آغاز هفته وحدت
1387/10/10 12:56:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

قره‌خانی: امروز بهترین زمان برای اجرای طرح تحول اقتصادی است

نماینده مردم علی‌آباد کتول گفت: به دلیل کاهش قیمت نقت و حامل‌های انرژی، برای جلوگیری از تورم امروز بهترین زمان ممکن برای اجرای طرح تحول اقتصادی است.

"اسدالله قره‌خانی" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی با تقدیر از جسارت، شجاعت و آسیب‌شناسی رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد در ارائه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به مجلس گفت: هدفمندکردن یارانه‌ها و رها شدن بودجه از وابستگی‌های نفتی که هم اکنون حدود 70 درصد است و متکی شدن به دولت که در دستور کار دولت‌های گذشته بوده است و روح حاکم بر برنامه‌های قبلی و سند چشم‌انداز در راستای تحقق این مهم،‌ دلیل گویای ضرورت اجرای طرح تحول اقتصادی است.

قره‌خانی با اشاره به این مطلب که توزیع یارانه‌ها تاکنون بر اساس نیاز دهک‌های مختلف نبوده است، تصریح کرد: ‌سهم بردن از یارانه‌ها صرفا بر اساس دارایی بوده است، یعنی هر کسی تمکن بیشتری داشت نفع بیشتری می‌برد.

وی در ادامه تاکید کرد: یارانه انرژی در کشورهایی که دولت لائیک در آنجا حاکم است نه تنها پرداخت نمی‌شود، بلکه با وضع مالیات‌های سنگین فاصله طبقاتی جامعه از این راه کاهش داده می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: مصرف بی‌رویه انرژی در بخش‌های مختلف یک آفت بزرگ و از بین بردن منافع ملی و تخریب محیط زیست است و با این روند در آینده‌ای نزدیک کشومان از یک کشور صادر کننده انرژی تبدیل به کشوری وارد کننده خواهد کرد.

قره‌خانی با اشاره به اینکه امروز بهترین زمان ممکن برای اجرای طرح تحول اقتصادی است، خاطرنشان کرد: به دلیل کاهش قیمت نفت و حامل‌های انرژی برای جلوگیری از اثرات تورمی مستقیم و واقعی کردن قیمت‌ها در امروز بهترین زمان ممکن برای اجرای طرح تحول است.

وی از جمله اثرات اجرای این طرح را در برگرفتن دهک‌های پایین جامعه دانست و گفت:‌ اجرای این طرح نباید باعث کاهش پویایی، بی‌انگیزگی و کاهش بهره‌وری کارمندان دولت شود. همچنین سقف تورم جهشی و شوک اقتصادی ناشی از اجرای این طرح، مشخص و با برنامه‌ریزی لازم کنترل و مدیریت شود.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس در ادامه متذکر شد: قانون لایحه مدیریت خدمات کشوری و افزایش ناشی از آن در این طرح متوقف شده، در صورتی که ارائه یارانه به عنوان حقوق شهروندی است و افزایش حقوق، حق کارمندی است که این دو از هم متمایزند و قابل حذف نیست.

قره ‌خانی تصریح کرد: چنانچه اجرای این طرح اسباب عدالت اجتماعی، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، افزایش درآمد و قدرت خرید مردم، کاهش نرخ بیکاری، افزایش نرخ بهره‌وری، کاهش نقدینگی، افزایش تولید ناخالص ملی، کاهش بودجه و درآمدهای نفتی و کاهش تصدی‌گری دولت را فراهم کند، قطعا پسندیده و قابل دفاع است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن درخواست از رئیس‌جمهور برای اجرای فصل 10 لایحه مدیریت خدمات کشوری افزود: همانند فصل 13 این قانون در امور بازنشستگان دستورات لازم را صادر کنید، ضمن اینکه هیچ یک از 46 آئین‌نامه اجرایی آن تاکنون پس از گذشت یک سال تدوین نشده است.

قره‌خانی درباره تخصیص بودجه کافی از ناحیه مجلس برای پرداخت خسارت ناشی از خشکسالی از رئیس‌جمهور خواست که تمدید وام‌های کشاورزی به مبلغ پنج هزار میلیارد تومان برای سرمازدگی سال 87 با بخشنامه معاونت اول به سقف کل دو هزارمیلیارد تومان برای هر کشاورز محدود شده است که با تجدید نظر همان مبلغ قبلی اعمال شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet