هدر اصلی
1391/12/07 16:29:21
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قادری:

مجلس مخالف اجرای فاز دوم هدفمندی درسال 92 است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در سال جاری در هدفمندی یارانه ها ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری داشته ایم، گفت: این رقم از بودجه و یا به زور از دستگاههای دیگری گرفته شده و بعید می دانم که مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۲ اجرای فاز دوم هدفمندی را به صلاح بداند.
مجلس مخالف اجرای فاز دوم هدفمندی درسال 92 است عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در سال جاری در هدفمندی یارانه ها 14 هزار میلیارد تومان کسری داشته ایم، گفت: این رقم از بودجه و یا به زور از دستگاههای دیگری گرفته شده و بعید می دانم که مجلس در بررسی لایحه بودجه 92 اجرای فاز دوم هدفمندی را به صلاح بداند. https://cdn.icana.ir/d/019/13631.jpg مجلس,مخالف,اجرای,فاز,دوم,هدفمندی,درسال,92,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛جعفر قادری با اشاره به ادعای رئیس جمهور مبنی بر ایجاد بیش از 6 میلیون شغل در 7 سال گذشته به مهر گفت:آقای رئیس جمهور سال گذشته و سال قبل تر ادعا کردند که 2 میلیون و 400 هزار شغل و یک میلیون و 600 هزار شغل در این دو سال ایجاد شده است.

وی گفت:این در حالی است که بعید می دانم میزان شغلی که در هر سال ایجاد شده باشد بیشتر از 500 هزار شغل باشد، خود مرکز آمار ایران هم گزارش داده که ما دو میلیون و 700 هزار بیکار در کشور داریم پس از نرخ بیکاری از کجا آمده است؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ممکن است یک وام هایی داده باشند و دریافت کنندگان آن را شاغل حساب کنند در حالیکه خیلی از افرادی که وام گرفته اند جزو شاغلان بوده اند یا اینکه افرادی وام را گرفته اند اما نتوانسته اند شغل پیدا کنند، این تسهیلات صرفا امکان آسان برای دریافت وام ارزان بوده است و مطمئنا شغل محسوب نمی شود، این راه نمی تواند اطمینان دولت را در این حد بالا ببرد که بگوید این میزان شغل ایجاد شده است.
وی گفت: بنابراین آمار نباید به عنوان شغل مورد توجه قرار گیرد زیرا همین عدد و ارقامی که رئیس جمهور مطرح کرد از طرف مرکز آمار ایران تایید نمی شود. ما سالهای 85 و 90 سرشماری داشتیم در این فاصله 5 ساله اگر شغلی اضافه شده باشد نباید این تعداد بیکار داشته باشیم.
قادری در پاسخ به این سئوال که منابع آماری رئیس جمهور چیست، گفت: دولت بر اساس کارهایی که انجام می دهد آماری هم ارائه می کند در حالیکه هیچ جا مرسوم نیست به این شکل عمل شود. شاید در یک شهر برای 5 هزار تاکسی ظرفیت وجود داشته باشد حال اگر شما 5 هزار مجوز جدید صادر کنید مسلما آنها که قبلا بوده اند بیکار و از دایره خارج می شوند بنابراین نوعا آمار دولت از این تیپ است. شاید کسی هم تسهیلات دریافت کرده اما تاکسی نخریده است و برای استفاده شخصی از تسهیلات استفاده کرده یا اینکه کسی شاغل است اما از وام اشتغال استفاده می کند بنابراین آمار دولت قابل قبول و مورد استناد نیست.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص ادعای رئیس جمهور مبنی بر اینکه دولت در هدفمندی یارانه ها به هیچ عنوان کسری بودجه ندارد، گفت: تا آنجا که ما اطلاع داریم برای هدفمندی یارانه ها فقط 28 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت ها بوده است و دولت حدود 7-8 هزار میلیارد تومان از بودجه و 4 هزار میلیارد تومان هم از سایر منابع به هدفمندی اختصاص داده است. به عبارتی دولت 14 هزار میلیارد تومان از بودجه و سایر دستگاهها به زور گرفته و وارد هدفمندی یارانه ها کرده است.
قادری ادامه داد: به عنوان مثال قیمت برقی را که به شرکت توانیر می دهند همان 16 تومانی است که از مردم می گیرند در حالیکه قبل از هدفمندی یارانه ها می گفتند قیمت تمام شده هر کیلووات برق 42 تومان است و مابه التفاوت 16 و 42 از محل صندوق توسعه ملی پرداخت می شد.
وی گفت: اما پس از هدفمندی یارانه ها دیگر این مبالغ پرداخت نمی شود به همین خاطر هم اکنون دولت نسبت به وزارت نیرو در بخش برق 10 هزار میلیارد تومان، در بخش آب 10 هزار میلیارد تومان و در شرکت گاز 10 هزار میلیارد تومان دیون دارد . وزارت نفت هم که پیش از این 14.5 درصد سهم از تولید داخل و 14.5 درصد از صادرات داشت سهمش کاهش یافته به طوری که پیش از این سهم 14.5 درصد از تولید داخل برای هر بشکه نفت 34 دلار محاسبه می شد اما پس از هدفمندی یارانه ها به 7 دلار رسید بنابراین بسیار طبیعی است که 3500 میلیارد تومان از منابع وزارت نفت به درآمد هدفمندی یارانه ها می رود و دولت این را به حساب درآمد هدفمندی می گذارد در حالیکه این درست نیست. آن وقت می گویند کسری بودجه نداریم.
نماینده شیراز تصریح کرد: مشخص است در فضایی که یک طرفه باشد و کسی نباشد که پاسخ دهد این ادعاها هم مطرح می شود در حالیکه ما در عمل انتقادات جدی داریم و معتقدیم اگر این روند ادامه یابد روز به روز شرکت های آب، برق، گاز و نفت و پالایش و پخش مشکلاتشان به مراتب بیشتر می شود و از سرمایه گذاری هایشان باز می مانند.
وی درپاسخ به این سئوال که با توجه به گنجاندن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه 92 تا چه میزان اجرایی شدن آن را در سال آینده محتمل می دانید، گفت: اصلا فکر نمی کنم مرحله دوم در سال آینده اجرا شود زیرا زمینه ای در مجلس برای اجرای مرحله دوم با شرایط موجود اقتصادی نیست. فکر نمی کنم مجلس در بررسی لایحه بودجه 92 به این تصمیم برسد که فاز دوم یارانه ها را در شرایط فعلی اجرایی کند./
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet