هدر اصلی
1392/04/08 12:50:47
سرویس سیاسی
افضلی‌فرد:بیشترین موارد بازداشت اتباع ایرانی در آلمان، آمریکا، مالزی و ترکیه است

وزارت‌خارجه وظیفه صیانت از حقوق اتباع ایرانی را فراموش کرده است

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، با اعلام اینکه آلمان، آمریکا، مالزی، ترکیه و قبرس بیشترین موارد بازداشتی اتباع ایرانی را دارند، گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی در صیانت از اتباع آسیب دیده ایرانی بسیار ضعیف است.
وزارت‌خارجه وظیفه صیانت از حقوق اتباع ایرانی را فراموش کرده است سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، با اعلام اینکه آلمان، آمریکا، مالزی، ترکیه و قبرس بیشترین موارد بازداشتی اتباع ایرانی را دارند، گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی در صیانت از اتباع آسیب دیده ایرانی بسیار ضعیف است. https://cdn.icana.ir/d/019/22931.jpg وزارت‌خارجه,وظیفه,صیانت,از,حقوق,اتباع,ایرانی,را,فراموش,کرده,است Icana

مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، از بررسی گزارشی مربوط به عملکرد دولت درباره نحوه اجرایی شدن قانون صیانت از اتباع آسیب دیده ایرانی در خارج از کشورخبر داد و گفت: این قانون در سال 89 از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اما متأسفانه تاکنون این موضوع هیچ تأثیری در بهبود اوضاع اتباع ایران در خارج از کشور نداشته است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه متأسفانه گروهی از اتباع ایرانی در خارج از کشور به‌علت داشتن علاقه به ایران و حمایت از انقلاب اسلامی در زندان‌ قرار دارند، افزود: متأسفانه این افراد قربانی‌ توهمات کشورهای غربی در موضوع ایران‌هراسی شده‌اند.

وی با اشاره به نقش آمریکا در بازداشت اتباع ایرانی در کشورهای خارجی، تصریح کرد: متأسفانه بخشی از بازداشت‌شدگان بعد از دستگیری در کشورهای خارجی، برای طی مراحل بازجویی و امور رسیدگی در دادگاه به آمریکا منتقل می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اعلام اینکه بازداشت اتباع ایرانی به دلایل واهی در کشورهای خارجی، مغایر با قوانین حمایت از حقوق بشر است، یادآور شد: به طور حتم کشورهای آزاده جهان به قوانین سلیقه‌ای غرب به‌ویژه آمریکا معترض هستند، از این رو باید برای اصلاح این امور برنامه‌ریزی واحدی را انجام دهند.

افضلی‌فرد با بیان اینکه در هفته‌های گذشته، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس نشست‌هایی را با وزارت امور خارجه و شورای عالی ایرانیان برای بررسی وضعیت ایرانیان بازداشت شده در کشورهای خارجی برگزار کرده است، افزود: در این نشست مسئولان این وزارتخانه، گزارشاتی را درباره وضعیت اتباع ایرانی ارائه کرد، اما در بررسی‌های انجام شده ابهاماتی در موضوع بازداشت شدن اتباع ایرانی مطرح شده است، که باید این ابهامات هر چه سریع‌تر شفاف‌سازی شود.

وی عملکرد دولت و دستگاه دیپلماسی را در اجرای قانون صیانت از اتباع آسیب دیده ایرانی در خارج از کشور را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: متأسفانه دولت نتوانسته این قانون را به‌صورت مناسب و کامل اجرایی کند، که این موضوع موجب تشدید مشکلات اتباع ایرانی در خارج از کشور شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، با اعلام اینکه کشورهای آلمان، آمریکا، مالزی، ترکیه و قبرس بیشترین موارد بازداشتی اتباع ایرانی را دارند، یادآور شد: از طرف دیگر این کشورها هیچ مستندات قانونی را برای دستگیری این افراد منتشر نکرده‌اند، از این‌رو دولت و وزارت خارجه باید در جهت آزادسازی اتباع ایرانی تلاش کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet