ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/09 13:39:55
سرویس اقتصادی
نکو با ارزیابی عملکرد دولت نهم و دهم در تهاتر نفت با کالا :

دولت در مدیریت صادرات و واردات کارنامه قبولی نگرفت

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات به گونه ای که باید مدیریت می شد، متاسفانه دولت عملکرد صحیحی نداشت، افزود: در حوزه مربوط به تهاتر کالا و نفت یا موارد از این دست در حوزه بین المللی دولت می توانست با رایزنی ها و سیاست‌های درست در راستای اینگونه مبادلات و معاملات برنامه ریزی داشته باشد تا کشور متضرر نشود.
دولت در مدیریت صادرات و واردات کارنامه قبولی نگرفت عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات به گونه ای که باید مدیریت می شد، متاسفانه دولت عملکرد صحیحی نداشت، افزود: در حوزه مربوط به تهاتر کالا و نفت یا موارد از این دست در حوزه بین المللی دولت می توانست با رایزنی ها و سیاست‌های درست در راستای اینگونه مبادلات و معاملات برنامه ریزی داشته باشد تا کشور متضرر نشود. https://cdn.icana.ir/d/019/25789.jpg دولت,در,مدیریت,صادرات,و,واردات,کارنامه,قبولی,نگرفت Icana

ابراهیم نکو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ارزیابی دولت نهم و دهم در تهاتر کالا و نفت تصریح کرد: دولت نهم و دهم در اقتصاد عملکردهای مثبتی داشتند که نباید آن ها را نایده گرفت اما در برخی زمینه ها هم عملکردها منفی بوده است.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات به گونه ای که باید مدیریت می شد، متاسفانه دولت عملکرد صحیحی نداشت، افزود: در برخی موارد مسیرهای انتخابی برای صادرات نادرست بودند؛ بنابراین در حوزه مربوط به تهاتر کالا و نفت یا موارد از این دست در حوزه بین المللی دولت می توانست با رایزنی ها و سیاست های درست در راستای این گونه مبادلات و معاملات برنامه ریزی داشته باشد تا کشور متضرر نشود.

وی افزود: در رابطه با تهاتر موضوعی که وجود دارد این است که معمولا کشورهایی که می خواهند به جای پول نفت خریداری شده از ایران، کالا بدهند به دلیل اینکه قیمت واقعی کالا را محاسبه نمی کنند و سود کالا را در تهاتر محاسبه می کنند، بیشترین سود را می برند؛ از سوی دیگر در تلاش هستند قیمت واقعی نفت را پایین تر خریداری کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: در اینجا سودی که در قبال تهاتر نصیب این کشورها می شود بیشتر خواهد بود و چه بسا، اینکه ما قادر خواهیم بود کالاهای دریافتی در مقابل فروش نفت را به فروش برسانیم و سودی نصیب کشور شود که ارزش این معاملات و مبادلات را داشته باشد، جای بحث دارد.

نکو در ادامه افزود: در هر صورت بعضا دولت از روی ناچاری دست به چنین فعالیت هایی می زند اما فکر می کنم در بسیاری از موارد می توانست جلوی اینگونه معاملات که در قالب تهاتر نفت با کالا بود را بگیرد و به شکلی عمل کند که کشور متضرر نشود.

تا شروع دولت آتی باید برای وصول مطالبات نفتی اقدام جدی شود

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس نهم با بیان اینکه بدهی کشورهای خریدار کننده نفت از ایران رقم قابل توجهی است، تصریح کرد: آن چیزی که مهم است باید در دولت دهم تا شروع دولت یازدهم اقدامات جدی برای مطالبه این بدهی ها صورت گیرد تا دولت بعدی با اینگونه مسائل مواجه نشود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی امکان وصول مقداری از بدهی ها وجود دارد البته زمینه های دریافت مطالبات در آینده باید توسط دولت یازدهم فراهم شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet