خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1391/08/09 13:19:03
سرویس اقتصادی
یحیی‌زاده با اشاره به تدوین طرحی برای ثبات در بازار ارز :

بی ثباتی بازار ارز جسارت را ازسرمایه‌گذاران گرفته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در نشست مشترک کمیسیون متبوعش با رئیس مجلس طرح ارزی تدونی شده چکشکاری شد، گفت: متأسفانه در مقطع کنونی جسارت و جرأت سرمایه‌گذاران به دلیل بی‌ثباتی بازار ارزگرفته شده و این طرح با هدف تعادل و ثبات در بازار ارز تدوین شده است.
بی ثباتی بازار ارز جسارت را ازسرمایه‌گذاران گرفته است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در نشست مشترک کمیسیون متبوعش با رئیس مجلس طرح ارزی تدونی شده چکشکاری شد، گفت: متأسفانه در مقطع کنونی جسارت و جرأت سرمایه‌گذاران به دلیل بی‌ثباتی بازار ارزگرفته شده و این طرح با هدف تعادل و ثبات در بازار ارز تدوین شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/4811.jpg بی,ثباتی,بازار,ارز,جسارت,را,ازسرمایه‌گذاران,گرفته,است Icana

سیدجلال یحیی‌زاده فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان این خبر که کمیسیون اقتصادی مجلس با تهیه پیش نویس طرحی ،چندین بار کار کارشناسی روی آن صورت داده است، گفت: قرار بود این طرح اقتصادی که ماهیت ارزی دارد هفته پیش با قید یک فوریت به صحن علنی مجلس بیاید که به هفته بعد موکول شد.

نماینده مردم تفت و میبددر مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه روز چهارشنبه پس از پایان نسشت علنی صحن مجلس اعضای کمیسیون اقتصادی با ریاست مجلس جلسه ارزی برگزار کردند، ادامه داد: دکتر لاریجانی با دقت مسائل ارزی را دنبال می‌کند و علاوه بر اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به وضعیت بازار ارز دغدغه دارد کلیت مجلس و شخص دکتر لاریجانی در این زمینه احساس وظیفه می‌کنند.

وی افزود: طرح مذکور چندین بار مورد کار کارشناسی قرار گرفته است و بر دو رکن تعادل و ثبات در بازار تدوین شده به طوری که مسائلی سرمایه‌گذار و تولیدکننده را در بازار آزار می‌دهد در این طرح برای ثبات آن راهکار پیش بینی شده است.

یحیی‌زاده فیروزآبادی با اشاره به سرگردانی سرمایه‌گذاران در وضعیت امروز بازار کشور، تصریح کرد:‌ در مقطع فعلی وقتی سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی می‌کند نمی‌تواند پیش بینی کند که چند ماه بعد با چه نرخی ارز خواهد داشت به همین جهت جرأت و جسارت از سرمایه‌گذار گرفته شده است.

اگر عوامل بیرونی وضعیت ارز را آشفته کرده فقط باید تماشاگر بازار باشیم

این نماینده مردم در مجلس مشکل اصلی اقتصاد امروز کشور را بی‌ثباتی بازار ارز عنوان و تأکید کرد: اگر طبق گفته مسئولان فقط عوامل بیرونی در بازار ارز را بخواهیم موجب آشفتگی این بازار بدانیم، پس تمام تلاش‌های دولتی‌ها بی‌فایده است وباید ایستاد تا اتفاقاتی برای بازار ارز روی ندهد.

وی تصریح کرد: قطعاً سوء مدیریت اصلی‌ترین عامل آشفتگی بازار ارز بوده که و همواره دراقتصاد ما جنگ اقتصادی داشته‌ایم ولی مدیریت‌های موفق موجب شد که کشور ما از سد تحریم‌ها عبور کند ولی در چندماه اخیر  مدیریت کشور ضعیف عمل کرده که باید اعتراف هم کرد.

نرخ واقعی دلار حدود 1900 تومان است

یحیی‌زاده با بیان اینکه در شرایط کنونی نرخ ارز باید بر اساس واقعیت‌ها در بازار بودجه سال 92 بسته شود، گفت: ما باید برنامه پنجم که در آنجا مصوبه‌ای مبنی بر اداره نرخ ارز شناور مدیریت شده وجود دارد را اصلاح کنیم و نرخ دلار را در بودجه منطقی تعیین کنیم. نرخ دلار در شرایط فعلی حدود 1900 تومان است.

وی یادآور شد: البته باید همانطور که نفت در بودجه نرخی برایش تعیین می‌شود که مازاد آن به حسابی ویژه‌ای می‌رود افزایش نرخ دلار را هم به حسابی ویژه می‌رود و محاسبات تا حدی تغییر می‌کند.

امکان تعمد برخی دستگاه‌ها برای افزایش نرخ دلار وجود دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره عمدی بودن آشفتگی بازار ارز، توضیح داد: نمی‌توان گفت که تعمدی در آشفتگی بازار ارز وجود است ولی قطعاً ضعف باعث این آشفته بازار شده که ممکن است تعمداتی هم در دورن برخی دستگاه‌ها برای بالا رفتن نرخ ارز وجود داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet