هدر اصلی
1392/04/08 11:43:57
سرویس دیگر رسانه‌ها_
توکلی خبر داد:

خاک‎های کمپوست‎دار را نمی‎توان جایگزین خاک حاصلخیز کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از نهایی شدن لایحه جامع خاک در این کمیسیون خبر داد.
خاک‎های کمپوست‎دار را نمی‎توان جایگزین خاک حاصلخیز کرد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از نهایی شدن لایحه جامع خاک در این کمیسیون خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/26407.jpg خاک‎های,کمپوست‎دار,را,نمی‎توان,جایگزین,خاک,حاصلخیز,کرد Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدتقی توکلی افزود: طی سال‎های اخیر متأسفانه خاک ایران در شهرهای حاشیه خلیج فارس به عنوان شن و ماسه و مصالح سنگی به کشورهای عربی فروخته می‎شد و این امر باعث شده زمین‎های حاصلخیز و مرطوب جابجا و قاچاق شوند.
وی با بیان اینکه برای صیانت و حفاظت از منابع خاک کشور باید قانونی و تحت عنوان لایحه جامع خاک تصویب شود، اظهار کرد: این مهم در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در دست بررسی است و به زودی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد که با تصویب این لایحه قاچاق خاک منتفی می‎شود.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست به شدت با این مهم مقابله خواهند کرد چرا که بر اساس نظر کارشناسان تشکیل 30 تا 40 سانتی‎متر خاک مورد استفاده در بخش کشاورزی، هزاران سال به طول می‎انجامد.
توکلی با اشاره به اینکه هر خاکی را نمی‎توان برای کشاورزی مورد استفاده قرار داد، متذکر شد: خاک حاصلخیز جزو سرمایه‎های ارزشی کشور است و نباید به کشورهای عربی قاچاق شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: خاک حاصلخیز تولید و امنیت غذایی کشور را به دنبال دارد و ما سالانه پروژه‎های آبخیزداری را برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام می‎دهیم که برداشت مصنوعی خاک توسط انسان لطمات جبران‎ناپذیری به حاصلخیزی خاک کشور وارد می‎کند چرا که با افزایش جمعیت، ما نیازمند خاک هستیم.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی گفت: خاک‎های کمپوست‎دار را نمی‎توان جایگزین خاک حاصلخیز کرد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet