هدر اصلی
1392/04/08 16:41:12
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حسن بهشتی پور:

اختلاف بین شیعیان و سنی ها در 40 سال گذشته بی سابقه است

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه سازمان همکاری های اسلامی در ابتدا به عنوان سازمان تعریف نشده بود، گفت: در ابتدا در اثر آتش سوزی که در مسجدالاقصی به وجود آمد، یک تشکلی بین کشورهای اسلامی برای مقابله با سیاست های رژیم صهیونیستی در مساله بیت المقدس شکل گرفت. کشورهای اسلامی اگر چه گرایش های مختلف و حتی متضادی داشتند، اما در مساله فلسطین با یکدیگر اشتراک نظر داشتند. بنابراین شاکله اصلی سازمان همکاری های اسلامی بر سر موضوع فلسطین است.
اختلاف بین شیعیان و سنی ها در 40 سال گذشته بی سابقه است کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه سازمان همکاری های اسلامی در ابتدا به عنوان سازمان تعریف نشده بود، گفت: در ابتدا در اثر آتش سوزی که در مسجدالاقصی به وجود آمد، یک تشکلی بین کشورهای اسلامی برای مقابله با سیاست های رژیم صهیونیستی در مساله بیت المقدس شکل گرفت. کشورهای اسلامی اگر چه گرایش های مختلف و حتی متضادی داشتند، اما در مساله فلسطین با یکدیگر اشتراک نظر داشتند. بنابراین شاکله اصلی سازمان همکاری های اسلامی بر سر موضوع فلسطین است. https://cdn.icana.ir/d/019/9455.jpg اختلاف,بین,شیعیان,و,سنی,ها,در,40,سال,گذشته,بی,سابقه,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ حسن بهشتی پور اظهار کرد: کشورهای اسلامی بعدها به این سمت رفتند که برای تاثیرگذاری بیشتر در سطح بین الملل، می توانند فعالیت های دیگری هم داشته باشند. در این راستا بود که فعالیت هایی مثل تشکیل بانک توسعه اسلامی و دادگاه عدل اسلامی برای رسیدگی به مشکلات کشورهای اسلامی شکل گرفت. گاهی هم راجع به فلسطین و بوسنی و هرزگوین گروه تماس تشکیل شد، همچنین این کشورها بین المجالس اسلامی راه انداختند تا بتواند به عنوان پارلمان کشورهای اسلامی عمل کند. حتی کشوری مثل ایران به دنبال به جریان انداختن یک پول واحد بودند ولی در این مورد توفیقی به دست نیاوردند.

دلیل اصلی که سازمان همکاری های اسلامی کمتر توفیق داشته، گرایش های مختلفی است که در کشورهای مسلمان وجود دارد
او ادامه داد: در اجلاسی که در تهران در سال 1376 برگزار شد، ایده تشکیل یک کرسی مشترک برای سازمان کنفرانس اسلامی که اکنون به نام "سازمان همکاری های اسلامی" تغییر یافته است، در شورای امینت مطرح شد. مجموعه این اقدامات انجام شده است اما دلیل اصلی که این سازمان کمتر توفیق داشته، گرایش های مختلفی است که در کشورهای مسلمان وجود دارد. همچنین مرکزیت این سازمان به دست دبیرخانه آن است که در جده است و عربستان صعودی آنطور که باید و شاید فعال برخورد نمی کند.

ریاست های دوره ای سازمان هم نتوانسته است یک وحدت واقعی به وجود بیاورد
بهشتی پور با بیان اینکه این سازمان بیش از این می تواند فعال شود و همه تقصیرها متوجه عربستان نیست، گفت: دبیر کل این سازمان نیز از ترکیه انتخاب شده است که آن هم آنطور که باید و شاید فعالیت فوق العاده ای در جهت بهتر شدن این سازمان انجام نداده است. از آنطرف ریاست های دوره ای این سازمان هم نتوانسته است یک وحدت واقعی به وجود بیاورد تا همه این 56 عضو با هم بتوانند فعالیت مشترک بکنند. دلیل دیگر ناکامی این سازمان، عدم وجود پیوستگی سرزمینی بین این کشورها است، برای مثال کشوری مثل آلبانی یا بوسنی در اروپا که اکثریت اش مسلمان است چنان تمایلی برای همکاری با این سازمان نشان نمی دهند. بعضی کشورهای آفریقایی هستند که اکثریت آن هم مسلمان نیست اما بهرحال به این سازمان پیوستند.
این کارشناس مسائل بین الملل، با تاکید بر اینکه از مهمترین مشکلات این سازمان تعریف نشدن منافع مشترک و عدم اجرای مصوبات به تصویب رسیده است، گفت: مشکل دیگر به دبیرخانه اصلی که در جده است، مربوط می شود که آنطور که باید و شاید فعال نبوده است. همچنین دبیران کلی که انتخاب شدند در راستای ایجاد وحدت آنطور که باید شاید فعالیت نکردند. دیگر اینکه در این سازمان دولت های مختلفی با گرایش های مختلف هستند، مثلا مالزی و اندونزی در شرق آسیا با یک گرایش خاص و بنگلادش و پاکستان با گرایش دیگری عضو هستند، این طرف هم ایران و عربستان صعودی هر کدام رویاهای گوناگونی داشتند که باعث شده است، نتوانند در قالب یک سازمان با هم همکاری کنند و به برنامه های مشترک برسند.

سازمان همکاری های اسلامی نتوانسته است تاثیر گذاری چشم گیری در وحدت جهان اسلام داشته باشد
او ادامه داد: بیشتر کارهایی شبیه به فعالیت های سازمان ملل در این سازمان دیده شده است و به نوعی شاید بتوان گفت یک سازمان ملل اسلامی است، در حالی که کارایی این سازمان خیلی بیشتر از یک سازمان ملل می توانست باشد، چون تعارضات، اختلافات و رقابت ها در 193کشور عضو سازمان ملل خیلی بیشتر از این سازمان است که تنها 56 عضو دارد. از طرف دیگر قدرتهایی که در سازمان ملل و عضو دائمی شورای امنیت هستند، حق وتو دارند دارند و این اختلاف جدی بین کشورهای عضو سازمان ملل وجود دارد؛ اما در سازمان همکاری های اسلامی چنین نیست ولی متاسفانه ساختار آن شبیه یک سازمان ملل اسلامی کوچک شده است و آنطور که باید و شاید نسبت به حجم بودجه، امکانات و امتیازات بالقوه ای که دارد نتوانسته است تاثیر گذاری چشم گیری در وحدت جهان اسلام داشته باشد.
مدیرسابق شبکه خبری العالم جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا سازمان همکاری های اسلامی نتوانسته است مانند اتحادیه اروپا در به تصمیم رساندن کشورهای مسلمان نقش ایفا کند و مانع بروز تفرقه بین این کشورها شود، اظهار کرد: سازمان همکاری های اسلامی با اتحادیه اروپا به چند دلیل نمی توان مقایسه کرد؛ دلیل اول این است که اتحادیه اروپا در سال 1956 که به آن اتحادیه ذغال سنگ و فولاد می گفتند ابتدا بین سه کشور بلژیک، لوکزامبورگ و هلند به وجود آمد و بعدها کشورهای دیگر به آن پیوستند و بازار مشترک اروپا را به وجود آوردند. ایده آنها این بود که یکسری منافع اقتصادی برای خود ایجاد کردند و براساس این منافع اقتصادی تصمیم گرفتند گمرکات را برای کالاها بردارند تا بازدهی افزایش پیدا کند. کم کم بازار مشترک اروپا با اینکه در دوره جنگ سرد بود، گسترش پیدا کرد و کم کم واحد پول اروپایی هم به راه انداخته شد.
بهشتی پور افزود: در روند اتحادیه اروپا این کارها به تدریج انجام شد و بازارکالا تبدیل به بازار پول واحد شد. با عضویت کشورهای دیگر بعد از فروپاشی شوروی و دیوار برلین در 1989 اتحادیه اروپا به تدریج راه خودش را پیدا کرد. یعنی این کشورها ناگهان چیزی را اختراع نکردند و براساس منافع مشترک به پیشرفت رسیدند. اکنون تعداد کشورهای عضو این اتحادیه به 27 کشور رسیده است و این 27 کشور بین شرق و غرب اروپا توسعه پیدا کرده است، اما سازمان همکاری های اسلامی براساس یک پیوند ایدئولوژیک به نام اسلام دور یکدیگر جمع شده اند و منافع مشترک نداشتند. مراکش در غرب جهان اسلام برای خودش یکسری منافع تعریف می کرد و برداشت خودش را از اسلام داشت و از آنطرف اندونزی هم برداشت دیگری از اسلام داشت. این برداشتها خیلی با هم منطبق نبودند و متاسفانه نتوانستند در بعد فرهنگی یک وحدت رویه ایجاد کنند. این سازمان حتی بین طائفه ها و فرقه ها و مذاهب مختلف اسلامی شیعه و سنی در اهل سنت هم نتوانست وحدت به وجود بیاورد.

اختلاف بین شیعیان و سنی ها در 40 سال گذشته بی سابقه است
او با بیان اینکه این سازمان در درجه اول باید منافع مشترکی برای خودش پیدا کند، گفت: این منافع چه از نظر اقتصادی، چه از نظر دینی که موضوع مورد نظر سازمان است، باید تعریف شود. این اختلاف بین شیعیان و سنی ها در 40 سال گذشته بی سابقه است. سازمان هیچ اقدام اساسی انجام نمی دهد و منفعل است و هنوز نتوانسته به آن دستور کاری که برایش طراحی شده برسد. چطور برای مساله بوسنی کمیته مشترکی تعریف شد و برای مظلومیت بوسنی  فعالیت کردند یا برای آلبانی تبارهای کوزوو نیر به همچنین فعالیتی انجام دادند، در حال حاضر نیز یکی از ضروری ترین کارهایی که سازمان باید انجام دهد، برخورد با فرقه گرایی، بمب گذاری ها و اختلاف افکنی ها بین مسلمانان منطقه خاورمیانه است که متاسفانه سازمان هیچ واکنشی نشان نمی دهد. من برای دبیرخانه و همه کسانی که می توانند کاری انجام دهند ابراز تاسف می کنم.

سازمان همکاریهای اسلامی نباید سکوت کند
بهشتی پور در رابطه با کشتار اخیر شیعیان در مصر خاطرنشان کرد: نظم و ثبات و آرامشی که در قبل در مصر حاکم بود، آرامش قبل از طوفان و در زیر سرنیزه پنهان بود. وقتی ثباتی در سایه سرنیزه به وجود می آید موقتی است و بالاخره روزی به انفجار تبدیل می شود. طبق نظریه آشوب که یک نظریه سیاسی است در حال حاضر وقت بروز یک بی نظمی است که در آینده یک نظم نوینی به وجود خواهد آمد. آنچه در مصر اتفاق افتاد، ربطی به امریکا نداشت، بلکه در مصر یک قیام مردمی شکل گرفت. در تونس، لیبی و حتی به اصطلاح در کشوری مثل سوریه که اسرائیل و امریکا از درگیری آن بهره برداری و تحریکات می کنند هم قیام مردمی شکل گرفت. بنابراین مجموعه این بین نظمی های به وجود آمده در نهایت به یک نظم تبدیل خواهد شد، اما سازمان همکاریهای اسلامی نباید سکوت کند و باید هرچه سریعتر کمیته مشترکی بین عربستان صعودی، مصر، ایران و ترکیه تشکیل شود و این چند4 کشور با همان پیشنهادی که آقای مرسی داده بود و بعدا منتفی و تبدیل به ایران، ترکیه  و مصر شد دور هم جمع شوند. که البته آن پیشنهاد هم بر سر مساله سوریه از دست رفت.

تهران، قاهره، استانبول و ریاض اقداماتی را سازماندهی کنند
به گزارش خبرگزاری شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، وی در پایان تاکید کرد: به نظر من اکنون از هر اقدامی ضروری تر است که این 4 کشور یک کمیته کاری تشکیل دهند و ریشه یابی کنند. چه کسی مسئول این همه بمب گذاری و تفرقه بین مسلمانان است؟ چرا جریان مسلمانان این چنین باید به برادر کشی بیافتد؟ از هر طرفی که کشته می شود قطعا به ضرر مردم منطقه است و در درجه اول مسلمانان ضرر می کنند و به نفع اسراییلی ها و بهره برداری های امریکا است. لذا این کمیته باید شکل بگیرد و اقدامات اساسی انجام شود، در پایتخت های تهران، قاهره استانبول و ریاض اقداماتی را سازماندهی کنند که به تفاهم بیانجامد و به جای اینکه یکدیگر را متهم کنند، ایران آنها را متهم کند یا آنها ایران را متهم کنند یا بروند به سمت همکاری با امریکا که دشمنان جهان اسلام هستند، باید این مسائل را ریشه یابی کنند که چه اقداماتی انجام شود و چه اقداماتی انجام نشود. زیرا برخی اقدامات تحریک کننده است و نباید انجام شود./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet