خبرگزاری خانه ملت

آغاز امامت اما زمان (عج)
1391/11/29 16:12:54
سرویس سیاسی
بیگمرادی:

جایگاهی برای نمایندگان ادوار مجلس تعریف شود

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس در یادداشتی تحت عنوان" جایگاه نمایندگان ادوار مجلس در نظام اسلامی کجاست"، به بررسی جایگاه نمایندگان ادوار پرداخته است.
جایگاهی برای نمایندگان ادوار مجلس تعریف شود عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس در یادداشتی تحت عنوان" جایگاه نمایندگان ادوار مجلس در نظام اسلامی کجاست"، به بررسی جایگاه نمایندگان ادوار پرداخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/34946.jpg جایگاهی,برای,نمایندگان,ادوار,مجلس,تعریف,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، همت بیگمرادی، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس، در یادداشتی تحت عنوان "جایگاه نمایندگان ادوار مجلس در نظام اسلامی کجاست"، این جایگاه را مورد بررسی قرار داد که به شرح ذیل است:

همانطوری که مستحضر هستید وارد نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده ایم در طول هشت دوره گذشته هر کدام حداقل یک دوره چهار ساله و بعضی بیشتر از یک دوره در مجلس شورای اسلامی کسب علم و تجربه کرده‌اند و کم و بیش در خصوص طرح ها و لوایح، محتوای قانون اساسی آیین نامه داخلی مجلس، کار کمیسیون وابسته به نوع تخصص، کار فراکسیون ها، مجامع سیاسی و تشکل ها، تحقق و تفحص در خصوص عملکرد وزارتخانه ها و سازمان ها و بالاخص بحث و تبادل نظر در فصل بودجه که توسط دولت هر سال به مجلس تقدیم می گردد اطلاعاتی دادند.

باید ترتیبی اتخاذ گردد بعد از پایان دوره نمایندگی از علم و تجربه چهار ساله و حتی چند ساله آنها در راستای اهداف مقدس انقلاب استفاده گردد و به عنوان مجلس در سایه در کنار مجلس جدید و دولت بالاخص در فصل بودجه استفاده بهینه به عمل آید و بتوانند ارائه طریق دهند حتی در کمیسیون های مختلف مجلس بسته به نوع تخصص در کنار وزرا قرار گیرند. یک نماینده مجلس کارش فراتر از یک وزیر است زیرا نماینده هنگام حضور در مجلس در کلیه امور اظهارنظر می نماید این حق را طبق اصل 84 قانون اساسی به وی اعطاء نموده و در حقیقت این اجازه را مردم به او داده اند ولی یک وزیر در حیطه کاری و تخصصی خود دارای اطلاعاتی می باشد. استفاده از وجود نمایندگان ادوار مجلس در مجلس و در دستگاه های دولتی می تواند سرعت بیشتری به کار‌ها بدهد. در کشورهای پیشرفته برای نمایندگان ادوار مجلس جایگاه خاصی تعریف شده اما در کشو ما چنین نیست آنها از وجد نمایندگان ادوار تا زمان داشتن توانایی فکری و جسمی استفاده می نمایند.

من از زمان نمایندگی مجلس پنجم تا کنون عضو جامعه اسلامی نمایندگان ادواری می باشم چند دوره دو ساله به انتخاب نمایندگان ادوار عضو شورای مرکزی شدم و در حال حاضر هم هستم و در شورای مرکزی هم مسئولیت واحدی از شورا داشته و دارم در این مدت آنچنانکه انتظار هست از این تشکل قدر و قوی حضوری فعال در عرصه های سیاسی و اقتصادی مشاهده ننموده ام و مشکل را از این میدانم که برای جایگاه نمایندگان ادوار تعریفی نداریم در فصل انتخابات ها بالاخص انتخابات مجلس بسیار کمرنگ عمل می شود نه از اعضای حمایتی به عمل می آید و نه اعضا از کسی فعالانه حمایت می کنند در فصل بودجه تا آنجایی که به یاد دارم کمیسیون ها به خصوص کمیسیون برنامه و بودجه هیچ نظرخواهی از نمایندگان ادوار نمی‌نماید و از تجربیات گرانبهای آنها استفاده نمی‌شود. در حال حاضر از نمایندگان ادوار مجلس سه تشکیلات وجود دارد.

 یکی کانون نمایندگان ادوار می باشد که متشکل از افکار و اندیشه های مختلف می باشد و به صورت ماهی یکبار در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تشکیل می گردد. دومی مجمع نمایندگان ادوار که متشکل از نمایندگان محترم  چپ گراست و سومی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار که از برادران راست گرا تشکیل گردیده. در یک دو ساله اخیر دو کار خوب جهت نمایندگان ادوار انجام گرفته یکی تأسیس دفتر نمایندگان ادوار در مجلس و دیگر چاپ کاغذ با آرم مجلس جهت مکاتبه آنها با مقامات که بسیار کار معقولانه ای است زیرا کسانی که حتی یک دوره نماینده بوده اند موکلین تا آخر عمر از او انتظار خدمت دارند. هر نماینده بعد از اتمام دوره نمایندگی نه از مردم می تواند دور شود و نه از نظام می تواند فاصله بگیرد لذا در طول هفته در مجامع و تشکل های سیاسی حضور پیدا می کند و باید در سطح شهر تهران تردد داشته باشد باید بگویم حتی کارت شناسایی دوره نمایندگی مجلس به اندازه یک برچسب طرح ترافیک اعتبار ندارد که بتوان جهت حضور در محافل سیاسی از آن استفاده نمود. امیدوارم در آینده با برنامه ریزی مدون جایگاهی برای نمایندگان ادوار مجلس تعریف گردد که کشور بتواند از تجربیات آنها در راستای اهداف بلند انقلاب و منویات مقام معظم رهبری استفاده بهینه نماید./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet