خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1391/08/08 15:10:45
سرویس بین الملل
احمدی درباره سفر البشیر به سودان جنوبی مطرح کرد:

تلاش سودان برای به حداقل رساندن آسیب‌های همسایه جدیدش

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با یادآوری سفر رئیس‌جمهوری سودان، به سودان جنوبی، گفت: علی‌رغم مخالفت خارطوم با جدایی جنوب، البشیر تلاش دارد تا با نزدیک شدن به جوبا از شدت آسیب‌های همسایه جدید کشورش بکاهد.
تلاش سودان برای به حداقل رساندن آسیب‌های همسایه جدیدش رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با یادآوری سفر رئیس‌جمهوری سودان، به سودان جنوبی، گفت: علی‌رغم مخالفت خارطوم با جدایی جنوب، البشیر تلاش دارد تا با نزدیک شدن به جوبا از شدت آسیب‌های همسایه جدید کشورش بکاهد. https://cdn.icana.ir/d/019/8110.jpg تلاش,سودان,برای,به,حداقل,رساندن,آسیب‌های,همسایه,جدیدش Icana

وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت،‌ با بیان اینکه سفر عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان به سودان جنوبی در کاهش تنش‌های این دو کشور تأثیرگذار خواهد بود، گفت: مردم سودان می‌دانند که جدا شدن جنوب از سودان،‌ با فشار غرب و حمایت صهیونیست‌ها بود.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البشیر چاره‌ای جز پذیرش طرح غربی ـ صهیونیستی جداسازی جنوب از سودان را نداشت، افزود: با این حال یکی از اولویت‌های سیاست خارجی سودان، نزدیک شدن به همسایه جدید جنوبی خود است تا آسیب‌های آن را به حداقل برساند.

وی با بیان اینکه خارطوم به این نتیجه رسیده است که جوبا می‌تواند همسایه خوبی برای آنها باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه سودان از کشورهای مستقل اسلامی است و روابط خوبی با ایران و سوریه دارد، صهیونیست‌ها می‌خواستند با جداسازی جنوب از این کشور،‌ از قدرت آن بکاهند که نمونه دیگر این دست اقدامات صهیونیست‌ها، حمله نظامی به خارطوم و بمباران کارخانه اسلحه‌سازی "الیرموک" بود.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس همچنین به شکست‌های اخیر رژیم صهیونیستی در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل تهاجم هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به خارطوم، احساس ضعف و شکستی بود که این رژیم از نفوذ پهپادهای ایرانی و تحت امر حزب‌الله به عمق سرزمین‌های اشغالی داشت؛ بنابراین این رژیم می‌خواست با ویران کردن و به آتش کشیدن الیرموک،‌ نمایش قدرت دیگری برای جهانیان داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تسلط رژیم اشغالگر قدس بر سودان جنوبی اشاره کرد و گفت: حضور البشیر در جوبا می‌تواند به تلطیف فضای سیاسی حاکم بر قلب آفریقا کمک کند که البته با توجه به نفوذ گسترده صهیونیست‌ها در جوبا، بعید می‌دانم بتواند کار چندان مهمی از پیش ببرد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در پاسخ به این پرسش که علت واکنش ضعیف اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا به تهاجم هوایی هواپیماهای نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به سودان و بمباران بخش‌هایی از خارطوم، چیست؟،‌ تأکید کرد:‌ متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی و عربی که یا زیر یوغ آمریکایی‌ها هستند و یا با صهیونیست‌ها روابط پنهانی دارند، نمی‌توانند اعتراض خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: البته تا پیش از بیداری اسلامی و پیروزی مردم بر خائنان و وابستگان به غرب، این دست واکنش نشان ندادن‌ها، طبیعی و قابل توجیه بود؛ چون برخی سران عربی ـ اسلامی وابستگی کامل به آمریکا و رژیم صهیونیستی داشتند؛ اما با وقوع بیداری اسلامی و بر سر کار آمدن مبارزان با رژیم اشغالگر قدس در چند کشور عربی ـ اسلامی،‌ این رفتارها عجیب است؛ ‌اگرچه نباید از سران کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس انتظار داشت تا کوچک‌ترین اعتراضی به رژیم صهیونیستی داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet