خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1391/08/12 17:48:20
سرویس اقتصادی
نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها(163)

شریعتمداری: تأمین درآمدهای کشور از منابع غیرنفتی پایه اصلی اقتصاد مقاومتی است

مشاور دفتر مقام معظم رهبری گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از نابسامانی‌های موجود در بازار ارز به تحریم‌ها برمی‌گردد اما بخش قابل ملاحظه دیگری هم به عدم پیش‌بینی آثار ناشی از تحریم و برنامه‌ریزی‌های پیشدستانه برای مقابله با این آثار برمی‌گردد.
شریعتمداری: تأمین درآمدهای کشور از منابع غیرنفتی پایه اصلی اقتصاد مقاومتی است مشاور دفتر مقام معظم رهبری گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از نابسامانی‌های موجود در بازار ارز به تحریم‌ها برمی‌گردد اما بخش قابل ملاحظه دیگری هم به عدم پیش‌بینی آثار ناشی از تحریم و برنامه‌ریزی‌های پیشدستانه برای مقابله با این آثار برمی‌گردد. https://cdn.icana.ir/d/019/28423.jpg شریعتمداری:,تأمین,درآمدهای,کشور,از,منابع,غیرنفتی,پایه,اصلی,اقتصاد,مقاومتی,است Icana

محمد شریعتمداری از غرفه خبرگزاری خانه ملت در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها بازدید کرد و در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درباره ارزیابی عملکرد مسئولین در راستای اقتصاد مقاومتی با تاکید بر این که سیاست اقتصاد مقاومتی یک سیاست اصولی است گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده سیاستگذاری‌های اصولی کشور نامشخص بودن یک نظریه عمومی در عرصه فعالیت‌های اقتصادی بود که در ذیل آن بتوان برنامه‌ریزی اقتصادی کرد و برنامه‌های توسعه‌ای مربوط به اقتصاد ایران متناسب با آن نگاشت که با سیاست اقتصاد مقاومتی این نقیصه مرتفع شد.

وزیر بازرگانی دولت اصلاحات در ادامه به تحریم‌ها و محدودیت های اقتصادی و جنگ نظامی کشور در گذشته اشاره کرد و گفت: با استفاده از تجربیات گذشته باید برنامه‌های توسعه کشور در راستای اقتصاد مقاومتی طراحی کنیم چرا که نظریه اقتصاد مقاومتی یک نظریه عمومی است و برای یک ماه یا چند ماه طراحی نشده است.

شریعتمداری در ادامه اظهار داشت: پرداختن به موضوع اقتصادی مقاومتی در عرصه‌های مختلف فکری، پژوهشی و تحقیقاتی و رسانه‌ای وجود دارد از این رو از طحادی افکار و  ارزش‌های اقتصاددانان مسلمان ایران که تجربیات زیادی در عرصه سیاست‌های اقتصادی دارند می‌توان در این راستا استفاده کرد.

مشاور دفتر مقام معظم رهبری با تاکید بر این که اتکا به تولید داخل و حمایت جدی از آن همیشه در قانون بوده و به عنوان یک اصل اساسی پررنگ پذیرفته شده است در ارزیابی از این سیاست چند سوال را مطرح کرد و گفت: آیا توانسته‌ایم حمایت از تولید را به معنای واقعی کلمه و با اتکا کمتر به مواد اولیه وارداتی و اعمال برخی محدودیت‌ها برای رقبا انجام دهیم یا خیر؟

وی افزود: اگر سیاست جهش صادراتی، آرزوی بستن چاه‌های نفت و تامین منابع از درآمدهای دیگر که به عنوان سیاست اصولی و پایه‌ای اقتصاد مقاومتی مطرح شده است را ارزیابی کنیم این سوال مطرح می‌شود که آیا حجم درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی بدون در نظر گرفتن افزایش قیمت انرژی در جهان افزایش یافته است یا خیر؟

 

تحریم‌ها اقتصاد ایران را فلج نمی‌کند

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی افزود: من مطئنم قطعنامه‌هایی که علیه ایران صادر شد یک جنگ اقتصادی علیه ایران بود و معتقد نیستم که قطعنامه‌ها هیچ اثری در اقتصاد ایران نداشت اما معتقدم  که این قطعنامه‌ها و تحریم‌ها نمی‌تواند اقتصاد ایران را فلج کند و کشور را از توانایی ایستادگی بر اصول و ارزش‌ها بازدارد./

پایان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet