عید سعید غدیرخم
1392/04/07 11:03:58
سرویس اقتصادی
میرمرادزهی مطرح کرد:دست‌رنج کشاورزان در جیب دلال‌ها

کلید کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در دستان کشاورز

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه توسعه صنعت کشاورزی کلید کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است گفت:تنها راه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی حمایت از تولید ملی است وتوجه به تولیدمحصولات کشاورزی در داخل از سوی دولت می تواند زمینه صادرات و ارزآوری را برای کشور فراهم کند.
کلید کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در دستان کشاورز عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه توسعه صنعت کشاورزی کلید کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است گفت:تنها راه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی حمایت از تولید ملی است وتوجه به تولیدمحصولات کشاورزی در داخل از سوی دولت می تواند زمینه صادرات و ارزآوری را برای کشور فراهم کند. https://cdn.icana.ir/d/019/40926.jpg کلید,کاهش,وابستگی,به,درآمدهای,نفتی,در,دستان,کشاورز Icana

هدایت الله میرمرادزهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به افزایش قیمت مایحتاج اساسی مردم با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، گفت: متأسفانه رها کردن بازار و نبود نظارت بر فرآیند خرید و فروش عامل اصلی نوسان و افزایش قیمت ها است.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که تحریم ها چقدر در افزایش قیمت مایحتاج اصلی مردم نقش دارند، افزود: با توجه به آب و هوای مناسب کشور بیشتر محصولات و کالاهای مورد نیاز مردم در داخل تولید می شود وعلت افزایش قیمت تمامی کالاهای مورد نیاز مردم در بازار تحریم نبوده بلکه حضور پررنگ دلالان در نتیجه ضعف نظارت مسئولان عامل تحمیل گرانی به بازار است.

وی با انتقاد از نبود مدیریت کارآمد در دولت برای تنظیم بازار و مهار گرانی، تصریح کرد: آمار ارائه شده از سوی دولت و مسئولان در خصوص میزان تولید نشان از نبود هیچ گونه کمبودی در کشور است و این در حالی است که با اثبات نبود کم یا کاستی در کشور ما شاهد افزایش قیمت ها هستیم که این جای تأمل بسیار دارد!

خواب زمستانی مسئولان

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به مشکلاتی که در حوزه توزیع کالاها و محصولات اساسی مردم وجود دارد، گفت: متأسفانه نبود سیستم نظارت دقیق در خصوص توزیع مایحتاج مردم خود عاملی بر نوسان قیمت ها در بازار است.

میرمرادزهی با بیان اینکه سازمان بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه پایش هر روزه بازار را برعهده دارد، افزود: متأسفانه عملکرد این سازمان تاکنون به گونه ای نبوده که کاهش یا ثبات قیمت ها را در بازار شاهد باشیم که این نشان از فرو رفتن مسئولان در خواب زمستانی است.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس، با انتقاد از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در تنظیم قیمت ها و کاهش نوسان آن در بازار، گفت: متأسفانه نرخ های تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دفاتر وزارتخانه مذکور خاک می خورد و هیچ کدام در بازار مشاهده نمی شود.

کشاورزان چشم انتظار بهبود اوضاع

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به حضور گسترده و پررنگ دلالان و واسطه ها در بازار، تصریح کرد: ضعف نظارت از سوی دستگاه های مسئول سود را به جیب دلالان و سلف خرها واریز کرده و کشاورزان را متضررکرده ومتاسفانه آنان همچنان چشم انتظاربهبود اوضاع هستند.

وی با یادآوری محقق شدن خودکفایی در تولید مرغ و تخم مرغ در برهه ای از زمان برای کشور، عنوان کرد: گرانی های اخیر موجود در بازار مواد پروتئینی مورد نیاز مردم نتیجه اقدامات مسئولان از قبیل جلوگیری از اقدامات سودجویان در خصوص نگه داری خوراک طیور در دریاها با هدف سود بری بیشتر است!

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: ماندن خوراک طیور در دریاها علاوه بر اینکه منجر به گرانی دان مرغ به افزایش قیمت گوشت سفید و تخم مرغ نیز منجر شد که این فشاری مضاعف بر زندگی مردم بود.

وی با بیان اینکه مسئولان باید نسبت به انجام وظایف خود بیش از پیش دقت کرده و از هر نوع سستی در انجام آن دوری کنند، عنوان کرد: گرانی در بازار قابل کنترل و حتی ریشه کن کردن است البته به شرط همت و اراده ملی از سوی مسئولان مربوط.

میرمرادزهی با بیان این مطلب که احتکار کالاها و محصولات از سوی سودجویان جو روانی گرانی را به بازار تحمیل می کند، گفت: نمونه احتکار و در پی آن افزایش قیمت ها را می توان در روغن نباتی و فشاری که بر زندگی مردم وارد اورد مشاهده کرد.

مسئولان آمار دقیقی از تولید نیست

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، اب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه مسئولان باید شناخت دقیقی از میزان تولیدات محصولات در کشور داشته باشند، تصریح کرد: عدم شناخت از بازار و نیازهای مردم خود عاملی برای رشد گرانی و سخت شدن زندگی برای مردم است.

وی با تأکید بر اینکه داشتن آمار دقیق از میزان تولید می تواند هر نوع کمبود در بازار و در پی افزایش قیمت ها را غافل گیر کند، افزود: متأسفانه نبود آمار دقیق ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص میزان و نوع تولیدات داخلی عاملی است که سردرگمی در برنامه ریزی ها را موجب شده است.

بی کیفیت ها در نمایشگاه ها رمضان

وی با اشاره به نزدیک شدن ایام ماه مبارک رمضان و برگزاری نمایشگاه های تأمین مایحتاج اساسی مردم، عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه ها اگر در فصول مختلف سال و به صورت دائم صورت بگیرد می تواند علاوه بر تأمین مایحتاج اساسی مردم به غافلگیری قیمت ها نیز منجر شود.

میرمرادزهی با بیان اینکه ارتقا کیفیت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه ها می تواند استقبال از آن ها را از سوی مردم افزایش دهد، گفت: یکی از دلایل تمایل کم مردم به استقبال از این گونه نمایشگاه ها پایین بودن کیفیت کالاها و محصولات عرضه شده در آن هاست.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به نبود نمایشگاه عرضه کالاها و محصولات اساسی مردم در تمامی نقاط شهر ها، افزود: متأسفانه برپایی نمایشگاه ها در برخی از نقاط شهر اقبال مردم برای خرید از آن ها را کاهش می دهد.

مهر تایید برواردات گندم با عدم عمل به وعده های دولت 

وی با انتقاد از وعده بی عمل وزیر جهاد کشاورزی در خصوص افزایش نرخ تضمینی خرید گندم، گفت: دولت با بدقولی در خصوص افزایش نرخ خرید گندم مهر تأییدی  به واردات این محصول زده است.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس با بیان این مطلب که افزایش نرخ خرید تضمینی گندم می تواند علاوه بر پوشش هزینه های تولید این محصول انگیزه کشاورزان برای تولید بیشتر را نیز افزایش دهد، تصریح کرد: دولت به جای تشویق کشاورزان خارجی با واردات گندم می تواند انگیزه تولیدکننده گان داخلی را افزایش دهد.

میرمرادزهی با اشاره به هزینه بالای واردات گندم برای کشور، گفت: متأسفانه دولت گندم تولید داخل را 720 تومان از کشاورز خریداری کرده اما واردات این محصول نزدیک به هزارو 200 تومان برای کشور رقم می خورد که این با شعار دولت عدالت محور همخوانی ندارد!

کلید توسعه کشور در دست کشاورزان

وی با بیان این مطلب که تنها راه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی برای کشور بها دادن به تولید ملی است، عنوان کرد: توجه به تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی در داخل از سوی دولت می تواند زمینه صادرات  و ارزآوری را برای کشور فراهم کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان این مطلب که بسیاری از کشورهای اروپایی برای رسیدن به خودکفایی و عدم وابستگی به واردات توجه ویژه ای به بخش کشاورزی دارند، گفت: کلید توسعه کشور ما نیز توجه به بخش کشاورزی  است.

وی با بیان اینکه ورود صنایع تبدیلی به بخش کشاورزی می تواند موجب ارتقا این بخش شود، افزود: رسیدن به مرز خودکفایی و عدم وابستگی به واردات حمایت از تولیدکننده گان داخلی است.

میرمرادزهی با اشاه به چالش های پیش روی بخش کشاورزی، گفت: عدم تخصیص بودجه کارآمد به این بخش خود معضلی است که بسیاری از مشکلات را بر سر راه این بخش گذشته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه بی توجهی به بخش کشاورزی از سوی مسئولان وابستگی به واردات را برای کشور رقم زده است، تصریح کرد: مسئولان می توانند با تعیین نرخ عادلانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی کمترین حمایت خود از این بخش را نشان دهند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، در پاسخ به این سوال که آیا شرایط اقلیمی عامل کاهش امنیت غذایی کشور است، گفت: عدم استفاده از علم صحیح در بهره برداری از امکانات موجود در کشور از سوی مسئولان عامل به خطر افتادن امنیت غذایی کشور است نه شرایط اقیلمی چرا که این شرایط سالیان سال با ایران همراه بوده است.

گفت و گو از سارا خان محمدی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet