خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1391/08/16 11:40:22
سرویس صحن
وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤال عوض حیدرپور:

اخذ مالیات بر عملکرد پیمانکاران مسکن مهر نیازمند تصویب قانون است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تمکین سازمان امور مالیاتی و هیأت وزیران در خصوص اخذ هر نوع مالیات از پیمانکاران و سازندگان مسکن مهر گفت: سازمان امور مالیاتی و هیأت وزیران در زمینه اخذ مالیات از پیمانکاران مسکن مهر در چارچوب قانون عمل کرده و فقط مجری قانون هستند.
اخذ مالیات بر عملکرد پیمانکاران مسکن مهر نیازمند تصویب قانون است وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تمکین سازمان امور مالیاتی و هیأت وزیران در خصوص اخذ هر نوع مالیات از پیمانکاران و سازندگان مسکن مهر گفت: سازمان امور مالیاتی و هیأت وزیران در زمینه اخذ مالیات از پیمانکاران مسکن مهر در چارچوب قانون عمل کرده و فقط مجری قانون هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/27774.jpg اخذ,مالیات,بر,عملکرد,پیمانکاران,مسکن,مهر,نیازمند,تصویب,قانون,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شمس الدین حسینی در نشست علنی امروز (سه شنبه 16 آبان) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در موضوع مسکن مهر چند نوع مالیات پیش بینی شده است که یکی از آنها مالیات نقل و انتقالات است که در این زمینه معافیت هایی را هیأت وزیران منظور کرده است.

حسینی ادامه داد: در این زمینه اداره تطبیق قوانین مجلس انتقاداتی را به نحوه اخذ مالیات نقل و انتقال مسکن مهر وارد کرده بود که بر این اساس با مصوبه هیأت وزیران این قانون اصلاح شد که دلیل اجرا نشدن آن هم مصوبه اصلاح شده توسط هیأت وزیران است.

این عضو هیأت وزیران تأکید کرد: یکی از موضوعاتی که در بخش مالیات در مسکن مهر مطرح است مربوط به ماده 104 قانون مالیات های مستقیم بوده که این مالیات به صورت علی الحساب از پیمانکاران اخذ می شود و کارفرمایان نیز در هر پرداختی به پیمانکاران مسکن مهر باید 5 درصد مالیات تکلیفی را کسر کنند.

وی افزود: اصلاحات ماده 104 قانون مالیات های مستقیم در سازمان امور مالیاتی پس از تصویب نامه هیأت وزیران که تا کنون نیز ایراداتی به آن وارد نشده مورد بررسی قرار گرفته که کسر این 5 درصد نیز دیگر اعمال نشود که این موضوع به هیأت وزیران آمده و اشکالاتی به آن وارد نشده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: یک تلقی اشتباه بین سازندگان و پیمانکاران مسکن مهر وجود دارد به طوری که تصور می شود معاف شدن آنها از ماده 104 قانون مالیات های مستقیم نسبت به عملکرد آنهاست در صورتی که چنین مسئله ای نه در مصوبه هیأت وزیران آمده و نه از اختیارات هیأت وزیران است.

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه افزود: هرگونه معافیت مالیاتی جزو اختیارات قانونگذار بوده و آنچه که ما اجرا می کنیم فقط قانون و مصوبه هیأت وزیران است.

وی ادامه داد: ما در سازمان امور مالیاتی مجاز نیستیم معافیتی فراتر از قانون برای پیمانکاران و سازندگان مسکن مهر اعمال کنیم به طوری که طبق قانون اساسی معافیت های مالیاتی در اختیار سازمان امور مالیاتی نبوده و قانونگذار باید در این زمینه تصمیم گیری کند.

شمس الدین حسینی در پایان یادآور شد: اگر بنده به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور خارج از چارچوب قوانین اقدام به اخذ مالیات از سازندگان و پیمانکاران مسکن مهر داشته باشند به طور قطع دیوان محاسبات بنده را به دلیل عدم وصول حقوق دولت محاکمه خواهد کرد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet