ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1387/11/06 10:47:00
سرویس صحن
با اصرار مجلس بر مصوبه خود

لایحه آزادی اطلاعات به مجمع تشخیص مصلحت رفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصرار بر مصوبه قبلی خود، لایحه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز در بررسی ایرادات شورای نگهبان بر مصوبه لایحه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات،  با 130 رای موافق، 41 رای مخالف و 8 رای ممتنع بر نظر قبلی خود اصرار ورزیدند و این لایحه را به مجمع تشخیص مصلحت ارسال کردند.

بر اساس مصوبه مجلس، موسسات خصوصی موظف می‌شوند با رعایت مقررات این قانون، اطلاعات مورد نیاز افراد را که برای اجرای حقوق یا حمایت از حقوق آن افراد ضروری است در دسترس آنان قرار دهند.

همچنین هر یک از موسسات عمومی باید جز در مواردی که اطلاعات دارای طبقه بندی می‌باشد در راستای نفع عمومی و حقوق شهروندی دست کم به طور سالانه اطلاعات عمومی شامل عملکرد و ترازنامه (بیلان) خود را با استفاده از امکانات رایانه ای و حتی الامکان در یک کتاب راهنما منتشر سازد و در صورت درخواست شهورند با اخذ هزینه تحویل دهد که با 156 رای موافق، 11 رای مخالف و 9 رای ممتنع به تصویب رسید.

براساس این گزارش، لایحه آزادی اطلاعات پس از اینکه با اصلاحاتی از سوی مجلس به تصویب رسیده بود شورای نگهبان  در بررسی آن مواد 6 و 11 را مورد ایراد قرار داد که موضوع در جلسه کمیسیون با حضور یک تن از فقهای شورای نگهبان مجددا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان کمیسیون فرهنگی بر نظر قبلی خود در مواد 6 و 11 اصرار ورزید.

لایحه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان مجلس نیز بر نظر قبلی خود اصرار ورزیدند و لایحه مذکور به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet