خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/04/09 08:14:51
سرویس اجتماعی
خسروی با انتقاد از کندی روند نوسازی بافت‌های فرسوده:

کمتر از 20 در صد بافت‌های فرسوده کشور نوسازی شده‌اند

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده به کندی پیش می رود، گفت: در حال حاضر تنها ۲۰درصد از بافت‌های فرسوده نوسازی شده اند این در حالی است که به دلیل ۲۰ ساله بودن عمر ساختمان‌های کشور و روند کند نوسازی هر روز بر وسعت بافت های فرسوده افزوده می‌شود.
کمتر از 20 در صد بافت‌های فرسوده کشور نوسازی شده‌اند عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده به کندی پیش می رود، گفت: در حال حاضر تنها 20درصد از بافت‌های فرسوده نوسازی شده اند این در حالی است که به دلیل 20 ساله بودن عمر ساختمان‌های کشور و روند کند نوسازی هر روز بر وسعت بافت های فرسوده افزوده می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/22586.jpg کمتر,از,20,در,صد,بافت‌های,فرسوده,کشور,نوسازی,شده‌اند Icana

علیرضا خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور متولیان زیادی دارد، گفت: سازمان عمران مسکن سازان، مسکن و شهرسازی، حوادث غیرمترقبه و استانداری‌ها از جمله متولیان این امر به حساب می آیند و همین کثرت متولیان باعث شده تا شاهد تصمیم‌گیری‌های پراکنده در این بخش باشیم که نتیجه واحدی هم نداشته باشند.

نماینده مردم سمنان و مهدی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از 164 میلیون هکتار مساحت ایران، 63 هزار هکتار آن بافت فرسوده است، ادامه داد: در میان متولیان موجود، شهرداری‌ها با جدیت بیشتری به بافت‌های فرسوده ورود کرده و توانستند توانایی خود را در این زمنیه اثبات کنند، بر این اساس به نظر می‌رسد شهرداری‌ها باید تنها متولی نوسازی بافت های فرسوده در کشور باشند.

خسروی، با اظهار تاسف از اینکه امسال هیچ بودجه ای به طور ویِِژه برای احیای بافت‌های فرسوده اختصاص نیافته است، یادآور شد: سال گذشته نیز هیچ بودجه‌ای به طور اختصاصی به این امر تعلق نگرفت که تداوم این امر مشکلات بسیاری را متوجه کشور خواهد کرد، واقعیت آن است که با چنین وسعتی از بافت‌های فرسوده حادثه‌ای همچون زلزله فاجعه خواهد آفرید زیرا به دلیل ساختار بافت‌های فرسوده خدمات‌رسانی و اسکان آنها امکان پذیر نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، نوسازی بافت‌های فرسوده را نیازمند عزمی ملی خواند وافزود: اگر همان قانون حمایت از عرضه و تولید مسکن را که پیش از این برقرار بود بار دیگر پیگیری و دنبال کنیم اینگونه مشکلات برطرف خواهد شد.

وی، در ادامه به ماده 171 قانون پنجم اشاره کرد و گفت: طبق این قانون وزارت راه وشهرسازی ملزم بود به مدت 10 سال و هر سال 10 درصد از بافت های فرسوده را نوسازی کند ولی متاسفانه تا به امروز موفق عمل نکرده است.

خسروی، در خصوص فعالیت بانک مرکزی در خصوص ارایه تسهیلات بانکی و وام ها جهت نوسازی بافت‌های فرسوده شهرها، تصریح کرد: بانک مرکزی در ابتدا تا حدودی موفق عمل کرد ولی تداخل این جریان با مسکن مهر به طور کلی سیستم بانک مرکزی را بر هم زد و نتوانست در ادامه موفق عمل کند.

وی، با استقبال از طرح اجرای مسکن مهر در بافت های فرسوده، یادآور شد: البته در مرحله‌ای، بافت‌های فرسوده در اختیار وزارت راه وشهرسازی برای اجرای مسکن مهر قرار گرفت اما از آنجایی که به نفع پیمانکاران نبود استقبال چندانی صورت نگرفت ولی به نظرم این طرح صد درصد قابلیت اجرایی دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: اجرایی شدن این طرح نیازمند یکسری تسهیلات و قوانین حمایتی است، البته ضرورت دارد در وهله اول تنها یک متولی که بهتر است شهرداری باشد نوسازی بافت‌های فرسوده را عهده دار شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet