روز مجلس
1391/12/08 11:58:22
سرویس سیاسی
نمایندگان مردم مطرح کردند:

تعلیق غنی سازی، خط قرمز مذاکرات هسته‌ای

برخی نمایندگان مجلس در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ بر حق غنی‌سازی ایران تاکید کرده و غرب را به پذیرش این حق دعوت کردند.
تعلیق غنی سازی، خط قرمز مذاکرات هسته‌ای برخی نمایندگان مجلس در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 بر حق غنی‌سازی ایران تاکید کرده و غرب را به پذیرش این حق دعوت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/26962.jpg تعلیق,غنی,سازی،,خط,قرمز,مذاکرات,هسته‌ای Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، برنامه هسته‌ای ایران از زمانی که به عنوان دستاوردی بومی و پیشرفته در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت بر مدار صلح آمیز بودن حرکت می‌کرد، برنامه‌ای که با همت جوانان و متخصصان ایرانی همراه شد و به تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای منجر شد.

اما پیشرفت هسته‌ای ایران اسلامی چندان به مذاق آمریکا و کشورهای اروپایی خوش نیامد که می‌توان مهم‌ترین علت چنین رفتاری را در این دانست که کشوری بدون وابستگی به کشورهای سلطه‌گر و دارنده این دانش و بدون حمایت آنها در جمع باشگاه کشورهای دارنده دانش هسته‌ای جای گرفته بود.

از سوی دیگر کشورهای که در طی پنج دهه اخیر در فهرست کشورهای هسته‌ای دنیا جای گرفته‌اند در مسیر هسته‎‌ای شدن خود آزمایش‌های نظامی هسته‌ای بسیاری را تجربه کرده‌اند اما در این میان تنها ایران است که دانش هسته‌ای را فقط در مسیر علوم و فنون هسته‌ای به کار گرفته است.

دانش هسته‌ای ایران در مسیری حرکت می‌کند که غنی سازی بومی اورانیوم به دلیل نیاز به این سوخت در راکتور تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر و راکتور تحقیقاتی بوشهر مورد استفاده قرارمی‌گیرد و آنچنان که مشخص است غنی سازی اورانیوم مسیر انرژی مورد نیاز ایران و درمان بیماران به ویژه بیماران سرطانی را هموار می‌کند.

در این میان تعداد محدودی از کشورهای دنیا ایران هسته‌ای را برنمی‌تابند، در طول چند سال اخیر تلاش کرده‌اند تا به شکل‌های مختلف در مسیر قطار رو به جلو هسته‌ای ایران مانع تراشی کنند و حرکت رو به رشد ایران را متوقف کنند که در این میان تحریک‌ها و توطئه‌های آمریکا به خوبی روشن و متمایز از سایر کشورها است.

در این بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم با فاصله گرفتن از اهداف خود، تحت تاثیر فشارهای آمریکا و چند کشور اروپایی و با تهیه کردن گزارش‌های واهی به جمع کشورهایی پیوسته که از پیشرفت هسته‌ای ایران ناخشنود هستند و این در حالی است که برنامه هسته‌ای ایران زیر نظر بازرسان و دوربین‌های آژانس انجام می‌پذیرد و در مقابل این همکاری‌های ایران با آژانس رژیم‌هایی چون رژیم صهیونیستی با دارا بودن کلاهک‌های هسته‌ای، در سکوت مجامع بین‌المللی به فعالیت‌های غیر صلح آمیز خود ادامه می‌دهد حال آنکه تهدیدی برای جامعه جهانی به حساب می‌آید.

اما مذاکره مسیری است که غرب در نظر گرفته تا به نوعی خود را همراه برنامه هسته‌ای ایران نشان دهد اما مذاکرات سلسله‌وار ایران و گروه 1+5 نشان می‌دهد اراده چندانی از سوی این کشورها برای پذیرش ایران هسته‌ای وجود ندارد.

در ادامه این مذاکرات امروز آلماتی قزاقستان میزبان دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 است که نمایندگان مردم در مجلس مطالبات ملت ایران از این مذاکرات را تبیین کرده‌اند.

 

خط قرمزهای ایران در مذاکرات هسته‌ای برای غرب روشن است

حسین سبحانی‌نیا، با اشاره به برگزاری مذاکره ایران و ۱+۵ در قزاقستان، گفت: گاه ادعاهایی از ناحیه غرب مطرح شده و روی موضوعاتی  تاکید داشته‌اند ولی آنها باید به این نتیجه رسیده باشند که روند فعالیت‌های هسته‌ای در ایران یک اصل است و تعطیل‌بردار نیز نیست.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران مساله غنی‌سازی یا فعالیت سایت فردو را نه تعطیل می‌کند و نه متوقف؛ اینها خطوط قرمزی است که غرب تا به امروز باید به این نتیجه رسیده باشد که نمی‌تواند در این خصوص شرط و شروطی برای ایران بگذارد.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیل ابهاماتی در اصل مساله برای غرب وجود داشته باشد، شفاف سازی از سوی ایران به خوبی انجام شده و در این مرحله نیز اینگونه خواهد بود.

سخنگوی فراکسیون روحانیون مجلس بیان کرد: ایران بر روی اصولی که همیشه مطرح کرده، پایبند است و بر آن اصرار دارد و در مذاکرات نیز باید بر این مواضع تاکید شود تا برگزاری این جلسات برای نتیجه باشد و صرف مذاکره و نشست‌های این چنینی مفید نخواهد بود.

 

غرب نباید به این امید باشد که با فشارها و تحریم‌ها و مسائل اقتصادی، ملت ایران را به زانو در آورد

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس درباره دلیل تکرار جلسات ایران و ۱+۵ توضیح داد: غرب به دنبال تاثیرگذاری بر مذاکرات و تغییر موضع جمهوری اسلامی است و احساس می‌کند با برخی اقدامات جانبی همچون تشدید تحریم‌ها می‌توانند تهران را در مواضعش سست کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: حضور مردم در ۲۲ بهمن پیام روشن و صریحی به غرب داشت و تاییدکننده مواضع ایران در مسائل مختلف هسته‌ای از سوی مردم است و این حضور نشان داد که مردم نسبت به اصول و مواضع کلی کوتاه نخواهند آمد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: غرب نباید به این امید باشد که با فشارها و تحریم‌ها و مسائل اقتصادی، ملت ایران را به زانو در آورد یا خواسته های خود را به مسئولان جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.

 

مقررات آژانس و NPT مبنای مذاکرات ایران و ۱+۵ باشد

محمد حسین فرهنگی، درباره انتظار ایران از مذاکرات هسته‌ای در آلماتی قزاقستان، گفت: التزام به مفاد معاهده ان‌پی‌تی حلال همه مسائلی است که بین جمهوری اسلامی ایران و طرف‌ ۱+۵ وجود دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در مذاکرات مبنا قرار گیرد، افزود: اگر در مذاکرات معاهدات ان‌پی‌تی مبنا باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

 

تحریم‌های ضد ایرانی غرب فاقد ‌منطق هستند که بیشتر از مواضع سیاسی صورت می‌گیرد

وی با بیان اینکه فشارهای خارج از مقررات آژانس بر ایران در روند مذاکرات مشکل ایجاد می‌کند، تصریح کرد: تحریم‌های غرب مبنای قانونی ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: تحریم‌های ضد ایرانی غرب فاقد ‌منطق هستند که بیشتر از مواضع سیاسی صورت می‌گیرد و هیچ مبنای فنی و کارشناسی هسته‌ای به دنبال آن نیست.

عضو هیات رئیسه مجلس، با بیان اینکه ایران در مذاکرات باید حقوق مسلم ملت را پیگیری کند، توضیح داد: ایران از حقوق واقعی خود بر اساس معاهدات بین‌المللی یک گام هم عقب‌ نشینی نمی‌کند.

 

تعلیق غنی‌سازی، تسلیم در برابر اتهامات غرب به ایران است

عزت الله یوسفیان ملا  درباره مطالبه ایران از مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 در آلماتی قزاقستان، گفت: به دلیل آنکه ایران عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را پذیرفته معاهده ان‌پی‌تی را امضا کرده، در چارچوب مقررات این آژانس و در مسیر معاهدات ان‌پی‌تی گام برمی‌دارد و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را به پیش ‌می‌برد.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: وقتی ایران به تعهدات داده شده خود در آژانس عمل کرده و حتی فراتر از آن هم گام گذاشته است و در مقابل بسیاری از خواسته‌های آژانس همکاری کرده است.

 

ایران در چارچوب مقررات آژانس به وظایف خود در برنامه هسته‌ای عمل می‌کند

وی با تاکید بر اینکه مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تمام کشورهای عضو این آژانس است، تصریح کرد: آژانس نباید با رویکردی دوگانه در برابر فعالیت هسته‌ای نظامی برخی کشورها سکوت پیشه کند و در مقابل آن برای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران که زیر نظر بازرسان آژانس انجام می‌شود براساس ادعاهای واهی، بیانیه و گزارش‌های خیالی صادر کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه ایران در چارچوب مقررات آژانس به وظایف خود در برنامه هسته‌ای عمل می‌کند، تاکید کرد: در مقابل گام‌های مثبت ایران در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، غرب هم باید با کاهش و لغو تحریم‌ها صداقت خود را در مذاکرات هسته‌ای نشان دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه تحریم‌های ضد ایرانی غرب بر پایه ظن و گمان بنا شده است، توضیح داد: به طور یقین جمهوری اسلامی ایران زیر فشار مذاکره نمی‌کند، بلکه ایران در فضای برد-‌ برد دو طرف و در فضایی که هر دو طرف مذاکره کننده و مذاکره شونده شرایط مساوی داشته باشند حاضر به مذاکره و ادامه آن است.

رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس، درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه ایران باید تعلیق غنی سازی اورانیوم را بپذیرد، یادآور شد: تعلیق غنی سازی یعنی تسلیم در برابر همه اتهاماتی که غرب به ایران زده است و به هیچ عنوان یک نتیجه برد– برد محسوب نمی‌شود.

 

نظارت چندکشور بی‌طرف به روند مذاکرات‌‌هسته‌ای کمک می‌کند

محمد حسن آصفری، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در آلماتی، گفت: هرزمان که قرار است نشست ۱+۵ و ایران برگزار شود شاهد گزارشاتی غیر واقعی و بدون سند مدیرکل آژانس درباره فعالیت های قانونی ایران در حوزه انرژی هسته ای هستیم که خود نشانه وجود یک هماهنگی تنگاتنگ میان ۱+۵ و آژانس است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا زمانی که رویکرد آژانس و ۱+۵ اینچنین باشد این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید ادامه داد: امروز شاهد هستیم که قبل از ارائه بسته پیشنهادی به صورت رسمی از طرف ۱+۵ به ایران، نظرات آنها همچون تعطیلی فوردو در رسانه ها منتشر شده، حال آنکه ابتدا باید این پیشنهادات در نشست رسمی ارائه و پس از به نتیجه رسیدن به رسانه ها اعلام شود.

 

آژانس به دلیل ارائه گزارشات غیر واقعی جایگاه خود را از دست داده است

وی با بیان اینکه ۱+۵ معمولا پس از پایان نشست صحبت‌های خود را تغییر می‌دهند، گفت: زمانی که غربی ها به نوشته های خود اعتمادی ندارند به طور طبیعی رسانه‌ها هم اعتقادی به آنها پیدا نمی‌کنند بنابراین بهتر است برای جلوگیری از اینگونه مشکلات راه حل هایی در نظر گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آژانس به دلیل ارائه گزارشات غیر واقعی جایگاه خود را از دست داده است توضیح داد: پیشنهاد می کنیم که چند کشور بی طرف غیر از کشورهای عضو ۱+۵ هم از طرف ایران و هم از طرف مقابل به عنوان داور بر این نشست نظارت کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هر دو طرف مذاکره باید تصمیمات توافقی را بپذیرند افزود: اگر غرب به این اصل پایبند نباشد، باید ادامه مذاکرات را تعلیق کنیم.

 

غرب حق ایران برای غنی‌سازی را به رسمیت بشناسد

مهدی دواتگری، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان، گفت: مطالبات ملت ایران از دور جدید مذاکرات هسته‌ای پذیرش حق قانونی غنی‌سازی اورانیوم در ایران از سوی کشورهای غربی و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه غنی سازی اورانیوم و استفاده از دانش صلح آمیز هسته‌ای حق مسلم ایران است، افزود: غرب باید واقعیت ایران هسته‌ای را بپذیرد.

 

غرب باید خود را با جامعه بین‌الملل و فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تطبیق دهد

وی درباره چگونگی حرکت ایران در مسیر غنی سازی اورانیوم، تصریح کرد: ایران هیچ گونه اعتقادی به تعلیق غنی سازی اورانیوم ندارد بلکه همواره در مسیر فعالیت های هسته‌ای صلح‌آمیز خود به غنی سازی ادامه می دهد چراکه اگر قرار بود ایران تعلیق در غنی سازی اورانیوم را بپذیرد چند سال قبل این اقدام را عملی می‌کرد.

دواتگری ادامه داد: ایران هزینه‌های بسیاری برای غنی‌سازی اورانیوم پرداخت کرده و بر این اساس به هیچ عنوان از حقوق مسلم خود کوتاه نمی‌آید.

این نماینده مردم در مجلس نهم درباره گام سازنده غرب در مذاکرات هسته‌ای، تاکید کرد: غرب باید خود را با جامعه بین‌الملل و فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تطبیق دهد نه اینکه انتظار داشته باشد ایران با تعلیق برنامه‌های هسته‌ای، خود را با ۱+۵ هماهنگ کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز رژیم صهیونیستی ۳۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد، توضیح داد: اگر غرب نگران هسته‌ای بودن ایران اسلامی است چرا درباره سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد؟

رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس، با بیان اینکه غرب از مدت‌ها پیش برنامه هسته‌ای ایران را به سمت سیاسی شدن سوق داده است، یادآور شد: بحث غنی سازی ایران برای غرب تنها بهانه‌ای است تا آنها ایران را از دستیابی به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بازدارند و ملت ایران را وادار به تسلیم کنند./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet