خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1391/08/09 14:39:23
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ندیمی:

کانادا می‌خواست از حضور ایران در بین‌المجالس ممانعت کند

رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس ایران گفت: اصل حضور ایران در اجلاس بین‌المللی بین‌المجالس با ارزش بود، چراکه طرف کانادایی می‌خواست با انزوا یا قطع روابط سیاسی مانع حضور ایران در این اجلاس شود.
کانادا می‌خواست از حضور ایران در بین‌المجالس ممانعت کند رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس ایران گفت: اصل حضور ایران در اجلاس بین‌المللی بین‌المجالس با ارزش بود، چراکه طرف کانادایی می‌خواست با انزوا یا قطع روابط سیاسی مانع حضور ایران در این اجلاس شود. https://cdn.icana.ir/d/019/23283.jpg کانادا,می‌خواست,از,حضور,ایران,در,بین‌المجالس,ممانعت,کند Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ ایرج ندیمی با اشاره به سفر هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی به کبک کانادا برای حضور در اجلاس بین‌المجالس جهانی به فارس اظهار داشت: اصل حضور ایران در این اجلاس با ارزش بود، چرا که طرف کانادایی می‌خواست با انزوا یا قطع روابط سیاسی خود مانع حضور ایران در این اجلاس که 50 سال از قدمت آن می‌گذرد، شود.

وی افزود: اصل اجلاس بین‌المجالس جهانی برای ما حائز اهمیت بود نه محل آن که امسال در کشور کانادا برگزار شد، همان طور که مجمع سازمان ملل برای ایران دارای اهمیت است، نه آمریکا، چرا که ما کاری به کشور آمریکا نداریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: از آنجا که ما حق عضویت در اجلاس بین‌المجالس را داریم و مجلس منحل نیز نداشتیم، بنابراین جای ممانعت برای حضور ایران در این اجلاس وجود نداشت و طرف کانادایی نمی‌توانست مانع حضور ایران در این اجلاس شود.
رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس ایران با اشاره به موضع‌گیری وزیر خارجه کانادا در مورد ایران تصریح کرد: پاسخگویی ما در همان جلسه درباره اشکالاتی که وزیر خارجه کانادا به جمهوری اسلامی ایران نسبت داد مورد توجه ویژه قرار گرفت و در این اجلاس سعی کردیم بسیار هوشمندانه رفتار کنیم.
ندیمی ادامه داد: در روزهای این اجلاس صندلی ایران هیچ‌گاه خالی نماند در حالی که بسیاری از کشورها در جایگاه خود نبودند و ما در پشت تریبون خود ایستاده بودیم.
وی اضافه کرد: هیئت پارلمانی ایران در کمیته‌های چهارگانه هر کدام در وقت خود نظراتی را در مورد مسائل تجاری، حقوقی و موارد دیگر مطرح کردند و مصاحبه‌ با فرانس پرس، مطبوعات داخلی، خبرگزاری‌های کانادا و 11 ملاقات ایران با رئیس مجلس هند، نایب رئیس مجلس چین و روسیه و بازتاب گستره رسانه‌ای از دستاوردهای دیگر این سفر به شمار می‌رود.
ندیمی با اشاره به اداره ایران بر آسیاپاسفیک که متشکل از قاره آسیا و اقیانوسیه است، بیان داشت: اداره آسیاپاسفیک بر عهده ایران بود و باید خروجی جلسات با ارائه نطق‌ها انعکاس داده می‌شد که از این جهت نیز حضور مؤثر ایران در این اجلاس را دو چندان می‌کرد.
وی اضافه کرد: دولت کانادا در این اجلاس مدعی بود که ایران برای بهایی‌‌ها از نظر دینی حقانیت قائل نیست و ما نیز اعلام کردیم که بهائیت دین نیست و یک فرقه سیاسی ساخته دست شماست و آن را پیشکش خودتان می‌کنیم.
نماینده لاهیجان در مجلس با اشاره به سخنان وزیر خارجه کانادا مبنی بر اشکالات مجازات اسلامی گفت: ایراداتی که آنها نسبت به مجازات اسلامی گرفتند و ما پاسخگوی آن شدیم این بود که اولاً مجازات اسلامی یعنی قواعد دینی و قانون اسلام که بیش از یک میلیارد مسلمان آن را قبول دارند و از دموکراسی برخوردار است، چراکه قانون اساسی ایران با رأی 98 درصد مردم در مجلس تدوین شده است.
ندیمی با اشاره به ادعای طرف اماراتی نسبت به مالکیت سه جزیره خاطرنشان کرد: در پاسخ به این ادعا گفتیم، قبل از اینکه بسیاری از کشورها اسمشان در نقشه جهان بیاید، ایران این جزایر را داشت و مسائل منطقه‌ای ایران در حال حاضر این نیست، بلکه کشورهایی هستند که مانند رژیم صهیونیستی کلاهک هسته‌ای دارند و شما باید برای مقابله با آن‌ها متحد شوید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به زمان صدور ویزای مقامات ایرانی افزود: ما تا لحظه آخر نمی‌دانستیم که ویزا صادر می‌شود یا نه و اگر در این اجلاس شرکت نمی‌کردیم علاوه بر اینکه برایمان هزینه داشت از لحاظ پاسخگویی و اداره آسیاپاسفیک نیز دچار مشکل می‌شدیم و حتی برای حضور در اجلاس بین‌المجالس دیگر نیز دعوت نمی‌شدیم، چراکه قاعده بر این است که جمعیت قبلی دعوت می‌شوند و عدم حضور دعوت نشدن در اجلاس‌های دیگر را برایمان به دنبال داشت.
رئیس شورای اجرایی بین‌المجالس ایران با اشاره به عدم حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اجلاس بین‌المللی بین‌المجالس گفت: حضور رؤسای مجالس در این اجلاس الزامی نیست و عدم حضور وی به جهت شأن و شخصیت قوه مقننه به مصلحت و نفع جمهوری اسلامی ایران بود، چراکه ما هم مشکل ویزا داشتیم و نداشتن سفارت و کنسولگری ایران در کانادا نیز می‌توانست مشکلات دیگری را از منظر همراهان ایجاد کند، چراکه کانادا کشوری است که با فرمانداری کل و زیر نظر ملکه اداره می‌شود./
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet