آغاز هفته وحدت
1387/10/28 10:54:00
سرویس اقتصادی
ابلاغ سیاست‌های عدالت و پیشرفت (4)

دلقپوش: صندوق توسعه ملی با رویکرد اشتغال و تولید تشکیل شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صندوق توسعه ملی باید با رویکرد اشتغال و تولید و حل مشکلات داخلی تشکیل شود.

"فرهاد دلقپوش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت ایجاد صندوق توسعه ملی در ابلاغیه سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه گفت: با تشکیل این صندوق می‌توان در ابعاد مختلف اقتصادی درآمدهای مازاد را مدیریت نمود.

وی همچنی با بیان اینکه به وسیله این صندوق می‌توان کارهایی اساسی در جهت توسعه کشور انجام داد، خاطرنشان کرد: این خلاء همواره وجود داشته است و با تدبیر مقام معظم رهبری طبیعتاً تشکیل چنین صندوقی که مبنای آن ایجاد زیرساخت‌های کشور می‌باشد کمک بسیار شایانی را در توسعه کشور ایفا خواهد نمود.

دلقپوش اظهار داشت: در بسیاری از موارد برای التیام زخم‌های اقتصادی خود ما به صندوق ذخیره ارزی روی می‌آوردیم و هر زمانی که دولت با کسری بودجه مواجه می‌شد، با مصوبه مجلس از این صندوق برداشت صورت گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی خاطرنشان کرد: از این به بعد باید صندوق توسعه ملی را مقوله جداگانه‌ای ببینیم و برای کسری بودجه روی آن حسابی باز نکنیم.

وی افزود: با ایجاد این صندوق، مازاد درآمد کشور حتی اگر یک دلار باشد نیز ذخیره خواهد شد.

نماینده آستارا با اشاره به مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان گفت: به اعتقاد من این صندوق باید با رویکرد اشتغال و تولید و حل مشکلات داخلی تشکیل شود.

وی ادامه داد: در بخش رفاه و تامین اجتماعی خلاء جدی وجود دارد و این امر امکان‌پذیر نخواهد بود مگر آنکه صندوق توسعه ملی تشکیل گردد و توجه جدی را به زیرساخت‌ها معطوف نماید تا این کمبودها به صورت اساسی حل گردد.

وی در پاسخ به این سوال که صندوق ذخیره ارزی دارای  با چه مشکلاتی مواجه بود که صندوق توسعه ملی تشکیل شد است گفت: صندوق ذخیره ارزی فاقد مکانیزم توسعه بود و برنامه‌ریزی برای پیشبرد امور در آن پیش بینی نشده بود.

وی در ادامه اظهار داشت: حساب ذخیره ارزی هر زمانی که کمبودی از نظر نقدینگی به وجود می‌آمد، برداشت از آن به آسانی صورت می گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه صندوق ذخیره ارزی سیاستگذاری و دستورالعمل خاصی برای توسعه و تولید کشور نداشت گفت: با پیشنهاد مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل صندوق توسعه ملی، قطعاً حساب ذخیره ارزی به صندوق ملی کشور تبدیل خواهد شد و پیامد آن، مشکلات اساسی در بخش توسعه برطرف خواهد گشت.

وی در خصوص مدیریت صندوق توسعه ملی گفت: برای مدیریت این صندوق دولت باید سازوکاری مشخص نماید که ترکیبی از نخبگان جامعه و قوای مقننه و مجریه در مدیریت آن نقش داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet