ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1391/12/06 11:01:57
سرویس صحن
علی لو:

بهانه های خوروسازان برای افزایش قیمت لجام‌گسیخته قابل قبول نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که موضوع صنایع خودروسازی یکی از معضلات جدی کشور است، افزود: ارزبری خودروهای داخلی بسیار کم است.
بهانه های خوروسازان برای افزایش قیمت لجام‌گسیخته قابل قبول نیست عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که موضوع صنایع خودروسازی یکی از معضلات جدی کشور است، افزود: ارزبری خودروهای داخلی بسیار کم است. https://cdn.icana.ir/d/019/20174.jpg بهانه,های,خوروسازان,برای,افزایش,قیمت,لجام‌گسیخته,قابل,قبول,نیست Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی علی لو  در نشست علنی امروز (یکشنبه 6 اسفند) مجلس شورای اسلامی در موافقت با تحقیق و تفحص از صنایع خودروساز گفت: امیدوارم صداقت کار در این موضوع رعایت شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که موضوع صنایع خودروسازی یکی از معضلات جدی صنعت کشور است افزود: در شرایطی که دلسوزان نظام به دنبال تقویت و حمایت از صنعت کشور بخصوص صنایع بزرگ مثل خودروسازی هستند با یکسری عملکردهایی مواجه می‌شویم که نمی‌توانیم از کنار آن بی‌تفاوت بگذریم.

وی با بیان این که امروز در تمام کشور یکی از موارد خطاب مردم به نمایندگان درباره صنعت خودروسازی است، تصریح کرد: زمانی بنزین گران شد گفتند که شوک اقتصادی به کشور وارد شده است،‌ روز دیگر قیمت ارز بالا و پایین رفت و آن بار هم آن را به عنوان شوک اقتصادی تعبیر کردند .امروز نیز روزی است که صنعت خودروسازی به گونه‌ای مدیریت می‌شود که با نوسانات در بازار با افزایش قیمت و کاهش کیفیت مواجه شده است که این موضوع باعث تورم و شوک اقتصادی شده است.

 علی لو با بیان اینکه افزایش قیمت خودروها لجام‌گسیخته است، اظهار کرد: ما در این مورد از مسئولان مربوطه سوال کردیم که آنها پاسخ شفافی ندادند و تنها به ما گفتند که این دلایل افزایش قیمت، بالا رفتن قیمت مواد اولیه است. این در حالی است که مواد اولیه مورد نظر خودروسازان موادی همچون مس، آلومینیوم، فولاد و پلاستیک است که در اختیار وزارت صنایع می‌باشد از این رو به باور ما تناسبی بین افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش قیمت خودرو وجود ندارد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه تعداد تولیدات خودروهای داخلی کاهش پیدا کرده است، گفت: ما در مورد کاهش تولید خودروها سوال کردیم که باز هم پاسخ روشنی به ما ندادند. البته آنها تنها این توجیه را می‌آورند که مواد اولیه و قطعات از خارج کشور وارد نمی‌شود که این باعث کاهش تولید شده است .این در حالی است که طبق اطلاعات ما، 95 درصد از مواد اولیه خودروسازی از داخل کشور است و ما در مورد همان میزان قطعات وارداتی نیز به خودروسازان تذکر داده بودیم که جایگزین مناسب برای آن پیدا کنند.

 عضو کمیسیون صنایع و معادن در ادامه با اشاره به جلسه کمیسیون صنایع و برخی از نمایندگی‌های فروش خودرو از شرکت‌های ایران خودرو و سایپا، گفت: این جلسه حدود سه ماه پیش در کمیسیون صنایع برگزار شد که آنها در آن زمان به ما می‌گفتند که قریب یک سال است که اجازه فروش خودرورا از آنها گرفته‌اند و به جای آن شبکه‌های دلالی جایگزین شده است.

 وی افزود: ایجاد شبکه‌های دلالی کار را به جایی رسانده است که بین قیمت کارخانه و بازار در برخی خودروها حداقل چهار میلیون و برخی دیگر تا 25 الی 30 میلیون اختلاف قیمت وجود دارد. در این شرایط تنها سوال ما این است که این نوع مدیریت و نظام توزیع و فروش از کجا آمده است؟

 

 علی‌لو در ادامه یادآور شد: از طرف دیگر شرکت‌های خودروساز به حمایت‌های مالی بلاعوض عادت کرده بودند که در شرایطی که امسال مجددا درخواست حمایت‌های مالی به دلیل کمبود نقدینگی را کردند. دولت این کار را انجام نداد و آنها تقاضای وام کردند. وام آنها نیز به دلیل ندادن وثیقه مناسب مورد موافقت قرار نگرفت. حال آنها بهانه ندادن وام را دلیلی در خصوص اختلاف در توزیع و فروش خودرو عنوان می‌کنند.

وی گفت: سوال ما این است که چرا این شرکت‌های خودروساز به جای خرید سهام بانک پارسیان، این بودجه کلان را صرف تولید خودرو نکردند؟ ما در طول شش ماه گذشته بارها در این خصوص تذکر داده‌ایم و سوال پرسیدیم که هیچ پاسخی به ما داده نشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این که در این باره بارها به خودروسازان تذکر دادیم، تصریح کرد: با وجود این که مردم به خرید تولیدات داخلی روی آوردند اما امروز باید بپرسیم برای افزایش کیفیت خودروی داخلی چه اقدامی انجام گرفته است و آیا 55 گزینه استاندارد در خودروها رعایت شده است ؟ متاسفانه امروز ترمزهای ای بی اس خلاف عملکرد خود عمل می کند و وقتی می پرسیم می گویند عملکرد ترمز ای بی اس همین گونه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet