطور با دولت صدام ارتباط برقرار کرده و آنها را به جنگ علیه ایران ترغیب کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی مقابله با این فشارها را ماجراجویی بزرگی که نشان از ایستادگی ملت داشت توصیف و تصریح کرد: این ملت ملت بزرگی است که از عنصر مجاهدت برخوردار است و این عنصر بسیار ذی قیمت است.

لاریجانی با اشاره به اینکه آمریکا تصور می کرد نظام یکه ای را بر دنیا حاکم می کند تصریح کرد: آمریکا، افغانستان و بعد از آن عراق را اشغال کرد و بعد از آن نیز مطرح کرد که سایر کشورهای همسایه را نیز اشغال می کند و با این تحلیل حرکت های خود را آغاز کرده است.

وی در تشریح این مسائل افزود: آنها تصور می کردند که می توانند داستان جدیدی را در خاورمیانه خلق کنند و وزیر امور خارجه کشورشان نیز تأکید کرد خاورمیانه در حال زایمان است و خاورمیانه جدیدی را به دنیا می آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران را عامل مهمی در ممانعت از تحقق این هدف دانست و تأکید کرد: با ایستادگی جمهوری اسلامی ایران این آفت از جلوی پای منطقه برداشته شد.

لاریجانی مسئله هسته ای را بهانه ای از طرف دنیای غرب توصیف و تصریح کرد: در زمان طرح همین مسائل مسئله هسته ای را علیه ایران نیز مطرح کردند و حرف های تبلیغاتی وسیعی را نیز راجع به ایران زدند در حالی که در پس همه این حرف ها بحث دیگری بود.

وی افزود: در تئوری جهانی سازی تئوری طبقه بندی نهفته است و تمامی مسئله اینها برای مخالفت با داشتن انرژی هسته ای در کشورهای دیگر همین مسئله طبقه بندی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آمریکا تأکید دارد کشورهای پیرامونی باید تکنولوژی های دست دوم داشته باشند افزود: اینها مطرح می کنند که کشورهای پیرامونی تنها باید تکنولوژی های دست دوم داشته باشند و اگر یکی از این کشورهای پیرامونی جرأت کند در دایره کانونی پا گذارد برای وی مسئله درست می کنند.

وی در تشریح این مسئله گفت: آنها خود مدعی هستند که کمک می کنند تا کشورهای پیرامونی از تکنولوژی های پیشرفته استفاده کنند اما در نهایت تأکید دارند که باید طبقه بندی در نظام بین المللی رعایت شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه ایران در جنگ با عراق هزینه های بسیار داد گفت: هزینه های بسیاری از طرف جامعه اسلامی داده شده است تا کشور بتواند به رشد تکنولوژیک برسد.

وی افزود: شهید تهرانی مقدم انسان برجسته ای بود که در تکنولوژی های موشکی زحمات بسیاری کشیده بود و پیش از آن کشور از این امکان محروم بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانشمندان هسته ای کشور تنها هدف را برخوردار شدن ایران از تکنولوژی هسته ای قرار داده بودند افزود: در مسئله هسته ای کسانی بودند که مخالفت های جدی داشتند اما همین دکتر شهریاری ها آستین ها را بالا زدند و کشور را به این تراز رساندند.

وی با اشاره به اینکه غرب خود می داند که ایران به دنبال بمب هسته ای نیست گفت: در گفتگویی با یکی از طرف های غربی مطرح کردند که ما خود می دانیم که ایران به دنبال بمب هسته ای نیست اما شما ظرفیتی دارید و رفتن شما به ورای این ظرفیت توازن ها را به هم می زند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این دیدگاه تأکید کرد: چه کسی این توازن ها را تأیید کرده است؟ چه کسی مقرر کرده است که کشورهای غرب برای دیگر کشورها تعیین تکلیف کند؟

لاریجانی با تأکید بر اینکه امروز با فشارهای اقتصادی تجربه های زیادی به دست آمده است گفت: وظیفه در شرایط امروز این است که دانشگاهیان دیدبانان علمی باشند و متناسب با آن شرایط علمی کشور را پیش ببرند.

وی ادامه داد: این ظرفیت نیروی متخصص که با حضور دانشگاه فراهم شده است نعمت و ظرفیتی است که پس از انقلاب خلق شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: دانشجویان باید آماده دیدبانی علمی شوند و این معنی حقیقی مجاهدت در شرایط امروز است.

دکتر لاریجانی متکی بودن به خود را در شرایط امروز ضروری توصیف و تصریح کرد: نباید تصور کنیم که غرب به راحتی علوم را در اختیار ما می گذارد و باید بیاموزیم دانش از طریق نیروهای خلاق کشور ایجاد می شود اما در کنار ارتقاء دانش نباید از آداب معنوی نیز غافل شد.

وی با اشاره به دیدگاه های شهید مطهری در این خصوص تأکید کرد: شهید مطهری همیشه تأکید داشتند که اگر کسی در دانشگاه تحصیل می کند اگر در یک بعد علمی رشد کند راه به جایی نمی برد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایشان تأکید داشتند ساحت انسانی دارای استعدادهای متنوعی است و اگر این استعدادها متوازن رشد نکند فرد بصیری تحویل جامعه داده نمی شود به این معنی که ممکن است شخصی در اثر تحصیل اعتبار اجتماعی یابد اما رهنمودهایش برای جامعه مفید نیست.

لاریجانی با تأکید بر اینکه دیدبانی علمی باید با نوعی بصیرت معنوی و اخلاقی همراه باشد افزود: دانشگاه ها باید بیش از گذشته در ایجاد توازن علمی و اخلاقی در جامعه حساس باشند.

وی ایجاد توازن در بین نیازهای جامعه را در شرایط امروز ضروری توصیف و تصریح کرد: امروز بسیاری از دانشجویان این دغدغه را دارند که بعد از فارغ التحصیلی شغلی مناسب داشته باشند و بعضاً نیز به دلیل عدم وجود شغل های مناسب به سمت کارهای غیر مرتبط می روند که این اتلاف عمر و سرمایه است و منجر به آزار روحی فرد نیز می شود که این مسئله نشان از عدم توازن در نیازهای جامعه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه متوازن سازی یکی از دستور کارهای جدی کمیسیون آموزش عالی و تحقیقات در مجلس نهم است افزود: متوازن سازی دستوری است که در مجلس نهم در برنامه کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار دادیم و امیدواریم با پیگیری های این کمیسیون این دست از مشکلات در جامعه کمتر شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet