هدر اصلی
1386/06/14 13:38:00
سرویس سیاسی
نژاد حسینیان خبر داد:

8 پیشنهاد ایران در دستورکار اجلاس مجمع مجالس آسیایی

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی روز چهارشنبه گفت: در نشست مجمع مجالس آسیایی که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، ۸ سند همکاری از سوی هیات پارلمانی جمهوری اسلامی مطرح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمد هادی نژاد حسینیان در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص اسناد تنظیم شده از سوی   هیات ایرانی در این اجلاس گفت: پیمان دوستی آسیا، آئین نامه داخلی مجمع مجالس آسیایی، پیشنهاد تاسیس صندوق پول آسیایی، برنامه عمل حفظ و احترام تنوع فرهنگی در آسیا، استفاده از مواهب جهانی شدن و مبارزه با چالش‌های آن، تشکیل بازار یکپارچه انرژی در آسیا، مبارزه با فقر درآسیا و برنامه عمل مبارزه با فساد اداری درآسیا از جمله عناوین اسنادی است که از سوی دبیر خانه این مجمع برای طرح و تصویب ارائه شده است.

نژاد حسینیان گفت: پیمان دوستی آسیا که بحث و بررسی پیرامون آن در دستور  کار شورا قرار دارد از اسناد مهمی است که در صورت تصویب در اجلاس عمومی با حضور وزرای خارجه به سند بسیار مهمی درروابط کشورهای قاره کهن و روابط کلی این قاره با بقیه دنیا تبدیل خواهد شد.

 دبیر کل مجمع مجالس آسیایی در خصوص ضمانت اجرایی مصوبات این مجمع در کشورهای آسیایی گفت: سازمانی متشکل از 15 کشور مسئول  پیگیری و پیاده کردن مصوبات این اجلاس و سیاست های اتخاذ شده در آن خواهند بود.

نژاد حسینیان خاطر نشان کرد: اولین جلسه شورای اجرایی مجمع مجالس آسایی در سال 2007 از 18 تا 20 شهریور ماه 1386در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در تهران برگزار می شود و شورای اجرایی مجمع به طور سنتی وظیفه تعیین دستورجلسه اجلاس  عمومی و آماده کردن اسناد را بر عهده دارد.

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی از حضور هیات ایرانی با عضویت محمد حسن ابوترابی فرد، علاءالدین بروجردی، عماد افروغ، حسین شیخ‌الاسلام و الهام امین زاده در این مجمع خبر داد.

نژادحسینیان اظهار داشت: جلسه افتتاحیه مجمع مجالس آسیایی با سخنرانی دبیر کل مجمع و محمد حسن ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور سفرای کشورهای اسلامی  و تعدادی از نمایندگان  مجلس، وزارت  خارجه و  نماینده  ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

وی افزود: این اجلاس با دعوت 40 کشور و حضوربیش از 25 کشور آسیایی برگزار خواهد شد و تا کنون اسامی بیش از 70 نفر از نمایندگان کشورها جهت شرکت در این جلسه به دبیرخانه مجمع اعلام شده است.

وی تاکید کرد: به دلیل  تغییرات ساختاری پیش آمده در اجلاس سال گذشته تهران، جلسه پیش رو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا اندازه‌ای که می توان گفت این کار برای اولین بار در آسیا صورت گرفته است‌.

نژاد حسینیان  با اشاره به اینکه در سال 1999انجمن مجالس آسیایی با هدف حفظ صلح و دوستی شروع به کار کرد، گفت: تبدیل انجمن مجالس آسیایی به مجمع مجالس آسیایی در سال 2006 میلادی در تهران نقطه عطفی در تاریخ سازمان و نقطه ظهور و بروز جدی ایده اتحاد و همگرایی آسیایی بود.

وی  افزود: اجلاس عمومی پیش رو با حضور وزرای خارجه کشور‌های عضو و ناظربرگزار می شود و  به این ترتیب برنامه کاری  جلسه شورای اجرایی فراگیر‌ترین تشکل آسیایی را در سطح  دولت‌ها و مجالس تدوین خواهد کرد‌.

وی افزود: اجلاس عمومی مجمع از تاریخ  28 آبان ماه  سال  جاری با حضور سران مجالس آسیایی و وزرای  خارجه کشورهای عضو  به مدت  سه روز برگزار خواهد شد و  دومین جلسه  شورای اجرایی بلافاصله قبل  از اجلاس عمومی در تاریخ 26 و 27  آبان ماه برگزار خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet