انتخابات ریاست جمهوری
1391/08/17 11:57:25
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش ها بررسی کرد:

شناسایی نظام مدیریت وجوه بودجه عمومی؛ شرط لازم برای اصلاح مدیریت نظام

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی گردش وجوه بودجه عمومی دولت از طریق نظام بانکی در ایران، نحوه ارتباط حسابهای مالی با حسابهای پولی را مورد واکاوی قرار داد.
شناسایی نظام مدیریت وجوه بودجه عمومی؛ شرط لازم برای اصلاح مدیریت نظام مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی گردش وجوه بودجه عمومی دولت از طریق نظام بانکی در ایران، نحوه ارتباط حسابهای مالی با حسابهای پولی را مورد واکاوی قرار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/13628.jpg شناسایی,نظام,مدیریت,وجوه,بودجه,عمومی؛,شرط,لازم,برای,اصلاح,مدیریت,نظام Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز اعلام کرد: ساز و کار و چگونگی جمع آوری وجوه عمومی در حساب های بانکی و توزیع آن میان دستگاه های استفاده کننده از بودجه (دستگاه های اجرایی) از طریق حساب های بانکی یکی از مهمترین موضوع های مورد توجه کارشناسان بودجه به منظور اصلاح مدیریت وجوه عمومی و برقراری انضباط مالی است. فقدان مدیریت صحیح وجوه موجب می شود در برخی مواقع وجوه تخصیص یافته به دستگاه های اجرایی در حساب های بانکی غیرفعال آنها انباشته شود. این مانده های نقدی غیرفعال که در بعضی از موارد به صورت مازادند ، موجب افزایش نیاز دولت به استقراض (استفاده از اعتبارات بانکی) برای تامین مخارج سایر دستگاه ها می شوند. علاوه بر آن، مانده حساب های غیرفعال در بانک های دولتی می تواند موجب کاهش محدودیت های اعتباری شود، زیرا منابع بیشتری را برای اعتبار در اختیار بخش بانکی قرار می دهد. لذا شناسایی نظام کنونی مدیریت وجوه بودجه عمومی دولت و ساز و کار جمع آوری و توزیع آنها در ایران، شرط لازم برای اصلاح و بهبود نظام مدیریت وجوه در دولت است.
هدف این گزارش این بوده است تا از طریق بررسی قوانین و مقررات موجود و ساز و کار اجرایی کنونی گردش وجوه بودجه عمومی دولت در ایران، ضمن ارائه شناختی از مدیریت وجوه بودجه عمومی ، مشکلات و ضعف های احتمالی آن را شناسایی و معرفی کند. به این منظور محورهای زیر مورد توجه قرار گرفته اند:
- شناسایی و معرفی قوانین و مقررات مبنای عملیاتی مالی وجوه بودجه عمومی دولت،
- شناسایی و معرفی جریان های ورودی وجوه بودجه عمومی دولت و چگونگی نگهداری و گزارش دهی آن،
- شناسایی و معرفی جریان های خروجی وجوه بودجه عمومی دولت و چگونگی نگهداری و گزارش دهی آن،
- شناسایی و معرفی کانال های ارتباطی حساب های مالی و حساب های پولی و نحوه اثرگذاری آنها بریکدیگر.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet