روز مجلس
1391/08/14 12:56:53
سرویس فرهنگی
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

رسانه، صورت وقایع را عالمانه بگیرد و اخلاق مدارانه ارائه کند

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه رسانه، صورت وقایع را عالمانه وجامع نگرانه دریافت و اخلاق مدارانه ارائه کند، گفت: رسانه عاری از اخلاق منشا انحراف در جامعه است و اگر رسانه‌ای بداخلاق باشد، در جامعه به صورت انبوه کذب و شایعه راه می‌افتد و چهره باطل به عنوان حق معرفی می‌شود.
رسانه، صورت وقایع را عالمانه بگیرد و اخلاق مدارانه ارائه کند رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه رسانه، صورت وقایع را عالمانه وجامع نگرانه دریافت و اخلاق مدارانه ارائه کند، گفت: رسانه عاری از اخلاق منشا انحراف در جامعه است و اگر رسانه‌ای بداخلاق باشد، در جامعه به صورت انبوه کذب و شایعه راه می‌افتد و چهره باطل به عنوان حق معرفی می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/4951.jpg رسانه،,صورت,وقایع,را,عالمانه,بگیرد,و,اخلاق,مدارانه,ارائه,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مبلغی، در گفت و گویی با  تبیین شعار "رسانه، کلام صادقه، نگاه منصفانه» گفت: در این شعار دو کلیدواژه مهم وجود دارد که در فضای نگاه‌های انسانی دینی مهم هستند.

رییس مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دین اصولا برای پاره‌ای از صفات، جنبه محوری و اساسی قائل است و بسیاری از آموزه‌های دینی و اخلاقی را بر پایه آن صفات محوری و مادر قرار داده است، به گونه‌ای که فروریزی آن صفات به فرو ریختن بسیاری از آموزه‌‌های اخلاقی دیگر خواهد انجامید و ایجاد آنها به مثابه ایجاد زمینه برای بسیاری از آموزه‌های اخلاقی دیگر است.

وی افزود: یکی از این صفات محوری صدق است که بر اساس منطق دینی، بدون آن ایمان به هیچ وجه شکل نگرفته و استقرار پیدا نمی‌کند و به تعبیر دیگر کذب به هیچ روی با ایمان سازگاری ندارد. انصاف هم از این جهت که اگر کسی دارای روحیه منصفانه نباشد، در مواجهه با دیگران رفتارهای غیر اخلاقی و برخوردهای ناشایست از او سر می‌زند، از صفات محوری است و جامعه غیر منصف حتما جامعه غیراخلاقی است و فرد غیر منصف هم حتما فرد غیر اخلاقی خواهد بود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین احمد مبلغی تاکید کرد: صداقت و انصاف در رسانه از اهمیت و کارکرد مضاعفی برخوردار است چرا که رسانه در فضای مدرن امروز و جوامع پیچیده کنونی، نقطه ربط دهنده بین پدیده‌ها و نهادهای مختلف و ملت‌ها و اتباع مذاهب مختلف و همچنین مقوله‌های مختلفی مانند سیاست، اقتصاد و فرهنگ است. یعنی رسانه نقطه کانونی است که اینها در آن نقطه به هم می‌رسند و در آنجا به شکل جدید به خود گرفته و دوباره به سمت جامعه حرکت می‌کنند.

 وی افزود: رسانه نقطه ارتباط، تجمیع و محل پخش مقوله‌ها با حالت‌های شکل یافته جدید است. اکنون رسانه مثل گذشته نیست که فقط در حد اعلام خبر و اطلاعیه باشد، البته در گذشته هم با اینکه رسانه به شکل رسمی وجود نداشت ولی اسلام به مقوله خبر نگاه ویژه‌ای دارد و به دلیل آنکه خبر فاسق منشا اختلاف و فساد در جامعه می‌شد قرآن نسبت به شنیدن خبر فاسق نظریه تبین را ارائه داده است «إِن جَاءکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا» یعنی جامعه باید در مقابل خبر یک کارکرد ارادی از خودش نشان دهد، آن را تبیین کرده و به دنبال راستی و حقیقت خبر باشد نه اینکه صرفا شنونده خبر باشد.

رییس پژوهشگاه مطالعات تقریبی خاطرنشان ساخت: در گذشته هم خبر اصولا در جامعه منشا تحول بوده است ولی امروزه خبر و رسانه کارکردهای خیلی پیچیده‌ای پیدا کرده است و به عنوان نقطه کانونی پدیده‌های اجتماعی مطرح است و بسیاری از مقوله‌های مختلف می‌آیند در رسانه‌ها شکل جدیدی پیدا می‌کنند و در یک فرآیند و روند، ماهیت‌پذیری و زایش در مفاهیم دیگر، شکل و شمایل تاثیرگذاری به خود گرفته و دوباره در جامعه وضعیت‌هایی را ایجاد می‌کند و بعد می‌آیند در رسانه و این روند دوباره تکرار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مبلغی ضمن تاکید بر لزوم مدیریت صحیح رسانه‌ها اظهار داشت: رسانه امروزه مهم‌ترین مقوله اجتماعی و فرهنگی است که با رها کردن آن به حال خود، جامعه به حال خود رها شده و در مسیر ناهنجار قرار می‌گیرد و همچنین با اخلاقی کردن رسانه و متصف کردن رسانه به صفات اخلاقی به خصوص صفات محوری و مادر مثل صدق و انصاف می‌توان جامعه را در مسیر کنش و واکنش صحیح قرار داد.

وی افزود: هر چه عقلا، علما و نخبگان قوم و موسسه‌های فرهنگی در رسانه تمرکز کرده و آن را مسیر سالم‌سازی و اخلاقی‌سازی دقیق قرار بدهند در واقع کار اساسی و انجام داده‌اند و عدم توجه به رسانه مسئولیت‌های بسیاری را برای کسانی که می‌توانستند کاری انجام دهند و ندادند در پی دارد.

رییس مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت سه مقوله "علمی‌سازی رسانه"، "اخلاقی سازی رسانه"و "نگاه جامع بخشی به رسانه"گفت: صورت وقایع را باید علمی و جامع گرفت و اخلاقی ارائه کرد. وی گفت: ضرورت علمی سازی از آن جهت است که رسانه به دنبال گرفتن صورت از وقایع جوامع است؛ طبیعتا این صورت، علمی باید باشد. وقایع جامعه عمیق‌ هستند، اگر رسانه نتواند صورت دقیق و علمی از وقایع بگیرد و به جامعه ارائه کند جامعه را ناهنجاری و سطحی اندیشی فرو می برد. وی گفت: رسانه‌ها موظف هستند برای علمی کردن روند های خود افرادی را که توانایی دریافت عالمانه‌ای از وقایع را دارند درون خود جای داده و به صورت عالمانه خود را مدیریت کنند.

این استاد حوزه در رابطه با اخلاق‌سازی رسانه گفت: رسانه عاری از اخلاق منشا انحراف در جامعه است و اگر رسانه‌ای غیر اخلاقی باشد در جامعه به صورت انبوه کذب و شایعه‌ای راه می‌افتد و چهره باطل به عنوان حق معرفی می‌شود؛ چنانچه الان ما در رسانه‌های جهان مشاهده می‌کنیم و بسیاری از رسانه‌ها در روند غیراخلاقی قرار گرفته و چه مشکلاتی را ایجاد می‌کنند و به وارونه نشان دادن حقایق مرتکب می‌شوند.

 وی افزود: اگر اخلاق در رسانه‌ها حاکم باشد رسانه از بسیاری از منبرها و سخنرانی‌ها تاثیرات مفید و عمیق‌تری خواهد داشت و جامعه را در مسیر تعالی قرار خواهد داد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مبلغی، جامع‌نگری را کارکرد رسانه مهم دانسته و تاکید کرد: رسانه نباید تک‌سو نگر باشد و یک بعدی به وقایع نگاه کند؛ در جوامع امروزی فرهنگ، سیاست، اقتصاد و ... با هم در ارتباط هستند و در نتیجه جوامع حالت پیچیده و چند بعدی پیدا می‌کنند و در این شرایط تمرکز در یک بخش و رها کردن بخش‌های دیگر جامعه نه تنها رسانه را از ایفای نقش صحیح باز می‌دارد بلکه مشکلات فراوانی را برای جامعه ایجاد می‌کند و این جامع‌نگری باید در تمام حوزه‌ها صورت بگیرد به عنوان مثال در حوزه فرهنگ، نباید فقط در بخش فرهنگ تمرکز کند.

وی افزود: رسانه باید بر اساس نظراتی که از سوی عالمان و فرهیختگان ارائه می‌شود اولویت‌ها را شناخته و در این مسیر حرکت کند و نباید یک اولویت دست چندم را در اولویت قرار داده و یک امر دست اول و مهم را به حاشیه ببرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet