انتخابات ریاست جمهوری
1391/08/09 13:44:32
سرویس اقتصادی
در زمینه تهیه اطلاعات پایة زمین شناسی و اکتشاف

مقایسه تطبیقی عملکرد کشورهای برتر معدن خیز

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عملکرد کشورهای برتر معدن خیز در زمینه تهیه اطلاعات پایة زمین شناسی و اکتشاف را بررسی کرد و راهکارهایی برای بهبود فعالیت های مشابه در ایران ارائه داد.
مقایسه تطبیقی عملکرد کشورهای برتر معدن خیز مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عملکرد کشورهای برتر معدن خیز در زمینه تهیه اطلاعات پایة زمین شناسی و اکتشاف را بررسی کرد و راهکارهایی برای بهبود فعالیت های مشابه در ایران ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/7698.jpg مقایسه,تطبیقی,عملکرد,کشورهای,برتر,معدن,خیز Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز با اشاره به لزوم تجدید نظر اساسی در تعیین اعتبارات مورد نیاز متولیان امور اکتشاف، فراهم کردن موجبات تشریک مساعی بخش خصوصی و استفاده از تمامی ظرفیت های ملی در این زمینه افزود: با برنامه ریزی های انجام شده، برای هریک از مواد معدنی و برای هریک از مناطق و ایالات معدنی کشور به تفکیک باید یک شناسنامه علمی که توصیف کننده تمامی ویژگی های مورد نظر است، تهیه شود.

در این گزارش آمده است: به عبارتی دیگر شناسنامه توان های معدنی کشور در راستای بررسی های متالوژنی ، باید تدوین شود. این کار – بهتر است – با استفاده از تمامی اطلاعات موجود اعم از زمین شناسی و معدنی، تلفیق ، پالایش ، تصحیح و تکمیل داده ها و با استفاده از تکنولوژی روز جهانی اعم از پردازش داده های ماهواره ای، تحولات ژئودینامیک، پترولوژی و ژئوشیمیایی ، می تواند انجام گیرد که حاصل آن شناسایی دقیق گستره هایی با توان های معدنی امیدوارکننده ، منطبق با موازین و معیارهای علمی بین المللی است که تا بررسی های نیمه تفصیلی (در مقیاس 1:50000) ادامه پیدا می کند. این بررسی ها کمتر از 20 درصد شیوه های سنتی به وقت و هزینه نیاز دارد. به طوری که می توان در مدت چهار سال با صرف مبالغی نه چندان زیاد، سراسر کشور را پوشش داد.

همچنین در ادامه این گزارش می‌خوانیم: می توان برای انجام این مهم از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای کارهای ستادی از قبیل تحقیقات آزمایشگاهی و نظارتی و بررسی های ناحیه ای استفاده کرد و در این راستا به تقویت و تصحیح و تکمیل ساختار تحقیقاتی آن و در اختیار قراردادن ابزار اجرایی لازم ، برای مثال شرکت های مادر تخصصی و نیز اعتبارات قابل قبول برای استفاده از خدمات مهندسین مشاور به توسعه امر اکتشاف کمک و از درگیر کردن آن سازمان در کارهای اجرایی پرهیز کرد، چرا که وظیفه اصلی سازمان زمین شناسی تهیه و تکمیل اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشاف و معرفی پتانسیل های معدنی به بخش خصوصی جهت تکمیل مطالعات و اکتشافات تفضیلی تر است و هر اندازه که سازمان بیشتر درگیر انجام مطالعات تفصیلی تر گردد به همان اندازه از وظایف اصلی خود دور می ماند.

این گزارش می افزاید: ایجاد منظومه های اطلاعاتی استاندارد شده شامل کم و کیف ذخایر و توان های معدنی کشور، جایگاه آنها در مجموعه اقتصادی کشور و اهمیت آنها در مقایسه با معیارهای بین المللی نیز موضوع دیگری است که این کار نهضت عظیمی را می طلبد که از طرفی باعث هدایت و تحرک در تحقیقات می شودو از طرف دیگر انضباط و نظمی را پایه گذاری می کند و تکیه گاه و چراغ راه مسئولین خواهد بود. اگر در نظر بگیریم که برای هر کانسار به حدود 500 ردیف اطلاعاتی نیاز داریم، با در نظرگرفتن چندین هزار کانسار شناخته شده تا به امروز در ایران و داشتن کمتر از 50 ردیف اطلاعاتی آن هم برای شمار اندکی از آنها ، عظمت کار مشخص تر می شود که این خود تنها بخشی از این منظومه اطلاعاتی را تشکیل خواهد داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet