ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1387/09/26 13:19:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده سراوان: نقش بیگانگان در حوادث سیستان و بلوچستان برجسته است

نماینده مردم سراوان با بیان اینکه نقش بیگانگان در حوادث سیستان و بلوچستان برجسته است خواستار مشارکت دادن مردم بلوچستان در برقراری امنیت برای ناکامی توطئه بیگانگان شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "عبدالعزیز جمشیدزهی" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در آغاز سخن بر خود لازم می‌دانم از ابتکار ریاست فرهیخته مجلس جناب آقای دکتر لاریجانی نسبت به برگزاری گردهمایی نمایندگان ادوار مجلس تشکر نمایم.

ایام مبارک ذی‌الحجه و اعیاد اسلامی را به همه مسلمین جهان بخصوص ملت شریف ایران تبریک عرض می‌کنم. با سلام و درود به روح بلند پیامبر عظیم‌الشأن حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و با سلام و درود به ارواح شهداء و امام شهداء و آرزوی صحت و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و توفیق خدمت به دولتمردان دلسوز نظام و سلام به خدمت شما نمایندگان محترم و با تشکر از مردم شریف سراوان بخاطر رأی اعتمادی که به اینجانب دادند.

در دو سال اخیر شاهد مسایل و حوادثی در استان سیستان و بلوچستان بوده و هستیم که بازتاب‌ها و تحلیل‌های متفاوت سیاسی و امنیتی داشته و مورد توجه بیشتر مسؤولین نظام به استان خصوصاً در ابعاد امنیتی بوده و سبب افزایش نیروهای نظامی و انتظامی گردیده است.

شهرستان سراوان که در گذشته از آن بعنوان یک شهر فرهنگی یاد می‌شد هم‌اکنون نقطه امنی برای دشمنان نظام بوده، هر از چند گاه شاهد وقوع حوادثی تلخ از سوی دشمنان نظام و مردم محروم هستیم. خلع سلاح دو پاسگاه، شهادت دهها نیروی نظامی و انتظامی و حتی قاضی عادل و در نهایت بمنظور ایجاد اختلاف و فریب مردم دست دشمنان آلوده به خون یک روحانی اهل سنت گردید. حال سؤال این است که اولاً عامل اصلی و ریشه اینگونه حوادث چیست؟ ثانیاً وقوع چنین حوادثی در استان تا چه حد سابقه داشته است و از همه مهمتر این که راهکارهای دولتمردان تاکنون برای رفع چنین مشکلاتی چه بوده است؟

در پاسخ باید گفت تردیدی نیست که نقش بیگانگان در اینگونه حوادث برجسته است. سابقه جنگ مذهب علیه مذهب، سیاست دولتهای استعماری بخصوص دولت انگلیس از اذهان پاک نشده است. آنان از نارضایتیهای جزئی داخلی استفاده نموده و به دنبال ایجاد اغتشاش و ناامنی در منطقه می‌باشند و سوءاستفاده از تفاوتهای قومی و مذهبی و پررنگ نمودن این مسایل در سراسر ایران اسلامی و بویژه استان سیستان و بلوچستان در دستور کار آنان قرار دارد.

پیداست که اگر ما در چنین شرایطی هوشیار نباشیم و مسایل را بصورت جدی و علمی مورد توجه قرار ندهیم در برابر این دسیسه‌ها ضربه‌پذیر خواهیم شد. همانگونه که ما در برقراری روابط خارجی خود با دیگر کشورها به تاریخ و پیشینه‌ این روابط می‌پردازیم و تاریخ ما را در نحوه برقراری ارتباط با دیگران کشورها یاری می‌رساند روشن است که توجه به تاریخ و پیشینه اقوام ایران بخصوص در هنگام بروز بحران، بیش از پیش ضروری است.

با نگاهی به تاریخ معاصر بلوچستان در می‌یابیم که در این دوره بیگانگان به روشهای مختلف برای بحران‌سازی و ایجاد اختلاف برنامه‌ریزی کردند، اما علی‌رغم انجام فعالیتهای گسترده در اجراء آن ناکام مانده و علت اصلی ناکامی آنان آگاهی مردم این دیار در حفظ کیان ایران عزیز و عدم همکاری مردم و مخالفت صریح با توطئه بیگانگان بوده است. همراهی روحانی و تحصیلکردگان بلوچ در جریان مبارزات انقلاب اسلامی، تقدیم شهیدان جبهه و جنگ و شهیدان مبارزه با قاچاق و اشرار منطقه بطوریکه اولین شهید جهادسازندگی یعنی شهید امامبخش ریگی از برادران بلوچ و اهل سنت می‌باشد.

مقاومت مردم بلوچستان در برابر تلاش جهت تقسیم بلوچستان توسط انگلیسیها و همچنین مقاومت جوانمردانه در برابر ورود آنان از مرز بلوچستان، حضور پرنگ و مؤثر بلوچها بعنوان نیروهای نظامی و حتی مقاومت دلیرانه نیروهای بلوچ در حمله انگلیسیها به خرمشهر در دوره قاجار و موارد مشابه فراوان آن نمونه‌هایی از همراهی مردم بلوچستان با دولت مرکزی بمنظور حفظ کیان کشور و فرونشاندن بحرانهایی در دوره‌های مختلف است که نتایج ملموس و ارزشمندی برای دولت و ملت ایران داشته است.

حال با توجه به چنین شواهد ارزشمندی لازم است دولتمردان ضمن مشارکت دادن مردم بلوچستان در برقراری امنیت با رویکرد جامعه‌محوری اندیشیده، زمینه‌ای فراهم نمایند تا بار دیگر شاهد ناکامی توطئه بیگانگان در سایه وطن دوستی و وفاداری مردم بلوچستان نسبت به میهن اسلامی خود ایران و مقام معظم رهبری و دولت کریمه جمهوری اسلامی باشیم.

اما مشکلاتی از حوزه انتخابیه‌ام:

با توجه به مسایل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم بخصوص جوانان منطقه که بالاترین نرخ بیکاری کشور مربوط به استان سیستان و بلوچستان می‌باشد، همه شما عزیزان شاهد پخش و نمایش فیلمی از قاچاق مواد سوختی در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان بودید. آیا از خود پرسیده‌اید علت آن چیست؟ چرا مردم شریف منطقه مجبور به اقدام کاری غیرقانونی و نامتعارف هستند که حتی ممکن است جان خود را در این راه از دست بدهند؟ در بحث اشتغال مردم منطقه و جوانان، دولت چه اقدامی انجام داده است؟ در مورد چاههای آب فاقد مجوز بهره‌برداری و عدم همکاری در تأمین سهمیه سوخت موتورهای آب چاههای مذکور و رأی به پر کردن چاهها علی‌رغم وجود درختان چندین ساله اگر نتوانستیم برای مردم منطقه شغل ایجاد کنیم، اگر نتوانستیم در بحث صنایع و معادن برای مردم کاری کنیم، اگر نتوانستیم از فرصت مرز و بازارچه‌های مرزی را برای استفاده عموم ساماندهی کنیم، اگر نتوانستیم در بحث آموزش مهارتهای فنی و حرفه‌ای مردم و جوانان منطقه برنامه‌ریزی کنیم، چرا مردمی را که برای تأمین حداقلهای زندگی خانواده خود در چند سال گذشته اقدام به امر کشاورزی نموده‌اند در مضیقه قرار دهیم؟ در حالیکه مجوز بهره‌برداری چاه حاصل می‌شود در چند صد متری مرزهای ما در خاک پاکستان از سفره‌های زیرزمینی براحتی استفاده می‌شود. دولت می‌تواند با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی شده با حفر چاههای عمیق ضمن جلوگیری از هدررفتن منابع آب سفره‌های زیرزمینی به دیگر کشورها، موجبات رونق کشاورزی منطقه را فراهم آورد. سفره‌های زیرزمینی در نقطه‌مرزی مشترک است همانطور که سفره‌های نفت و گاز ما با کشورهای خلیج‌فارس و دریای خزر مشترک است. تا سال 2010 میلادی براساس کنوانسیونهای بین‌المللی و سازمان ملل ممنوعیت احداث سدهای آبی بر روی رودخانه‌های مرزی را داریم. اگر اعتبار کافی نداریم حداقل در زمینه کلنگ‌زنی و شروع عملیات سدسازی اقدامی صورت گیرد تا بعد از آن بهانه‌ای برای ادامه کار داشته باشیم.

در کردستان و جنوب کشور تلاش دولت برای مهار آبهای مرزی از همین حساسیت است. احداث سدهای ماشگیرسفلی و میرعبدالجار و سایر سدها از جمله موارد حیاتی منطقه است، چرا که بنا به گفته سازمان ملل در آینده بحران آب از بحران انرژی دیرتر خواهد بود، سپاسگزارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet