هدر اصلی
1391/11/29 21:01:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

آمریکا با طرح مذاکره مستقیم، دنبال فریبکاری‌های جدید است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فریبکاری‌های جدید آمریکایی‌ها با طرح مسئله گفت‌وگوی مستقیم گفت: واشنگتن دنبال ماجراجویی جدیدی است، نقشه جدیدی را برای دنیا طراحی کرده‌ تا مسئله فلسطین را سرهم‌بندی کند.
آمریکا با طرح مذاکره مستقیم، دنبال فریبکاری‌های جدید است رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فریبکاری‌های جدید آمریکایی‌ها با طرح مسئله گفت‌وگوی مستقیم گفت: واشنگتن دنبال ماجراجویی جدیدی است، نقشه جدیدی را برای دنیا طراحی کرده‌ تا مسئله فلسطین را سرهم‌بندی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/34699.jpg آمریکا,با,طرح,مذاکره,مستقیم،,دنبال,فریبکاری‌های,جدید,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در مراسم اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج احمد سوداگر فرمانده سابق لشگر 27 محمد رسول‌الله (ص) با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی از جهتی تاثربرانگیز است، گفت: برگزاری این همایش‌ها از جهتی دیگر باعث عزت و سرافرازی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید سوداگر از دُردانه‌های دفاع مقدس بود، افزود: وی تمام عمرش را در دوران دفاع مقدس گذراند، به گونه‌ای که از اولین لحظه‌های جنگ تا پایان آن در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حاضر بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این شهید بزرگوار از افراد خوشفکر در اطلاعات عملیات بود و با آنکه بعد از جنگ نیز همزمان فرمانده دو لشگر کربلا و 27 محمد رسول‌الله (ص) تهران بود اما شرایط روحی‌اش همچنان مانند شرایط روحی وی در دفاع مقدس بود که باعث سازندگی او شد.

وی با اشاره به شهید صیاف‌زاده که به فاصله کوتاهی از شهید سوداگر به شهادت رسید و نیز با یادآوری دیگر شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی تصریح کرد: تاسف انسان از این است که چنین مجاهدانی با کوله‌باری از تجربه دیگر در میان ما نیستند تا کشور از وجود آنها فیض ببرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه از طرفی دیگر برگزاری این جلسات تنبه برای دیگران است، گفت: این جلسات برای مخاطبین عزت‌آفرین نیز است که چنین شهدایی در نظام اسلامی تربیت شدند.

لاریجانی با اشاره به اینکه وقتی انسان‌ها شهدا را از منظر همرزمان آنها و یا از طریق مطالعه کتاب‌هایشان می‌شناسد، درمی‌یابد که اینها افرادی مردمی و وفادار به انقلاب بودند، افزود: امام خمینی (ره) توانست مکتبی تربیتی به وجود بیاورد که هر کدام از این عزیزان جزو شاگردان این مکتب هستند.

وی بیان کرد: همه شهدا یک ویژگی مشترک دارند و آن مسلکی بودن و شاگرد مکتب امام بودن است. امام خمینی (ره) همانگونه که مکتب سیاسی و فقهی متفاوت به وجود آورد توانست مکتبی اخلاقی نیز ایجاد کند که ما در این جلسه برای بررسی این مکتب آمده‌ایم.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به سخنان شهید مطهری که اینگونه افراد را مسلکی می‌خواند، تصریح کرد: انسان‌های مسلکی در زندگی خود مرام دارند و به قول جلال آل‌احمد هرهری‌مسلک نیستند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با تبیین افراد هرهری‌مسلک گفت: این دسته از انسان‌ها افرادی هستند که هر روز برحسب شرایط یک جور زندگی می‌کنند که جلال آل‌احمد به آنها هرهری‌مسلک می‌گفت، اما نقطه مقابل آنها انسان‌های مسلکی هستند که این ویژگی از خصوصیات شاگردان مکتب امام بود.

وی با اشاره به مکتب اهل بیت (ع) افزود: اگر چه مکتب اهل بیت(ع) نیز همین‌طور است اما ما از نزدیک این نوع مسلک را با مکتب امام خمینی (ره) لمس می‌کنیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی سپس به بیان ویژگی‌های افراد مسلکی پرداخت و ادامه داد: نخستین ویژگی افراد مسلکی جاذبه و دافعه‌دار بودن آنهاست. شهید مطهری می‌گوید مسلکی‌ها هم جاذبه دارند و هم دافعه و منافق است که فقط جاذبه دارد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه داشتن موافقت و مخالفت در افراد مسلکی مبنا دارد، تصریح کرد: مبنای آنها در جاذبه و دافعه «رحماء بینهم و اشدا علی‌الکفار» است، چرا که انسان‌های مسلکی پرورش یافته در مکتب امام خمینی (ره) جاذبه و دافعه درستی دارند، عهد اخوت با ابرار می‌بندند و با اشرار مبارزه می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به این ویژگی بها داد و آن را در زندگی مهم دانست، افزود: انسان مسلکی نمی‌تواند «همج‌الرئا» باشد.

این نماینده مردم در مجلس سپس ویژگی دوم افراد مسکلی را تببین و تشریح کرد و ادامه داد: اینگونه انسان‌ها در زندگی فردی خود باتقوا، اهل شریعت، عبادت و بااخلاق هستند. نجسی و پاکی و حلال و حرام را رعایت می‌کنند و در یک عبارت «صحیح‌الاعتقاد» هستند.

وی با بیان اینکه اعتقادات همین مکتب اهل بیت (ع) است که امام خمینی (ره) از آن به عنوان اسلام ناب محمدی (ص) یا اسلام جواهری یاد می‌کند، ادامه داد: این اعتقادات فردی که از مرجعیت و روحانیت شیعه به ما رسیده نتیجه سال‌ها زحمات فقهی علما است.

لاریجانی به زحمات علما و فقهای قدیم اشاره و تصریح کرد: وقتی کسی در قدیم می‌خواست فقیه شود، 30 تا 40 سال زحمت می‌کشید در حالی که یکی از مشکلات ما هم در قبل و هم در بعد از انقلاب این بود که عده‌ای پابرهنه وارد اسلام می‌شدند، این افراد بدون زحمت کشیدن در کشف حقیقت برای اسلام اظهارنظر می‌کردند.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی بنی‌صدر یکی از همین افراد بود که پیش از انقلاب کتابی چاپ کرده بود که در آن به روحانیت انتقاد داشت. وی در این کتاب گفته بود از آنجا که روحانیت نهادمند شده و جوششی ندارد باید آن را رها کرد. اگر چه وی در این کتاب امام خمینی (ره) را استثنا می‌کرد. بنی‌صدر معمولا از خودش چیزهایی به‌عنوان علم می‌بافت و چون کم‌سواد بود و در راه دین زحمت نکشیده بود، راه را اشتباه رفت.

نماینده مردم قم در مجلس نهم خاطره‌ای از قرآن خواندن بنی‌صدر در مراسمی در دانشگاه صنعتی شریف تعریف کرد و گفت: او قرآن را غلط می‌خواند و همانگونه غلط نیز معنا می‌کرد. بنابراین با کم‌سوادی نمی‌شود اسلام را درست فهمید.

وی با اشاره به اصرار و تاکید امام خمینی (ره) بر مرجعیت و حمایت و تبعیت از آن افزود: اصرار امام بر تبعیت از مرجعیت به این خاطر بود که درک اسلام واقعی راه و روش خود را دارد و برای کسب معارف اسلام باید زحمت کشید، باید علم حدیث و اصول و رجال خواند تا حقیقت را فهمید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاگردان مسلکی مکتب امام خمینی (ره) نیز از نظر اعتقادی پیروی از راه روحانیت را قبول داشتند و نه پیروی از سخنان روشنفکری، آنها اهل شریعت بودند و از خودشان چیز جدیدی خلق نمی‌کردند.

لاریجانی همچنین به اعتقادات سیاسی انسان‌های مسلکی اشاره کرد و گفت: مسلکی‌ها از نظر سیاسی افرادی آرمان‌گرا هستند که به تئوری جمهوری اسلامی تعلق‌خاطر داشتند. شاگردان مکتب امام راحل معتقد بودند نظامی که امام خمینی(ره)  آن را پایه‌گذاری کرد قالبش مردمی اما محتوای آن اسلامی است و ولایت فقیه نیز در حکومت اسلامی برای تحقق این معنا و گفتمان است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه شاگردان مکتب امام (ره) پای این آرمان هم در زمان جنگ تحمیلی و هم پس از آن ایستادگی می‌کردند، اظهار کرد: مسلکی‌ها انسان‌هایی هستند که پای ولایت فقیه ایستادند و به حکومت اسلامی اعتقاد راسخ داشتند که همین اعتقادات آنها باعث آزادی خرمشهر و توفیق ما در جنگ شد.

وی سپس مجدداً به برخی رفتارهای بنی‌صدر اشاره و تصریح کرد: بنی‌صدر در زمان مدیریتش بر جنگ می‌گفت ما با شیوه اشکانیان می‌جنگیم، زمین می‌دهیم و زمان می‌گیریم، لذا در زمان فرماندهی وی بر نیروهای مسلح ما در جنگ پیشرفتی نداشتیم، اگر هم تک‌هایی زده شد با پاتک‌های سنگین دشمن مواجه شد، ولی وقتی بنی‌صدر عزل شد و جبهه‌ها با پیروان مکتب ولایت فقیه پر شد، فتح خرمشهر و پیشرفت‌های بعدی در جنگ به دست آمد.

لاریجانی ادامه داد: در سیاست نیز همین‌طور است، آنهایی که مثل شهید باهنر و شهید بهشتی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در حزب جمهوری اسلامی وقت گذاشتند، می‌خواستند افراد مسلکی بسازند و پای عقیده‌شان نیز ایستادند و شهید شدند.

رئیس مجلس نهم با بیان اینکه شهید مطهری پای عقیده‌اش ایستاد و با کسی معامله نمی‌کرد و خونش را برای عقیده‌اش داد، افزود: شهید مطهری و دیگر شهدا در حوزه سیاست معتقد به راه روشنی بودند، در واقع انسان‌هایی معتقد به راه حکومت دینی و جمهوری اسلامی بودند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس سپس سومین ویژگی انسان‌های مسلکی را یادآور شد و تصریح کرد: این انسان‌ها اهل مجاهدت بودند، همه آنها برای شهادت دلشان پر می‌زد. اینکه انقلاب اسلامی ایران تحول نهادین در منطقه ایجاد کرد و ما امروز رشحات آن را در منطقه می‌بینیم، به خاطر همین از مرگ نترسیدن مکتبی‌ها و مسلکی‌های ما بود، چرا که انسان‌های مجاهد شرایط را تغییر می‌دهند.

وی با بیان اینکه اگر افرادی مانند شهید سوداگر، شهید باکری و دیگر شهدا اهل مجاهدت نبودند، ایران امروز اینچنین سرافراز نبود و این سرافرازی ما نتیجه مجاهدت آنها است، گفت: کشورهایی مانند همسایگان ما که گاز، نفت و پول دارند اما با یک تلفن وزیر امور خارجه آمریکا بر خود می‌لرزند، به این دلیل است که لباس مذلت پوشیده‌اند و لباس مجاهدت را از تن درآورده‌اند.

لاریجانی بیان کرد: برخی سران کشورهای منطقه دلال هستند، دلال‌های سیاسی. وقتی جنگ 33 روزه لبنان رخ داد ما هر روز در دبیرخانه شورای  عالی امنیت ملی برای بررسی ابعاد این جنگ جلسه داشتیم. روزی من ناگهان با حجم انبوه تلفن‌های وزرای امور خارجه کشورهای منطقه روبرو شدم که می‌خواستند خواسته‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را از این طریق به ما اعلام کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: روزی رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا بیانیه داد که می‌خواهیم شرایط را عوض کنیم و به همین دلیل تعدادی از وزرای امور خارجه کشورهای منطقه را مامور جلب نظر جمهوری اسلامی ایران کرد، ناگهان در یک شب 6 یا 7 وزیر امور خارجه با ما تماس گرفتند که شما نیز با این نظریه همراهی کنید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه برخی سران کشورهای منطقه دلال هستند و هیچ حیثیتی از خود ندارند، افزود: اگر چه این کشورها پولدارند اما اهل مجاهدت نیستند، در حالی که امام خمینی (ره) شاگردان مکتب خود را اهل مجاهدت بارآورد، اینها زندگی شفافی دارند و سرافرازی ملت ما مدیون آنها است.

وی به خصوصیت چهارم انسان‌های مسلکی اشاره و تصریح کرد: افراد مسلکی اهل برنامه‌ریزی هستند. شهید سوداگر چون از نیروهای اطلاعات بود در زندگی شخصی خود با برنامه‌ریزی دقیق‌تری فعالیت می‌کرد. ایشان و همکارانش برای مبارزه با دشمن طراحی می‌کردند و حتی از اسرای دشمن نیز تحقیق و تحلیل می‌گرفتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مگر می‌شود بدون برنامه‌ریزی صعود معنوی داشت، گفت: انسان اگر می‌خواهد در زندگی خانوادگی‌اش نیز موفق باشد، باید برنامه‌ریزی داشته باشد که اگر اینچنین نباشد دچار سوءتعبیر است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه حکومت‌های موفق سوءتعبیر ندارند، تاکید کرد: امت اسلامی مهمترین مسئله را باید برنامه‌ریزی و تدبر بداند، استفاده بهینه از منابع هم در جنگ مهم بود و هم بعد از آن، البته این به معنای گرته‌برداری ما از دیگران نیست، بلکه باید از عقلانیت اسلامی بهره ببریم.

وی با اشاره به روایتی از امام حسین (ع) که می‌فرماید عقل در پناه دین به کمال می‌رسد، گفت: عقل چراغ راهنمای برنامه‌ریزی است، اما نه به تنهایی، بلکه دین آن را تکمیل می‌کند، چون عقل بشری محدود است، لذا دین انسفتاحی در عقل به وجود می‌آورد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه ما در برنامه‌ریزی‌های خود باید این دو موضوع را با هم در نظر بگیریم، ادامه داد: بسیاری از نظام‌های ارزشگذاری دنیا ارزش را براساس سود و زیاد دنیوی در نظر می‌گیرند، اما برنامه‌ریزی اسلامی هم دنیوی و هم اخروی است.

وی با بیان اینکه شهید مطهری انسانی برنامه‌ریز و منضبط بود، تصریح کرد: ایشان همواره و در هر زمانی عبادتش سر وقت بود و دو ساعت قبل از اذان صبح از خواب برمی‌خواست، لذا علت بی‌اخلاقی‌های فعلی جامعه نبود شب‌زنده‌داری‌ها است. همچنین در آخرین دست‌نوشته‌های شهید مطهری که در هنگام شهادت در کیف همراهش پیدا شد، طراحی‌هایی بود از نظام اقتصادی جامعه اسلامی، بنابراین می‌بینیم افراد و شهدایی که تربیت‌یافتگان مکتب امام راحل هستند در زندگی فردی و اجتماعی خود برنامه‌ریز بودند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با بیان اینکه این ویژگی‌هایی که برشمردم تنها برخی از خصوصیات افراد مسلکی بود گفت: شرایط خوب امروز کشور ما نتیجه پیروی از همین مکتب است، چرا که این دستاوردها ذی‌قیمت بوده و جایگاه رفیع امروز ایران در پناه تبعیت از این مکتب و مسلک است.

لاریجانی با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در سیاست، فرهنگ، هنر و تکنولوژی افزود: پیشرفت‌های ما مرهون این مکتب است که نمونه بارز آن را در استراتژی موفق جمهوری اسلامی ایران در حوزه مسائل منطقه‌ای می‌دانیم.

وی سپس اشتباهات و شکست‌های استراتژیکی کشورهای منطقه و حتی کشورهایی چون آمریکا، روسیه و دولت‌های اروپایی در مسئله عراق را یادآور شد و ادامه داد: این در حالی بود که استراتژی ایران در حوزه عراق موفق‌ترین استراتژی بود. همچنین راهبرد جمهوری اسلامی در حوزه فلسطین سبب تضعیف رژیم صهیونیستی شد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با یادآوری استراتژی موفق ایران در جنگ 33 روزه لبنان و نیز بیداری اسلامی کشورهای منطقه تاکید کرد: این پیشرفت‌ها در سیاست تنها با راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب رشد کرد، همچنین ایشان توانست با ارائه استراتژی موفق در مسئله هسته‌ای، ملت ایران را از بحران‌ها عبور و به سمت کشوری هسته‌ای با دانش صلح‌آمیز هسته‌ای سوق دهد.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، استراتژی جمهوری اسلامی در حوزه داخلی نیز موفق است، اگر چه در این حوزه فراز و فرودهایی داشتیم اما این فراز و فرودها، ظرفیت‌های داخلی را ارتقا داد.

وی به دوره دوم خرداد و نزاع‌های سیاسیون در آن دوره اشاره و تصریح کرد: در آن دوره حتی بر سر جمهوری اسلامی نیز نزاع درمی‌گرفت، طرفداران دوم خرداد در رسانه‌های خود بعضا می‌گفتند جمهوریت نظام با اسلامیت آن در تضاد است، یا گاهی علیه ولایت فقیه مقاله می‌نوشتند اما این چالش‌ها باعث شد تا ظرفیت‌های ذهنی رشد یابد و تقویت شود.

لاریجانی ادامه داد: در دوره دوم خرداد گاهی مقالات خارجی در حوزه هرمنوتیک را ترجمه می‌کردند و می‌گفتند نمی‌توان در شریعت اسلامی نظامی مردمی داشت، سپس مخالفان این نظریه پاسخ می‌دادند که همین گفت‌وگوها سبب باز شدن ظرفیت‌های ذهنی می‌شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم سپس به دو عامل مهم که در این 34 سال سبب شد تا نظام اسلامی ارتقا یابد، اشاره و تصریح کرد: عامل نخست وحدت درونی ملت بود که آنها با بصیرت راه را انتخاب کردند، اگرچه عده‌ای فضا را گاهی غبارآلود می‌کردند اما جامعه راه خود را گم نکرد. عامل دوم نیز ولایت فقیه بود که در سخت‌ترین مراحل و شرایط کشور را نجات داد.

وی افزود: در جنگ تحمیلی این ولی‌فقیه بود که کشور را نجات داد. در پیشرفت‌های هسته‌ای نیز ولی‌فقیه بود که ایستادگی کرد و ما توانستیم به فنون مختلف دست یابیم. در مسائل مهم منطقه‌ای که استراتژی ایران قوی بود به دلیل استراتژی ولی‌فقیه بود که موفق عمل کرد وگرنه ما در دولت‌های مختلف فراز و فرودهای زیادی داشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل روز جامعه گفت: ما امروز در آستانه فریبکاری جدیدی از آمریکایی‌ها هستیم و رهبر معظم انقلاب در سخنان بلیغ دیروز خود در این زمینه تحلیل روشنی از رفتار آمریکایی‌ها ارائه کردند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه آیا واقعاً آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که مسائل خود را با ایران حل کنند، افزود: شاید اذهان ساده چنین مطلبی را بپذیرند، اما آنها در حقیقت دنبال ماجراجویی جدیدی هستند، نقشه جدیدی را برای دنیا طراحی کرده‌اند تا مسئله فلسطین را سرهم‌بندی کنند.

وی با اشاره به شکست آمریکایی‌ها در افغانستان ادامه داد: آنها می‌خواهند از افغانستان خارج شوند، چون جاهای جدیدی را برای ورود برنامه‌ریزی کرده‌اند که یکی از آنها ایران است، چون ایران در این 34 سال صدمات زیادی را به آنها وارد کرده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند در جامعه ما ایجاد تشتت کنند اما موفق نشده‌اند، اظهار کرد: ولی‌فقیه اذهان جامعه را روشن کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان به ویژگی شهید سوداگر اشاره و تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های دلنشین شهید سوداگر خلیق بودن وی بود. ایشان فردی بااخلاق، مهربان، نرم‌خو و مودب بود و امیدوارم خانواده وی در پناه سیطره روحی این شهید آینده خوبی داشته باشند. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet