ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1387/10/20 18:13:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار تروئیکای مجالس آسیایی با رییس مجلس اردن:

قطع‌نامه شورای امنیت از انسجام عملیاتی برخوردار نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطع‌نامه شورای امنیت کرد دچار ضعف تئوریک است و از انسجام عملیاتی برخوردار نیست، تاکید کرد: تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس واقعی باید همچنان ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، رؤسای مجالس ایران، سوریه و اندونزی پس از ورود به امان با رییس مجلس نواب اردن دیدار و گفت و گو کردند.

"علی لاریجانی" در این دیدار تصریح کرد: سفر روسای تروئیکای مجالس آسیایی به اردن حکایت از شرایط حساس غزه دارد.

وی با بیان اینکه شرایط بحرانی که رژیم صهیونیستی در غزه به وجود آورده است، هم بعد انسانی دارد و و هم در دل آن توطئه‌ای علیه ملت فلسطین وجود دارد، خاطرنشان کرد: طبیعی است که کشورهای منطقه نسبت به آن حساس باشند.

وی یادآور شد: جنایاتی که امروز توسط رژیم اشغالگر قدس به وقوع پیوسته و تاکنون  ‌800 کشته و 4000 مجروح به جای گذاشته است، جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی شرایط بحرانی غزه را استثنایی خواند و با تاکید بر اینکه حتی در جنگ‌ها نیز قواعدی وجود دارد که بر اساس آنان افراد غیرنظامی دارای حقوقی می‌باشند، تصریح کرد: امروز همه جنایت‌های رژیم صهیونیستی بر غیرنظامیان اعمال می‌شود.

لاریجانی گفت: برداشت ما این است که اگر رژیم اشغالگر قدس به این روال عادت کند، برای تمام کشورهای منطقه مشکل ایجاد می‌کند.

رییس قوه مقننه با اشاره به اجلاسی که در ماه گذشته با حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران در جنوب لبنان برگزار شد، اظهار داشت: ما مفاد مهم این اجلاس را به ویژه محاکمه جنایتکاران جنگی را پی‌گیری می‌کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در شرایط فعلی بحران غزه چند جنبه به هم پیوسته وجود دارد، تصریح کرد: کمک رسانی به مردم غزه یک جنبه است که البته نیازمند برقراری یک آتش‌بس فوری می‌باشد تا دروازه‌ها برای کمک باز شود و اسراییل به جای اول خود بازگردد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطع‌نامه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد این قطع‌نامه دچار ضعف تئوریک است و از انسجام عملیاتی برخوردار نیست.

وی در تشریح ضعف‌های این قطع‌نامه با بیان اینکه شاید یکی از علت‌هایش این است که هدف اصی آن را دولت فلسطین قرار داده‌‌اند افزود: از طرف دیگر رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه قطع‌نامه‌های سازمان ملل را اجرا نکرده است.

لاریجانی با بیان اینکه امروز نیز شاهد هستیم چقدر تهاجم صورت می‌گیرد، تاکید کرد: تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس واقعی باید همچنان ادامه پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تشکر از کمک‌های اردن به مردم غزه، اظهار داشت: آنها به حمایت‌های سیاسی نیز احتیاج دارند و ما بابید راهکارهای عملی بیشتری را پی‌گیری کنیم.

وی پیشنهاد داد در این زمینه نامه‌هایی با امضای روسای مجالس چهار کشور ایران، سوریه، اندونزی و اردن برای پارلمان آمریکای لاتین و همچنین بین‌المجالس اروپایی که در ژنو مستقر می‌باشد، نوشته و ارسال شود تا بخش‌های دیگر دنیا را درگیر ماجرا کنیم.

"علی لاریجانی" در ادامه بابیان اینکه ما سفرهای دیگری نیز خواهیم داشت یادآوری کرد: هفته آینده نیز در ترکیه اجلاس بین‌المجالس آسیایی را خواهیم داشت که امیدواریم در این اجلاس تصمیمات مهمی گرفته شود.

رییس قوه مقننه اظهار داشت: تروئیکای بین‌المجالس آسیایی حسابی را برای کمک‌های مالی کشورهای آسیایی در نظر خواهد گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در کنار راه‌های سیاسی، کمک‌های انسانی را نیز دنبال خواهیم کرد و امیدواریم که در این سفرها نتایج خوبی برای فلسطین بدست آید.

در ابتدای این نشست، "عبدالهادی المجالی"، رییس مجلس اردن ضمن خوش‌آمدگویی به روسای مجالس تروئیکا گفت: ما از زمانی که جنگ در غزه شروع شد مردم کشورمان به رهبری پادشاه به خیابان‌ها ریختند و نسبت به این حمله اعتراض کردند؛ زیرا مردم اردن تقریبا نزدیک‌ترین افراد به کشور فلسطین هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر توطئه‌ای علیه مردم فلسطین وجود دارد، گفت: باید ما مساله فلسطین و غزه را جدی بگیریم و به‌گونه‌ای تلاش‌هایمان را پیش ببریم تا فلسطینی‌ها بتوانند در کشور خودشان در پایتخت قدس و بر روی اراضی فلسطین حضور پیدا کنند و ما برای رسیدن به چنین روزی از مردم فلسطین حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین با بیان اینکه صهیونیست‌ها مانع از حمایت دیگر کشورها برای کمک به مردم فلسطین می‌شوند، گفت: ما یک بیمارستان صحرایی نیز در مرز ایجاد کردیم تا به مجروحان غزه کمک کند؛ همچنین تاکنون تماس‌های زیادی با پارلمان کشورهای مختلف گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه تاکنون یکصد کاروان به غزه فرستاده شده است، گفت: اردن محور امن ارسال امکانات برای غزه محسوب می‌شود.

در این جلسه همچنین "محمود الابرش"، رییس مجلس سوریه و "لاکسونو"، رییس مجلس اندونزی بر ضرورت حمایت‌های هر چه بیشتر از کشور فلسطین و مردم غزه تاکید کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet