ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1391/12/01 12:10:00
سرویس صحن
حیدری طیب در نطق میان‌دستور

لزوم طراحی راهبرد پیشگیرانه برای جلوگیری از سونامی جدید در اقتصاد کشور

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اعتقاد من بر این است که برای جلوگیری از سونامی تازه در اقتصاد کشور باید راهبرد پیشگیرانه را تعریف کنیم.
لزوم طراحی راهبرد پیشگیرانه برای جلوگیری از سونامی جدید در اقتصاد کشور عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اعتقاد من بر این است که برای جلوگیری از سونامی تازه در اقتصاد کشور باید راهبرد پیشگیرانه را تعریف کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/20770.jpg لزوم,طراحی,راهبرد,پیشگیرانه,برای,جلوگیری,از,سونامی,جدید,در,اقتصاد,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدسعید حیدری طیب در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 1 اسفند) مجلس شورای اسلامی در  نطق میان‌دستور خود  گفت: قرار بود که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها موجی از شادی و آرامش ذهنی را در میان مردمی ایجاد کند که مستحق خدمت هستند اما اکنون آرامش از سبد خانواده‌ها رخت بربسته. با نگاهی به دستاوردها و آثار اجرای فاز اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌توان به خوبی فهمید که چرا مردم و مجلس حتی از مطرح شدن خواست دولت برای اجرای فاز دوم وحشت دارند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامیافزود: آیا بعد از بحران تورم نقدینگی سرطانی بیکاری جانکاه، رکود پروژه‌های عمرانی، سونامی دیگری در راه است؟ آیا با لبخند و وعده‌های غیرقابل باور می‌توان به مردم امید داد که نگران هستند تورم 27درصدی امسال در سال آینده به تورم 127درصدی منتهی شود.

 حیدری طیب خاطرنشان کرد: جناب آقای رئیس‌جمهور شما در قالب اجرای 30 درصد از رقم مربوط به هدفمندی یارانه‌ها قول ایجاد 2.5میلیون شغل در سال را به مجلس داده‌اید اما نه تنها این تکلیف عملی نشد بلکه حتی بیش از یک میلیون نفر از شاغلان گذشته به طیف بیکاران پیوستند.

وی اظهار داشت: قشر متوسطی که طبقه مولد و مؤثر جامعه به حساب می‌آید در اثر اجرای نادرست فاز اول قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بیشترین آسیب را متحمل شده‌‌اند در حالیکه برنامه‌های توسعه در دنیای امروز با محوریت اصل تواناسازی طبقه متوسط و مولد جامعه شکل می‌گیرد اما شما بیشترین ضربه را به این قشر وارد کردید. که نتیجه این سیاست عدم تناسب رشد تولید ناخالص ملی با اعتبارات کلانی است که توسط دولت هزینه شد.

حیدری ادامه داد: جناب آقای رئیس‌جمهور در طول 8 سال حدود 600میلیارد دلار درآمد نفتی در اختیار شما قرار گرفت، این رقم بیش از بودجه‌ای است که 4کشور شرق معروف به ببرهای آسیا با استفاده از آن خود را از جهان سوم رها کرده و به جهان اول پیوسته‌اند. حتماً به کارشناسان خود در دولت بگویید تجربه موفق 4 کشور کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ و تایوان را با اقدامات خود در ایران مقایسه کنند. تاریخ در مورد این بزرگترین دوره حدر رفتن منابع کشور توسط دولت شما قضاوت خواهد کرد. در دوران طلایی قیمت نفت که شاید در آینده کشور دیگر تکرار نشود اقدامی بنیادی برای توسعه ایران‌زمین صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: جناب آقای رئیس‌جمهور طبق قانون باید 20درصد از درآمدهای ناشی از قانون به مقوله توسعه و عمران اختصاص یابد که عملاً دولت به تکلیف خود عمل نکرد. همچون بخش صنعت بخش عمران کشور نیز در این رابطه محروم بود. از سوی دیگر سیاست‌های مصرف‌گرایانه دولت شما باعث شد صنعت و عمران کشور قربانی شود. چرا باید گناه همه چیز را به گردن تحریم بیاندازیم.

نماینده مردم کرمانشاه اظهار داشت: تجربیات تلخ گذشته دلیلی غیرقابل انکار برای نگرانی نسبت به سیاست‌های آینده دولت است. طیفی از پدیده‌هایی همچون توزیع مقطعی سهام عدالت و سود حاصله تا توزیع سیب‌زمینی رایگان یک هفته قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته نشان‌دهنده نگاه تبلیغاتی به اقتصاد در دولت شماست و ما حق داریم به ادعاهای شما در مورد 5برابر کردن یارانه‌ها و دستور استخدام بی‌ضابطه 500هزار نفر در ادارات دولتی مضنون باشیم که ادعای اول با قانون بودجه و مصوبه دوم با قانون برنامه مغایرت دارد.

وی خاطرنشان کرد: قصور نمایندگان در عدم نظارت دقیق و پیشگیرانه در شکل‌گیری نواقص اقتصادی امروزه بی‌تأثیر نیست. اعتقاد من بر این است که برای جلوگیری از سونامی تازه در اقتصاد کشور باید راهبرد پیشگیرانه را تعریف کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet