آغاز هفته وحدت
1387/10/08 10:46:00
سرویس صحن

کلیات لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات امور حمل و نقل تصویب شد

مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه‌های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه رای مثبت داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه پرداختند و کلیات این لایحه را با 137 رای موافق و 69 رای مخالف به تصویب رساندند.

در صورت تصویب نهایی لایحه مزبور و براساس ماده 1 در سراسر کشور به افسران راهنمایی و رانندگی که برای تشخیص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور تعیین شده و آموزش لازم را دیده اند، اجازه داده می‌شود که تخلفات مربوط را تشخیص داده و برگه اخطاریه جریمه صادر نمایند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به درجه‌داران کادر راهنمایی و رانندگی که دارای دیپلم کامل متوسطه و گواهینامه پایه دوم رانندگی و نیز ده سال سابقه خدمت در راهنمایی و رانندگی بوده و آموزش لازم را دیده باشند، اختیارات این ماده را از لحاظ تشخیص تخلف و صدور برگه اخطاریه جریمه تفویض نمایند.

همچنین براساس ماده 2 لایحه مزبور و در صورت تصویب نهایی راهنمایی و رانندگی می تواند در تشخیص تخلف و صدور برگه اخطاریه جریمه از تجهیزات عکسبرداری، فیلمبرداری، کنترل سرعت، سامانه های ماهواره ای و نظایر آن استفاده نماید.

همینطور متخلفان از مقررات حمل و نقل و عبور و مرور در موارد تسلیم حضوری برگه اخطاریه جریمه و یا الصاق آن بر وسیله نقلیه از تاریخ صدور و در موارد ابلاغ از طریق اداره راهنمایی و رانندگی از تاریخ دریافت ابلاغیه ملکفند ظرف سی روز جریمه تعیین شده در برگه اخطاریه جریمه را به حساب هایی که به همین منظور توسط خزانه داری کل کشور افتتاح می شود واریز نمایند. چنانچه متخلف ظرف مهلت مذکور مبلغ جریمه را نپردازد و یا نسبت به تشخیص تخلف و جریمه تعیین شده در برگه اخطاریه اعتراض خود را به محاکم صالحه تسلیم ننماید موظف است پس از انقضاء مهلت یاد شده، جرایم متعلقه را به ماخذ دو برابر مبلغ مندرج در برگه اخطاریه جریمه پرداخت کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet