شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/09 07:59:00
سرویس کمیسیون ها
دو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

آمریکا برای استقرار دولت همراه خود در عراق تلاش می کند

دو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادعاهای اخیر مقامات آمریکائی مبنی بر برکناری نخست وزیر عراق را، تلاشی برای روی کار آوردن دولت دست نشانده و همراه خود در این کشور عنوان کردند.

   حشمت الله فلاحت پیشه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت : آمریکا برای خروج آبرومندانه از عراق نیازمند استقرار دولتی همراه با خود است اما دولت مالکی شاخص های همراهی با آمریکا را ندارد.

   وی  خاطر نشان کرد:آمریکائی ها طی مرحله جدیدی از سیاست خارجی خود بصورت انفعالی به دنبال  خروج آبرومندانه از عراق هستند و  برای این کار باید یک دولت همراه خود را درعراق مستقر کنند.

    وی ادامه داد: نورمالکی به دلیل اینکه خواستار ارائه جدول زمانبندی برای خروج نیروهای آمریکائی و همچنین دراختیار گرفتن ابزارهای انتظامی - امنیتی  است و خود را حافظ قانون اساسی اسلامی می داند ، شاخص های همراهی با آمریکا را ندارد.

    نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا می داند با دولت آقای مالکی به اهداف بلند مدت خود نمی رسد ، افزود: مقامات آمریکائی در این مرحله  سعی می کنند با وارد کردن فشار به نوری مالکی مواضع وی را  تعدیل کنند.

    این عضو کمیسیون امنیت ملی  و سیاست خارجی مجلس گفت:از طرفی آمریکا برای اینکه همراهی برخی کشورهای منطقه را داشته باشد تلاش می کند فشارها را بر دولت مالکی افزایش دهد چون این کشورها در بلند مدت از متحدان استراتژیک آمریکا بودند اگر چه در موضوع تروریست انشقاق جدی میان آنها پدید آمد.

     فلاحت پیشه تصریح کرد: موضوع اساسی دیگر این است که آمریکائی ها به دنبال آن هستند که دولت عراق در درون قلمرو استراتژیک آنها عمل کند و روابط با ایران و کاهش اختلافات با سوریه که از سوی مالکی دنبال می شود را خلاف  مقتضیات قلمرو استراتژیک خود می دانند.

    حمیدرضا حاج بابایی عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این باره  گفت: جرم نوری مالکی، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی عراق است .

   به گفته حاجی بابایی ، هدف آمریکا از ورود به عراق استقرار یک دولت متمایل به خود است ، دولتی که مطیع دستورات آمریکا باشد .

    وی افزود:اما آقای نوری مالکی منتخب پارلمانی است که خود منتخب مردم عراق است و در واقع نخست وزیرعراق  به دنبال استقلال کشورخود است که این با اهداف آمریکا مغایرت دارد.

   نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه مشترکی که از سوی رئیس جمهور ، نخست وزیر و رهبران گروههای اهل تسنن عراق صادر شد ، خاطر نشان کرد:آمریکا از اقدامات دولت عراق خوشنود نیست از جمله این بیانیه که در آن بر ریشه کنی حزب بعث و خروج نیروهای اشغالگر  تاکید شده است .

   عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: از این روی آمریکا با تبلیغات گسترده علیه دولت عراق به دنبال تضعیف و ساقط کردن نوری مالکی و همراه کردن کشورهای منطقه با خود است .

   حاجی بابائی گفت : بزرگترین جرم و گناه نخست وزیر عراق این است که از استقلال و تمامیت ارضی کشورش دفاع می کند و بر خروج نیروهای نظامی آمریکا تاکید دارد .

   وی افزود:آمریکا در این راه به هر اقدامی دست می زند اما اینکه تاچه اندازه موفق به برکناری نوری مالکی شود ،  به میزان اتحاد ملی عراق و پشتیبانی کشورهای مسلمان منطقه بستگی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet