آغاز هفته وحدت
1387/10/11 10:04:00
سرویس کمیسیون ها

رئیس مجلس: اولویت کاری بهزیستی، تلاش برای بالفعل کردن استعدادهاست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر جامعه به سمت پرورش استعدادها حرکت نکند به عدالت رفتار نکرده است، بر تلاش برای بالفعل کردن استعدادهای انسانی به عنوان اولویت کاری سازمان بهزیستی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر "علی لاریجانی" صبح روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه همایش "بهزیستی در سی سالگی انقلاب اسلامی"، که در محل مجلس قدیم برگزار شد، در جمع روسای بهزیستی سراسر کشور گفت: بهزیستی در همه حال خود را خدمتگزار مردم می­داند آن هم خدمتگزاری به افرادی که لازم است به آنها کمک شود.

وی در ادامه بابیان اینکه باید دید از منظر تفکر اسلامی چگونه ارتباط فرد با جامعه تعبیر و تعریف می­شود، تصریح کرد: در دنیای امروز برخی اینگونه فکر می­کنند که چرخه سودآورانه محور اصلی و کلی در یک جامعه است و بایستی ضایعاتی را که مزاحم این حرکت سودآورانه می­شوند رفع نمود.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: این تفکر که بایستی تنها به چرخه سودآورانه توجه نمود با تفکر اصیل اسلامی مغایر است و این امر در آنچه که باعث می­شود تا مدیران بهزیستی امروز جمع شوند تا راهکارهایی برای خدمت بهتر فراهم کنند معنای دیگری پیدا می­کند.

وی با بیان اینکه در جامعه یک روح جمعی حاکم است، افزود: روح جمعی یک امر حقیقی است و اگر ما قائل باشیم به اینکه انسان در خلقت خود دارای استعداد است، عدالت نیز در اسلام بدین معنا است که برای رسیدن انسان‌ها به جایگاه ذاتی آنان باید زمینه‌های لازم فراهم شود.

رییس مجلس اظهارداشت: اگر انسان بخواهد با عدالت رفتار کند باید به گونه‌ای عمل  کند که استعدادهای بالقوه او به بالفعل تبدیل شود و اگر انسان به سمتی برود که مانع بروز استعدادهایش شود عادل نیست و همچنین اگر یک خانواده نیز به پرورش استعدادها توجهی نکند آن‌ هم عادل نیست و در مرحله دیگر جامعه اگر حرکت به سمت پرورش استعدادها نداشت به عدالت رفتار نکرده است.

لاریجانی تاکید کرد: اولویت کاری سازمان بهزیستی باید تلاش برای بالفعل کردن استعدادهای انسانی باشد.

وی تصریح کرد: اگر این نگاه مبنا قرار گیرد، نگاه حاکم نسبت به این مساله تغییر می‌کند و اگر سازمان بهزیستی امکانات بیشتری را برای بالفعل شدن استعدادها تقاضا می‌کند این مساله عین عدالت است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: ‌مسئولین سازمان بهزیستی باید توجه کنند که بر اساس این جایگاه تئوریک در چه جایگاهی قرار می‌گیرند و نگاه مجلس در این جهت به سازمان بهزیستی دقیق است و قصد این را دارد که بهزیستی بتواند جایگاه اصلی خود را پیدا کند.

وی با اشاره به نقش شهید فیاض‌بخش در تاسیس سازمان بهزیستی گفت:‌ مسئولین باید با یک حرکت منسجم قصد توانمندسازی بدنه اجتماعی را داشته و بر اساس پایه‌های تئوریک این مساله در این جهت حرکت کنند.

رییس مجلس به نگاه مقام معظم رهبری به اصل 44 قانون اساسی و روح حاکم بر آن اشاره کرد و  گفت: جلوگیری از فربه سازی دولت و واگذاری کارها به مردم  روح نهفته در اصل 44 که باید توسط مسئولین درک شود.

وی ترقی سازمان بهزیستی را مستلزم واگذاری کارهای خود به بدنه اجتماعی و در کنار آن کمک‌رسانی دانست و گفت: در صورتی که کارها به بدنه اجتماعی واگذار و در کنار آن سازمان بهزیستی جنبه کمکی داشته باشد، می‌توان در راستای تحقق عدالت حرکت کرد و با توجه به اینکه دولت نهم شعار عدالت را در پیش گرفته اقتضا می‌کند که با همین نگاه سازمان بهزیستی جایگاه خود را تعریف کند و مجلس شورای اسلامی نیز با همین دید آماده کمک به این سازمان است.

"علی لاریجانی" در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه غزه اشاره کرد و گفت: حادثه غزه کوچک نیست و اگر اجازه دهیم رژیم صهیونیستی در این مساله موفق شود درست نیست زیرا مسئله غزه مربوط به سرنوشت بشریت است .

لاریجانی خاطرنشان کرد: مسئله غزه مساله‌ای ایرانی، عربی، اسلامی و بشری است و اگر کسی حس اسلامی داشته باشد این موضوع را درک می‌کند و خاموشی در برابر مساله غزه لکه سیاهی در  کارنامه کشورهایی است که نسبت به آن بی ا‌حساس بوده‌اند.

 وی  افزود: رژیم صهیونیستی در شورای امنیت خود برای کلیه کشورها تصمیم‌گیری می‌کند و برای اینکه چگونه کشورهای عربی را بی‌حس کند و دولت حماس را به چه صورت ساقط کند، برنامه دارد.

رئیس مجلس به کشورهای عربی توصیه کرد از خطر اسرائیل غاصب غافل نشوند و گفت: کشورهای عربی با رژیمی مواجه هستند که  در صدد ایجاد تفرقه بین کشورهای اسلامی است برای همه برنامه‌ریزی کرده  و اگر ایران به این موضوع با حساسیت نگاه می‌کند به این دلیل است که  اعتقاد دارد این مساله ملی و دینی است.

وی با تاکید بر اینکه اسرائیل غاصب اگر جایگاهی را که برای خود متصور است در منطقه به دست آورد، تمامی کشورها استقلال خود را از دست می‌دهند، افزود: جمهوری اسلامی ایران با پایداری و استقامت خود توانسته این تفکر اسرائیل را از بین ببرد و منافع ملی کشورها اقتضا می‌کند که کشوری که آثار او به هدر دادن منافع منطقه است، نتواند جایگاه خصمانه خود را پیدا کند که این خود منطقی دینی و ملی دارد.

درپایان این مراسم هدیه‌ای به همسر شهید فیاض‌بخش بنیانگذار سازمان بهزیستی و هدیه‌ای به رسم یادبود به پاس حمایت از سازمان بهزیستی به رییس مجلس اهدا گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet