هدر اصلی
1386/06/19 09:51:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: مجمع مجالس آسیایی باید فصل نوینی را در راستای همگرایی آسیایی آغاز نماید

رییس مجلس گفت:به نظر اینجانب، وقت آن رسیده است که مجمع مجالس آسیایی با تاسیس یک دبیرخانه ثابت، دوران گذار خود را پشت سر نهاده و بعنوان یک نهاد اصلی فصل نوینی را در فعالیت‌های سازنده خود در راستای «همگرایی آسیایی» آغاز نماید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی، شب گذشته در جمع نمایندگان مجمع مجالس آسیایی به ایراد سخنرانی پرداخت که متن کامل سخنان ایشان به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمان الرحیم

نمایندگان محترم

از اینکه ملاحظه می‌کنم مجمع مجالس آسیایی بعنوان یک نهاد مردمی، فراملی و پویا در جهت نیل به آرمان همگرایی آسیایی در حال پیشرفت است، بسیار خرسندم و امیدوارم که با حضور و فعالیت مثبت شما ابعاد مختلف این پیشرفت بیش از پیش شکوفاتر شود. مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران خوشوقت است که در آغاز دومین قرن تاریخ فعالیت خود میزبان میهمانان ارجمندی چون شما نمایندگان محترم مجالس کشورهای آسیایی است.

مجمع مجالس آسیایی نهال نوپایی است که شکوفایی آن می‌تواند به تحقق امیدهای دیرپایی در این قاره کمک کند. بستر و خاستگاه این نهال برومند، تاریخی کهن و تمدن ساز است که تاثیر آن در سرنوشت جهان بر کسی پوشیده نیست. آبشخور این نهال، ظهور ادیان، خردورزی رهبران، آزادی خواهی اندیشمندان، و تعالی طلبی مردمان آسیا است. اعضای این مجمع به حق می‌توانند به افتخار نمایندگی مردمی بلند نظر، کوشا و پرتلاش، آگاه و هنرپرور، صلح طلب و عدالت خواه، و مقاوم و حق جو بر خود ببالند. و چرا چنین نباشد در حالی که بزرگترین و فراگیرترین ادیان الهی در این سرزمین ظهور کرده و از اینجا به سراسر جهان انتشار یافته است! بنیان بزرگترین و مهمترین تمدن‌های بشری در این منطقه گذارده شده و بیشترین شمار جمعیت بنی آدم همواره در آن می‌زیسته و می‌زیند! کانون و بستر اصلی نضج و شکوفایی علم و دانش طی قرون متمادی بوده و چهره‌های تابان هدایت الهی و دانش و خرد بشری در آن شکوفا شده‌اند!

در جهان پرتلاطم امروز، تامین نیازهای جامعه بشری در گرو «رویکرد و بینش جمعی» است. ماهیت و روند پرشتاب تحولات جهانی دیگر مجالی برای رویکردهای انزواطلب و دیدگاه‌های تکروانه باقی نگذاشته است. گسترش جهان شمول ارتباطات و تعاملات جوامع بشری با یکدیگر در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، و فناوری، نه تنها مرزهای جغرافیایی را درنوردیده بلکه افق‌های فکری و آرمانی را نیز به یکدیگر نزدیک ساخته است. آثار فشردگی زمان و مکان را که خود محصول سرعت و شتاب جهانی شدن است علاوه بر عرصه‌های عینی فناوری اطلاعات و ارتباطات، در عرصه هم افزایی جمعی اندیشه ها و آرمان‌های بشری نیز می‌توان ملاحظه کرد.

از رهگذر نزدیکی افق اندیشه‌ها و آرمان‌ها است که انسان امروز فراتر از تعلقات ملی و سرزمینی، در جستجوی صلح و امنیت، عدالت و برابری، رفاه و توسعه پایدار، مردمسالاری و حاکمیت قانون در جامعه جهانی می‌باشد. در حقیقت، این آگاهی جمعی و هم افزایی فکری است که تکروی‌ها و اقدامات برخی قدرت‌ها در جنگ افروزی، ایجاد ناامنی، ستم و بیعدالتی، تخریب زیرساخت‌های رفاه و توسعه پایدار، را در برابر وجدان بشری فاقد مشروعیت می‌نماید و بعنوان رفتارهای ناهنجار با محکومیت قاطع از سوی جامعه جهانی مواجه می‌سازد.

اما همه می‌دانیم که برخورداری از بینش و منظر مشترک اگرچه شرط لازم برای مواجهه موفق با چالش‌های دنیای امروز محسوب می‌شود، اما به هیچ وجه شرط کافی نیست. داشتن دیدگاه مشترک بدون «برنامه اقدام» و «اقدام به برنامه» همچون داشتن تنها یک بال برای پرواز است. دانش و بینش جز در عرصه عمل و کنش به بار نمی‌نشیند و آگاهی جمعی بدون اقدام جمعی عقیم و بی‌ثمر خواهد ماند.

کشورهای آسیایی نیز برای نیل به آرمان‌های مشترک خود نیازمند همگرایی در دو عرصه نظر و عمل هستند: در عرصه نظری لازم است رهبران، اندیشمندان، پژوهشگران و هنرمندان سراسر آسیا با اتخاذ شیوه‌های مناسب، فصل جدیدی را برای هم اندیشی و گفتگوی سازنده آغاز نمایند و با نگاه به آینده گفتمان مشترکی را برای مواجهه با چالش‌های پیش روی آسیا سامان دهند. پرسش‌های بنیادین و مولفه‌های اساسی این گفتمان بایستی ناظر بر هویت تاریخی و تمدنی، منابع و ثروت‌های طبیعی، توانمندی‌های اقتصادی و تجاری، ظرفیت‌های فرهنگی و هنری، و توسعه سیاسی در آسیا باشد.

البته ما برای اندیشیدن به جهانی امن و رو به توسعه، نمی‌توانیم و نباید افق دید و فکر خود را به یک منطقه و یا قاره محدود کنیم. از نظر ما همه ابناء بشر در پرتو دستاوردهای ذی قیمت دانش و فناوری بایستی از مواهب توسعه پایدار بهره مند باشند. در این راستا، افزایش بهره‌وری از امکانات و توانمندی‌های کشورهای همسایه و تاکید بر پیوندهای تاریخی، سیاسی و اقتصادی کشورهای واقع در یک منطقه جغرافیایی، نه تنها تعارضی با جهان بینی انسانی ما ندارد بلکه بعنوان یک گام اساسی در جهت همگرایی با دیگر مناطق جهان محسوب می‌شود.

در عرصه عملی ضرورت دارد که با اتخاذ راهبردهای جامع، برای توسعه کمی و کیفی تعاملات بین دولت‌ها، ملت‌ها و نهادهای مدنی غیردولتی، برنامه‌های اجرایی مناسبی با مشارکت نمایندگان هر یک از این بخش‌ها تنظیم شود و به موقع اجرا گذارده شود. موضوعات و شاخص‌های مهم این برنامه‌ها می‌بایست در برگیرنده همکاری‌های علمی و پژوهشی، اقتصادی، تجاری، پولی، فرهنگی، گردشگری، انرژی، زیست محیطی، سیاسی و امنیتی، و نظایر آن باشد.

جای بسی خوشوقتی است که مجمع مجالس آسیایی با هوشمندی بارزی اکثر این موضوعات را به طور شایسته و بایسته مورد کنکاش و مداقه قرار داده و برای هر یک از این محورها نیز برنامه‌هایی را تدارک دیده است. با توجه به دستاوردهای ذی قیمت مذاکرات و توافقات پنج سال اخیر در میان اعضای این مجمع، بخوبی می‌توان دریافت که نوعی «دیدگاه مشترک آسیایی» نسبت به مسایل عمده جهانی در زمینه‌های سیاسی، صلح و امنیت، اجتماعی و اقتصاد، زنان و جوانان، و نظایر آنها شکل گرفته است. اهمیت این دیدگاه مشترک هنگامی نمایانگر می‌شود که آثار عملی آن را در تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی مشاهده کنیم. این سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی تحت عناوینی نظیر نقش مجالس قانونگذاری در پیشبرد مردمسالاری، مبارزه با تروریسم، وضعیت خاورمیانه، چند جانبه گرایی، پیگیری اهداف توسعه هزاره، مبارزه با فقر،‌ صندوق پول آسیایی، تجارت چند جانبه و همکاری اقتصادی در آسیا، ارتقای صلح و ثبات در آسیا، خلغ سلاح و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تنوع فرهنگی و حراست از کیان خانواده، بعنوان محورهای اصلی بیانیه تهران که در واقع سرفصل‌های راهبردی یک «برنامه عمل برای هگرایی در آسیا» است، به ظهور رسیده و ما را به تلاش و کوشش فرا می‌خواند.

گمان می‌کنم شما نیز با من هم عقیده باشید که با وجود چنین دستمایه ارزشمندی از «دیدگاه‌های مشترک» و «برنامه عمل مشترک» که مورد وفاق نمایندگان کشورهای آسیایی در مجمع مجالس آسیایی قرار گرفته، این نهاد ارزشمند در این برهه از زمان نیازمند ساختار مناسبی برای تثبیت و تحکیم دستاوردهای خود می‌باشد. به نظر اینجانب، وقت آن رسیده است که مجمع مجالس آسیایی با تاسیس یک دبیرخانه ثابت، دوران گذار خود را پشت سر نهاده و بعنوان یک نهاد اصلی فصل نوینی را در فعالیت‌های سازنده خود در راستای «همگرایی آسیایی» آغاز نماید.

در شرایطی که گسترده جهانی وسایط ارتباط جمعی، امکان تعامل فزاینده‌ای را برای تشکیل نهادها و سازمان‌های فراملی، منطقه‌ای و جهانی، بصورت مجازی و واقعی، فراهم نموده است، مجمع مجالس آسیایی می‌تواند با تکیه بر پشتوانه مردمی خویش به یک نهاد تاثیرگذار آسیایی تبدیل شود که از یکسو زمینه‌های همگرایی و نزدیکی هر چه بیشتر دولت‌ها و کشورهای این قاره را فراهم آورد و از سوی دیگر مردم آسیا را نزد نهادهای مردمی قاره‌های دیگر نمایندگی کند. بدیهی است که با تثبیت ساختار مجمع مجالس آسیایی که اعضای آن شان هدایتگری و تقنینی برای دولت‌های متبوع خود دارند، می‌توان بطور موثرتری از مقتضیان جهانی برای همگرایی منطقه‌ای بهره‌برداری نمود. امیدوارم که فعالیت‌ها مستمر دبیرخانه کنونی مجمع مجالس آسیایی طی یکسال گذشته در تهران و دستاوردهای گروه‌های کاری تخصصی آن که دستور کار اجلاس شورای اجرایی و اجلاس عمومی آتی اعضای مجمع را به نحو مطلوبی شکل داده است، بتواند نمونه خوبی در این راستا ارزیابی شود.

فرصت را مغتنم شمرده و مراتب خرسندی خود را از حضور شما نمایندگان محترم مجالس قانونگذاری در کشورهای مختلف آسیا در این اجلاس صمیمانه ابراز می‌نمایم و امیدوارم که تلاش‌های شما در نشست‌های کاری منشا آثار مهمی برای پیشبرد اهداف عالی مجمع مجالس آسیایی باشد.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet