هدر اصلی
1391/08/17 11:54:00
سرویس اقتصادی
فولادگر :

دولت قانون بهبود فضای کسب و کار را به هیات حل اختلاف ارجاع داده است

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ گفت: با وجود اینکه شورای نگهبان قانون بهبود فضای کسب و کار را که ساعت ها کار کارشناسی روی آن صورت گرفته است تایید کرده ولی دولت با ایراد بهانه هایی این قانون را به هیات حل اختلاف که وظایفش چیز دیگری است، ارجاع داده است.
دولت قانون بهبود فضای کسب و کار را به هیات حل اختلاف ارجاع داده است رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 گفت: با وجود اینکه شورای نگهبان قانون بهبود فضای کسب و کار را که ساعت ها کار کارشناسی روی آن صورت گرفته است تایید کرده ولی دولت با ایراد بهانه هایی این قانون را به هیات حل اختلاف که وظایفش چیز دیگری است، ارجاع داده است. https://cdn.icana.ir/d/019/17351.jpg دولت,قانون,بهبود,فضای,کسب,و,کار,را,به,هیات,حل,اختلاف,ارجاع,داده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44  تاکید کرد ودر حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه 17 آبان) در نشست خبری به تشریح برنامه ها و فعالیت های این کمیسیون پرداخت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف از این نشست خبری معرفی برنامه های کمیسیون و ارائه گزارشی از عملکرد تا به امروز این کمیسیون است، گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس کمیسیون های ویژه در مواقعی که صحن علنی مجلس تشخیص می دهد تشکیل چنین کمیسیون هایی ضرورت دارد و اعضای آن نیز از طرف نمایندگان در صحن علنی برگزیده می شوند.

 وی با یادآوری اینکه در سه دوره قبلی نیز کمیسیون های ویژه ای با موضوعی حول و حوش سیاست های کلی اصل 44 تشکیل شده است، افزود: در مجلس هفتم برای تدوین قانون اصل 44 کمیسیون ویژه تشکیل شد، در مجلس هشتم برای نظارت بر اجرای این قانون و در مجلس نهم هم برای حمایت از تولید ملی و هم نظارت بر اجرای این قانون کمیسیون با تعداد 15 عضو تشکیل شد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44  مجلس وظایف کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 را نظارت و پیگیری اجرای این قانون و قوانین حمایتی از تولید ملی از طریق گزارش های شفاهی و کتبی و استفاده از نظرات کارشناسان و ارائه گزارش های ضروری به صحن علنی مجلس برشمرد.

فولادگر ادامه داد: بررسی طرح های پیشنهادی اعضای کمیسیون ویژه و دیگر همکاران و کمیسیون های مجلس و کارشناسان ذی ربط درخصوص مباحث مرتبط با تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی اصل 44 در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی دیگر وظیفه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 است.

این نماینده مجلس نهم یادآور شد: اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 و همسوسازی قوانین مهم دیگر با این سیاست ها با کمک کارشناسان دستگاه های اجرایی و غیردولتی و صاحب نظران اقتصادی یکی دیگر از وظایف کمیسیون خواهد بود. همچنین بررسی طرح ها و لوایح ارجایی به کمیسیون ویژه در مباحث ذکر شده به عنوان کمیسیون اصلی یا فرعی دیگر اقدامی است که این کمیسیون در دستور دارد.

وی ارتباط مستمر با صاحب نظران اقتصادی و کارآفرینان و تولیدکنندگان و تشکل های اقتصادی اعم از دولتی و غیردولتی و کارگری و کارفرمایی را از دیگر وظایف کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 برشمرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم با تشریح خط و مشی و برنامه های نظارتی کمیسیون ویژه تصریح کرد: تداوم نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی بنابر تعبیر رهبر معظم انقلاب با دقت و وسواس هر چه تمام‌تر پیگیری خواهد شد که پیگیری اجرای تکالیف باقیمانده در ارسال لوایح در موضوعات فرهنگ، آموزش و تحقیقات و سلامت از جمله آن خواهد بود. متاسفانه دولت در اجرای سیاست های اصل 44 فقط به بخش اقتصادی توجه داشته است.

وی پیگیری اجرای تکالیف باقیمانده در توانمندسازی بخش های خصوصی و تعاونی و رفع موانع سرمایه گذاری و تولید را به همراه پیگیری اجرای تکالیف باقیمانده در اصلاح ساختار سازمان ها و شرکت های دولتی و موسسات عمومی غیردولتی را از دیگر برنامه های نظارتی کمیسیون ویژه خواند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  نظارت بر اجرای سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در مباحث اشتغال و سرمایه گذاری و برنامه پنجم و همچنین نظارت بر اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار را از دیگر برنامه های نظارتی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 خواند.

فولادگر یادآور شد: متاسفانه با وجود اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار با صرف ساعت ها زمان کارشناسی تدوین شد، ولی این قانون هنوز اجرایی نشده و به هیات حل اختلاف ارجاع داده شده است.

وی ادامه داد: دولت معتقد است این قانون بخش خصوصی را در جایگاه قانونگذاری و اجرایی قرار داده است که به هیچ وجه اینگونه نیست، چرا که با حضور نمایندگانی از دولت 3 مرحله این قانون تعدیل شد و شورای نگهبان هم آن را تایید کرد، با این وجود دیگر نباید این قانون به هیات حل اختلاف قوا ارجاع داده شود چرا که وظایف این هیات کاملا مشخص بوده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم نظارت بر اجرای قوانین حمایت ازتولید یا رفع موانع، حداکثر استفاده از توان داخل، برنامه پنجم و بودجه 91 و هدفمند کردن یارانه ها را دیگر بخش نظارتی کمیسیون ویژه عنوان کرد.

وی برنامه های تقنینی کمیسیون ویژه را در راستای اصلاح اجرای سیاست های کلی اصل 44 تشریح کرد و گفت: سهام عدالت و شرکت سرمایه گذاری استان و تعاونی شهرستان از جمله اقداماتی است که کمیسیون در دستور کار دارد و باید این مهم به معنای واقعی کلمه اجرایی شود.

فولادگر اصلاح قوانین موسسات عمومی غیردولتی و شرکت های شبه خصوصی و شبه دولتی صندوق های بیمه ای و سرمایه گذاری را از جمله برنامه های کمیسیون ویژه در امر تقنینی خواند و گفت: در برخی از واگذاری هایی که انجام شده است نیز نیاز به اصلاح قانون است که به طور مثال شرکت خدمات آب و فاضلاب، برق، گاز، شرکت های صنعتی و زیر مجموعه سازمان های توسعه ای از جمله آنها هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: مصارف درآمدهای حاصل از واگذاری ها نیز باید با اصلاح قوانین در محورهایی هزینه شود که زیرساختی و زیربنایی است. متاسفانه در شرایط کنونی این درآمدها در امور لحظه ای و آنی هزینه می شود.

فولادگر اصلاح قانون رد دیون ها و شورای رقابت را از دیگر برنامه های کمیسیون ویژه برشمرد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 همسوسازی قوانین مهم با سیاست های کلی اصل 44 و اقتصاد مقاومتی را دیگر برنامه کمیسیون خواند و گفت: قوانین کار و تامین اجتماعی، قوانین تجارت و پولی و بانکی و قوانین گمرکی و صادرات و واردات باید با قانون سیاست های کلی اصل 44 همسو شود.

وی بررسی لوایح و طرح های اجرایی اصلی یا فرعی نظیر قانون تعاون، مدیریت خدمات کشوری، باشگاه داری، نحوه اداره صداوسیما و ... را از جمله لوایح و برنامه هایی خواند که در کمیسیون ویژه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فولادگر یادآور شد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 همچنین در بحث های روز ورود پیدا می کند و در این مورد طرح های جدید همراه با نظارت، تقنین و پیگیری اجرا را در دستور کار دارد، به طور مثال در موضوع تحریم ها و اقتصاد مقاومتی، تسهیل داخلی در برابر تحریم خارجی و رفع تحریم ها در کنار دفع تحریم ها در دستور کار کمیسیون قرار دارد. همچنین در موضوع اصلاح ساختار اقتصادی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار، صندوق توسعه ملی و شورای عالی اقتصاد با کمیسیون همکاری دارند.

فولادگر تصریح کرد: در موضوع حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی کمیسیون فعالیت هایی دارد که در آینده به منصه ظهور می رسد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 یادآور شد: این کمیسیون شامل 5 کارگروه می شود که کارگروه نخست آن کارگروه اقتصاد مقاومتی و ساماندهی بازار ارز است که گزارشی روز گذشته در صحن علنی از این کارگروه قرائت شد که نقد فضای اقتصادی کشور به همراه ارائه راهکارها در آن به چشم می خورد.

وی ادامه داد: کارگروه بعدی فعال در کمیسیون کارگروه حمایت ازتولید است که پیش نویس قانونی را با همکاری کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مرکز پژوهش ها آماده کرده که به زودی به صحن علنی مجلس می آید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم کارگروه سوم فعال در کمیسیون را کارگروه بهبود فضای کسب و کار خواند  که این کارگروه با همکاری با دولت در حال کار پژوهشی برای رفع چالش ها از فضای کسب و کار کشور است.

فولادگر کارگروه چهارم فعال در کمیسیون را کارگروه اصلاح قانون اصل 44 عنوان کرد که گزارش اولین طرح این کارگروه هفته آینده با اصلاح موادی از آن در صحن علنی قرائت می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی کارگروه پنجم را کارگروه اصلاح قانون تعاون خواند و یادآور شد:  در مجلس هشتم نیز دولت با ارائه لایحه ای به مجلس قصد همکاری با مجلس را داشت که متاسفانه لایحه دولت استرداد شد ولی مجلس و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 سعی دارد در زمینه قوانین تعاونی ها طبق فرمایشات مقام معظم رهبری گام های موثری بردارد چرا که لازم است 25 درصد اقتصاد کشور تعاونی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet