خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/07 08:28:00
سرویس اقتصادی
نوری قزلجه:میوه‌های خشک، حلقه گم شده صادرات ایران

تولید میوه‌های‌ خشک چشم انتظار بخش خصوصی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس،افزود: قانون تمرکزوظایف که ازمفاد آن صادرات، تنظیم بازاروصنایع تبدیلی بخش کشاورزی است باید ازوزارت صنعت و معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شود که متأسفانه به علت نبود دستگاه تخصصی دربحث حاکمیت و نظارتی تا به امروز این اقدام صورت نگرفته است.
تولید میوه‌های‌ خشک چشم انتظار بخش خصوصی عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس،افزود: قانون تمرکزوظایف که ازمفاد آن صادرات، تنظیم بازاروصنایع تبدیلی بخش کشاورزی است باید ازوزارت صنعت و معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شود که متأسفانه به علت نبود دستگاه تخصصی دربحث حاکمیت و نظارتی تا به امروز این اقدام صورت نگرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/25888.jpg تولید,میوه‌های‌,خشک,چشم,انتظار,بخش,خصوصی Icana

غلامرضا نوری قزلجه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبر گزاری خانه ملت، با بیان اینکه تولید میوه های خشک به عنوان نمونه ای ازصنایع تبدیلی می تواند موجب رونق صادرات غیرنفتی کشورشود، گفت: کشور به علت داشتن شرایط اقلیمی مناسب و نیزچهار فصل بودن ازموقعیت جغرافیایی مطلوبی برای تولید انواع مختلفی ازمیوه ها به ویژه میوه های سردسیری برخورداراست.

نماینده مردم بستان آباد درمجلس شورای اسلامی، با تأکید براینکه ایران بعد از ترکیه دومین تولید کننده و صادرکننده میوه های خشک درجهان است، تصریح کرد: متأسفانه از سوی مسئولان دولتی و وزارتخانه ها در جهت افزایش راندمان تولید و نیز توسعه صادرات این محصول تا به امروزعملکرد مؤثر و جدی صورت نگرفته است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با اشاره به اینکه توسعه باغات یکی ازمناسب ترین راه ها برای افزایش صادرات غیرنفتی است، افزود: متأسفانه به علت عملکرد ضعیف مسئولان دولتی تا به امروزآبیاری باغات به صورت قطره ای وسنتی انجام می شود که همین امرمنجربه کاهش راندمان تولید میوه شده است.

وی، با تأکید براینکه کمبود منابع آب نمی تواند بهانه ای برای توقف درتوسعه باغات میوه باشد، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای پیشرفته ودرحال توسعه ازروش های مختلف ونوینی ازجمله رطوبت هوا درجهت آبیاری باغات خود استفاده می کنند، که کشورنیزبا بهره گیری ازاین دانش وفنون با مکانیزه کردن سیستم آبیاری باغات خود می تواند بخشی ازمشکلات کمبود منابع آب را جبران کند.

نوری قزلجه، ادامه داد: اگرسیستم آبیاری باغات صنعتی ومکانیزه شوند به طبع تولید میوه نیزافزایش خواهد یافت که مطابق با صنایع تبدیلی می توان راندمان تولید میوه های خشک را هم افزایش داد.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه علاوه برصنایع تبدیلی با بسته بندی مناسب واستاندارد نیزمی توانیم صادرات را افزایش دهیم، تصریح کرد: کشمش و برگه زردآلو به عنوان نمونه هایی ازمیوه های خشک تا حدی بصورت بسته بندی صادرمی شوند اما به علت بازار پسند نبودن این نوع بسته بندی ها متأسفانه تا به امروزمورد استقبال بازارهای صادراتی قرارنگرفته اند.

وی، با انتقاد ازاینکه متأسفانه دستگاه تخصصی متولی بخش کشاورزی کشورنیست،افزود: قانون تمرکزوظایف که ازمفاد آن صادرات، تنظیم بازاروصنایع تبدیلی بخش کشاورزی است باید ازوزارت صنعت و معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شود که متأسفانه به علت نبود دستگاه تخصصی دربحث حاکمیت و نظارتی تا به امروز این اقدام صورت نگرفته است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، با تأکید براینکه بخش خصوصی باید درحوزه کشاورزی به بخش دولتی کمک کند، گفت: با حمایت بخش خصوصی درجهت افزایش راندمان تولید و نیزبسته بندی شکیل واستاندارد وهمچنین بازاریابی مناسب برای میوه های خشک علاوه برتأمین نیاز داخلی به طبع می توانیم صادرات این محصولات هم داشته باشیم.

پایان پیام/      

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet